Určitě ten pocit znáte – před sebou máte hromadu práce, ve schránce tři maily, na které musíte odpovědět, děti po vás už nějakou chvíli chtějí, abyste jim vysvětlila něco do školy, navíc za chvíli bude čas připravit večeři…
A jediné, co vás napadá, jso
Určitě ten pocit znáte – před sebou máte hromadu práce, ve schránce tři maily, na které musíte odpovědět, děti po vás už nějakou chvíli chtějí, abyste jim vysvětlila něco do školy, navíc za chvíli bude čas připravit večeři…
A jediné, co vás napadá, jsou vychytralé způsoby jak veškeré povinnosti odložit.
Prokrastinace se dá do češtiny přeložit jako otálení, odkládání povinností na dobu určitou či neurčitou. Existují dva druhy prokrastinace – může to být krátkodobá lenost, způsobená únavou či přemírou
práce a s ní spojenými obavami, že selžete, ale může to být i psychická porucha, která značně komplikuje každodenní život a je potřeba se s ní obrátit na odborníky.
Maňána
Mexické slovíčko maňána (= zítra, později), jakoby obsahovalo veškerou podstatu prokrastinace. Odkládání povinností může napřed vytvořit zdánlivě příjemný volný čas, ale někde v hlavě je stále zapnutá kontrolka - víte, že musíte udělat ještě spoustu věcí. Přemíra odkládaných povinností pak vede ke stresu a nespokojenosti v osobním i profesním životě.
Internet je v tomto případě velké zlo
„Zapnula jsem
notebook, abych mohla zkontrolovat své maily a odpovědět na jednu důležitou, ale velmi komplikovanou obchodní zprávu. Napadlo mě, že napřed bleskově zkontroluji svůj profil na Facebooku. A vida, tři nová upozornění! Píše mi kamarádka, že našla senzační video na YouTube. ´Má sice přes patnáct minut, ale to mě přece nezabije´, říkám si. V postranní nabídce mi to ukazuje další podobná videa od stejných autorů, titulek zní opravdu lákavě… Než jsem se vzpamatovala, utekly tři hodiny a já neměla hotovou vůbec žádnou práci!“
Takovou nebo podobnou zkušenost má jistě mnoho z nás.
Internet je výborná věc, ale stejně jako televize nás příliš rozptyluje od práce a dává nám stále nové záminky proto, abychom nemusely pracovat. Prokrastinací (v různých formách) trpí podle výzkumů až 75 procent studentů a celkově i valná většina populace, něco na tom tedy bude.
Jak s otálením bojovat?
Všechno začíná ve vaší hlavě. Je potřeba se ovládnout a stoprocentně se soustředit na daný úkol. Sepište si na papír všechno, co dnes musíte všechno udělat. Zapřemýšlejte, zda jsou vaše cíle realistické, nebo je toho příliš a je skutečně nezbytné některou z aktivit odložit. Nezapomeňte, že se nemůžete úplně strhat, jinak vás chuť na jakoukoli práci přejde i další den.
Potom zkuste práci rozdělit strategicky do celého dne po malých časových úsecích a s přestávkami, abyste se na danou aktivitu mohla skutečně plně soustředit. Časový harmonogram mějte vždy u sebe, třeba v mobilu nebo v diáři. Seznamy můžete tvořit i na delší časové úseky, třeba na týden či měsíc. Vždy, když nějaký bod splníte, vyškrtněte ho – pocit štěstí z vykonané práce vás nemine.
Zjistěte příčinu
Odkládáte povinnosti, a ani pořádně nevíte proč? Možná je to strach z neznámých věcí, z možného neúspěchu. Může to být i znechucením, předsudky a přetížením. Dobré je také obklopit se lidmi, kteří vás budou podporovat a k
práci vás „dokopou“.
Pamatujte také na to, že odpočinek a občasné lelkování je
zdraví i duchu velmi prospěšné, ale všechno má své meze. Hodně štěstí!
Text: Natalie K.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)