Krásné císařovně Sissi pomáhala příroda

Krásné císařovně Sissi pomáhala příroda

Alžběta Bavorská, známá jako Sissi, manželka rakouského císaře Františka Josefa, byla údajně nejkrásnější ženou 19. století. Příroda jí dala do vínku krásu a půvab, ale císařovna, která si na svém vzhledu velmi zakládala, se jen s tím nespokojila. Udržovala si št


Alžběta Bavorská, známá jako Sissi, manželka rakouského císaře Františka Josefa, byla údajně nejkrásnější ženou 19. století. Příroda jí dala do vínku krásu a půvab, ale císařovna, která si na svém vzhledu velmi zakládala, se jen s tím nespokojila.

Kosmetika Sissi 160311241

Udržovala si štíhlou postavu pravidelným cvičením a dietami, pečovala o svou pleť, a hlavně krásné dlouhé vlasy. Pojďme se podívat, jak ženy před více než sto lety bojovaly se stárnutím.

Vlasy byly její pýchaKosmetika Sissi 220px-Winterhalter_Elisabeth

Mytí císařovniny bujné hřívy, její chlouby, byl přímo obřad, který se prováděl jednou za tři týdny a zabral celý den. Každé ráno jí vlasy pročesávala osobní kadeřnice neuvěřitelné tři hodiny. Ale to samozřejmě nebylo všechno. Medová voda pro lesk a hustotu Dvě polévkové lžíce včelího medu se za pozvolného zahřívání dohladka vymíchají s čajovou lžičkou glycerinu. Směs se vmíchá do čtvrtlitru svařené vody, nechá se vychladnout a spolu s malým množstvím se vlasy pročesávají. Medové tužidlo Dvě polévkové lžíce medu se za mírného zahřívání smísí s jednou polévkovou lžící citronové šťávy. Když směs vychladne, vetře se do vlhkých vlasů. Účes je díky ní pevnější. Čajové splachování pro zářivou barvu Uvařený kvalitní černý nebo zelený čaj se nechá vychladnout a vmasíruje se do ručníkem vytřených vlasů. Kosmetika Sissi 230px-Erzsebet_kiralyne_photo_1867Sissin šampon Dva až čtyři žloutky (podle délky a hustoty vlasů) se smíchají s jednou až dvěma sklenkami koňaku a jednou polévkovou lžící jablečného octa. Šampon se vetře do vlasů, dobře rozčeše, nechá několik minut působit a pak důkladně opláchne.

A jak se starala o pleť?

Císařovna měla prý dokonalou pleť. Zčásti za ni vděčila genům, ale sama nic neponechávala náhodě. Používala různé masky, pleťové vody, krémy, koupele, vše vyrobené z dostupných přírodních zdrojů. Základem většiny z nich bylo máslo, sádlo, vejce, mléko, tvaroh a ovoce či zelenina. Tady je jen zlomek z celé řady jejích receptů na krásu. Žloutková maska Smíchá se jeden žloutek, jedna čajová lžička včelího vosku, pět mililitrů olivového oleje, vše se nanese na obličej a krk a nechá působit. Maska, která se hodí pro jemnou a citlivou pleť, je výživná a vyhlazuje vrásky. Okurkový obklad Polovina nastrouhané a odkapané okurky se smíchá se lžící včelího medu. Vzniklá pasta se použije na krk a dekolt. Unavenou pleť osvěží. Maska z ovesných vloček a mlékaKosmetika Sissi 220px-Empress_Elisabeth_of_Austria,_1864 Půl šálku ovesných vloček se svaří ve stejném množství mléka v hustou kaši. Když vychladne, vmíchají se do ní dvě polévkové lžíce růžové vody. Ještě teplá hmota se nanáší na obličej, krk a dekolt, vyhlazuje a vypíná pokožku. Zlatý krém Dvanáct gramů kakaového másla se spolu se stejným množstvím včelího vosku rozpustí v deseti gramech horkého mandlového oleje. Směs, do níž se postupně přidává deset mililitrů růžové vody, se pak míchá až do úplného ztuhnutí. Vzniklý krém má chladivý a osvěžující účinek. Mléčná koupel Alespoň jeden a půl litru mléka se smíchá s jedním a půl šálku medu a pěti mililitry citronového oleje. Směs se přidá do koupele a pleť je po ní jemná, osvěžená a voňavá. Text: (lef) Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní 2013, foto: www. wikipedia.org