Pro většinu z nás mytí oken nepředstavuje oblíbenou činnost do které bychom se vrhali zrovna s nadšením. Nicméně měli bychom se k ní odhodlat několikrát do roka. Čištění skel nám nezabere tolik času, ale co plastové rámy? Víte jak z nich dostat zašlou špínu nebo zažloutnutí, aby se přitom nepoškodily?
Měli jste nedávno doma ještě stará okna v lakovaných dřevěných rámech? Tak to si jistě vzpomenete, že umýt je nebyla žádná brnkačka. Okna bývala dvojitá, takže místo dvou umývaných stran nás rázem čekaly čtyři. Navíc se postupem času lak začal oprýskávat, takže mytí rámů se stalo noční můrou. Dnes už jsou sice nová okna někde jinde, přesto řešíme jiný problém.
Plastová okna nemusí být jenom bílá
Někdo upřednostňuje dřevěné rámy, přestože bývají na údržbu náročnější. Někdo má radějí plastové, i když mají své mouchy. Jestliže rámy delší doby důkladně neumyjeme, odstranit nečistoty nebývá snadné. A co teprve když se k tomu přídá žloutnutí plastů…
Na začátek si připomeňme, že plastové rámy oken nemusíme nutně pořizovat bílé. Výrobci nabízejí širokou paletu barev, ze které si můžeme vybrat podle svého gusta. Takže pokud vás bilá okna odrazují z hlediska údržby, zvolte světlé nebo tmavě hnědé. Sice se na čištění rámu nic moc nemění, ale aspoň vám odpadne starost s jejich vybělením.
Jak na správné mytí oken?
Chceme-li se dát na mytí skel i rámů, neobejdeme se bez měkkého hadříku, kbelíku s vodou a saponátového prostředku. V tomto případě méně znamená více, takže saponátu stačí jenom kapka, abychom skla nemuseli mnohokrát otírat a aby na nich nebyly šmouhy.
Hadr namočíme v saponátové vodě, lehce vyždímáme a umyjeme skla i rámy. Nezapomeňte, že nasucho neutíráme, protože drobné nečistoty, které se zachytily v suchém hadříku by mohly sklo poškrábat. Oproti tomu vlhký hadr po skle i plastu lehce sklouzne a povrch se nepoškodí.
Než se vrhneme do leštění skel, zkontrolujeme rámy. Pořádně je prohlédneme, jestli někde nezůstaly nečistoty, které bychom mohli odstranit. Než se dáme do práce, raději si ještě připomeneme důležité upozornění:
• Nepoužíváme žádný abrazivní čisticí prostředek, například „písek“ na nádobí. V plastu by se vytvořily rýhy a špína se tu bude usazovat ještě víc
• Rozlučte se s houbičky a drátěnky s ostrým povrchem. Opět hrozí poškrábání rámu
• Zapomeňte na nějaká chemická čistidla typu benzinu, čpavku nebo něčeho s obsahem alkoholu. Tyto čistidla povrch plastu okamžitě naleptají
• S parním čističem na plastové rámy taky nechoďte. Skla vám si vyčistí na jedničku, ale pára plastu příliš nesvědčí
Žloutnutí plastů můžeme částečně předejít
Této reakci úplně nepředejdeme, protože na tom má svůj velký podíl vystavení plastu slunečnímu záření. Jestliže se ale jedná o kvalitní materiály, z bílé barvy se můžem radovat dlouhá léta. Podpořit čistotu rámu můžeme hlavně v době květu stromů a bylin, kdy je dobré je otřít zvenku i mimo pravidelné mytí. Zůstane-li totiž po delší dobu na plastu pyl, může se na žloutnutí podílet, především když jsou třeba v plastu nějaké rýhy. Zabránit žloutnutí vnitřních rámů můžeme taky častým praním záclon a nepochybně i tím, že v interiéru nebudeme kouřit.
Jak tedy vybělit zažloutlé plastové rámy? Na pomoc si vezmeme obyčejný světlý ocet. Přichystáme si do kbelíku roztok s jedním dílem octa a dvěma díly teplé vody. Dobře promícháme a roztokem potřeme plastové rámy oken. Necháme 10 minut působit, poté setřeme a nakonec rám ještě umyjeme čistou vodou.
Vyzkoušet však můžeme i pastu z jedlé sody. Tu smícháme s teplou vodou, dokud se nevytvoří hustší kašička. Následně ji natřeme na plastový rám a po patnácti minutách smyjeme teplou vodou. Jestliže máte opravdu hodně zažloutlé plasty, možná se neobejdete bez speciálních čističů – buďte však obezřetní a dbejte pokynů výrobce, ať si nesprávným čištěním okna nezničíte.
Upozornění: Ocet nebo sodu používejte pouze na bílé plastové rámy! Pro barevné plastové rámy je tato čistící metoda nevhodná! Stejně tak i v případě čištění rámů dřevěných.
Zdroj foto: Pixabay