Ostrov pro motýlí lásku

Ostrov pro motýlí lásku

Rhodos, největší řecký ostrov ze souostroví Dodekanes, leží v Egejském moři, nedaleko pobřeží Malé Asie. Tato turisty hojně navštěvovaná lokalita nabízí nepřeberné množství lákadel od celé řady historických památek přes úchvatnou a velmi proměnlivou přírodu po kilo


Rhodos, největší řecký ostrov ze souostroví Dodekanes, leží v Egejském moři, nedaleko pobřeží Malé Asie. Tato turisty hojně navštěvovaná lokalita nabízí nepřeberné množství lákadel od celé řady historických památek přes úchvatnou a velmi proměnlivou přírodu po kilometry krásných pláží.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bohatá historie Rhodu se začala psát už v době kamenné. Ve starověku se stal i pro svou polohu důležitým obchodním střediskem. Svou stopu na ostrově zanechala řada národů – Kárové, Féničané, Mínojci, Achájové, Dórové... Rostoucí moc ostrovanů ukončila nadvláda římského impéria. Ve středověku připadl Rhodos Byzantské říši, ale ve skutečnosti mu vládli Janované. Nezaměnitelnou podobu ostrov získal díky křižákům, kteří zde vybudovali hrdé nedobytné pevnosti a hrady, kostely, paláce, ale i nemocnice. Stejně jako v případě jiných řeckých ostrovů bývá za nejtemnější období historie Rhodu považována turecká nadvláda.

Nenechte si ujít historické památky...

Stopy všech národů, které na ostrově žily, lze nalézt v hlavním městě Rhodu, které leží v severním cípu ostrova. Na jeho území je soustředěno tolik starověkých, byzantských a středověkých památek, že se jeho prohlídka nedá zvládnout za jediný den. Procházky úzkými uličkami starého města s neopakovatelnou atmosférou návštěvníka okouzlí v kteroukoli denní dobu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na západě ostrova se na 236 metrů vysoké skále vypíná johanitská pevnost Monolithos, která určitě nadchne romantiky. Zbytky kdysi monumentálního hradu nabízejí neopakovatelné výhledy na moře a přímo pod Monolithem se nachází jedna z nejkrásnějších rhodoských pláží – Fourni.OLYMPUS DIGITAL CAMERA Mezi nejnavštěvovanější a nejfotogeničtější památky ostrova bezpochyby patří půvabné městečko Lindos s křižáckým hradem a akropolí, na níž se zachovaly pozůstatky dórských sloupů chrámu Athény Lindoské. Jeho návštěvu byste si neměli nechat ujít, ale stojí za to si přivstat a dorazit co nejdříve, dokud se jeho křivolaké uličky nenaplní turisty. Zážitkem, zejména pro děti, může být využití oslí „taxislužby“. Auta do ulic Lindu nesmějí, a tak dopravu zajišťují ušatí lichokopytníci.

...ani přírodní krásy

Kromě mnoha historických památek nabízí ostrov Rhodos místy ještě takřka panenskou přírodu se spoustou zeleně, i když ani on se nevyhnul ničivým požárům. Kopce jsou porostlé jehličnatými i listnatými stromy, z pronikavé vůně tymiánu či kvetoucích levandulí se až točí hlava. Milovníky koupání čekají čisté písečné i oblázkové pláže a průzračné moře. Zdejší přírodní raritou je pět kilometrů dlouhé Údolí motýlů, jímž teče údajně nikdy nevysychající potok. Celá oblast je porostlá bujnou vegetací, zejména stromy druhu ambroň východní, které vylučují voňavou pryskyřici. Ta každoročně láká do údolí tisíce motýlů přástevníků kostivalových, kteří se zde v červnu a červenci páří. Turistům je po zaplacení vstupného přístupný asi kilometr údolí a jeho návštěva určitě stojí za to.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dovolenou na Rhodu lze prožít aktivně a zklamaní nebudou milovníci rušných letovisek ani ti, kteří vyhledávají spíše klid. Motýlí ostrov nabízí od každého trochu. Text a foto: Lenka Fukalová [clear] [gallery ids="10329,10328,10327,10326,10325,10324,10323,10322"]