Mýty o social freezingu: Představa garance či kontroly plodnosti je zavádějící

Sdílet článek

Reklama
Reklama

Metoda „social freezingu“, tedy odběru a kryokonzervace pohlavních buněk, se dnes nejčastěji skloňuje v souvislosti s plánováním rodičovství na pozdější věk. Zejména ženy, jejichž vajíčka biologicky stárnou už od momentu narození, vnímají tuto možnost jako „pojištění plodnosti“. Odbornice na reprodukční medicínu však upozorňuje, že takováto interpretace je zavádějící. Social freezing má svoje limity a není možné ho považovat za zaručený způsob ochrany plodnosti, který je vhodný pro každého.

Social freezing je ve své podstatě kryokonzervace vlastních vajíček či spermií za účelem jejich pozdějšího použití pro oplodnění in vitro. Kvalita zamražených pohlavních buněk se časem nesnižuje a teoreticky mohou být takto uchované i více než deset let. Po rozmrazení „přežije“  90 až 97 % vajíček.  Tato fakta ale pro úspěšnost oplodnění a samotného těhotenství nejsou určující a mohou vyvolat nerealistická očekávání.

 

Rozhoduje (nejen) věk

 „Na úspěšnost terapie se zmraženými vajíčky nebo spermiemi má vliv především věk, ve kterém pacienti odebrání buněk podstoupí. Po 35. roku života mražení vajíček z medicínského hlediska postupně ztrácí smysl. Důležité je i následné načasování oplodnění, biologicky totiž ženské tělo není přizpůsobeno na těhotenství ve vysokém věku. Proto ani odebrání zdravých vajíček v mladém věku není zárukou úspěšného těhotenství po čtyřicítce,“ upozorňuje MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF CUBE a odborný garant Nadačního fondu ProPlodnost, jehož posláním je otevřeně komunikovat o důležitosti ochrany plodnosti. Social freezing podle lékařky k zaručeným metodám ochrany plodnosti nepatří. „Zdravotní diagnóza ohrožující plodnost, případně plánovaná léčba, která může poškodit reprodukční orgány, jsou relevantním důvodem pro zvážení metody social freezingu. Odkládat těhotenství jen s falešným pocitem kontroly nad jeho načasováním ale nepovažuji za vhodný způsob ochrany plodnosti,“ říká MUDr. Višňová.

 

Nereálné představy i očekávání

Přílišné zjednodušování tématu social freezingu vede podle lékařky i k nereálným představám o samotné metodě a jejích reálných možnostech. Mnohé ženy tak přicházejí na kliniku s představou, že absolvují jednorázový zákrok, který jim následně zaručí plnou kontrolu nad plánováním těhotenství. Realita ale může být diametrálně odlišná. „Na zachování vysoké šance na otěhotnění je potřebná kumulace velkého množství kvalitních vajíček. Aby měla žena po deseti letech od zmrazení solidní šanci na otěhotnění, potřebuje jich ideálně 30. Takového počtu však nedosáhneme po jednom odběru, a žena musí často absolvovat několik cyklů hormonální stimulace a následných odběrů v narkóze. To pro ni představuje nemalou psychickou, fyzickou a hlavně i finanční zátěž,“  upozorňuje MUDr. Višňová  a dodává další důležitý fakt: „Social freezing a následné uskladnění zmražených pohlavních buněk zdravotní pojišťovny proplácejí jen onkologickým pacientům.“

 

Řešením je včasné vyšetření plodnosti

Social freezing tedy není možné považovat za garantovaný způsob ochrany plodnosti ani kontroly nad jejím načasováním. Prvním krokem k zodpovědnému plánování rodičovství by proto podle lékařky mělo být vyšetření plodnosti, a to ideálně už v mladém věku. „Muži i ženy by se o své reprodukční zdraví měli zajímat preventivně už v mladém věku a o hodně dříve, než k rozhodnutí založit si rodinu přistoupí,“ upozorňuje. Takovéto vyšetření v současné době není zahrnuto v rámci preventivních prohlídek u gynekologa  ani urologa, proto by  se o něj měli mladí lidé zajímat sami. Bezplatnou možnost nabízí i zmíněný Nadační fond ProPlodnost. „Orientační představu o plodnosti získáte už na základě jednoduchého online testu. Jeho výsledek můžete následně konzultovat s odborníky na reprodukční medicínu a ti vás v případě potřeby objednají na bezplatné vyšetření plodnosti,“ dodává Hana Višňová.

 

Tři nejčastější mýty o social freezing:

1. Social freezing je vhodný pro každého

Pro úspěšnost metody je zásadní věk, který postupně snižuje kvantitu i kvalitu pohlavních buněk. Oba parametry ale může ovlivnit i zdravotní stav nebo životní styl. Může se tedy stát, že lékař vám metodu social freezingu nedoporučí právě kvůli věku.


2. Social freezing můžete podstoupit kdykoliv

Po třicítce se šance na odebrání dostatečného množství kvalitních vajíček postupně snižuje a málokdo si tuto metodu, nehrazenou ze zdravotního pojištění, může dovolit finančně. S věkem ženy klesá počet geneticky zdravých vajíček. Ve 35 letech je zdravá přibližně už jen 1/3 z celkové zásoby.

 
3. Social freezing je garancí budoucího těhotenství

Úspěšnost metody závisí na vícero faktorech, především na věku v době mražení, zdravotním stavu pacientky v době použití a také kvalitě spermií a zdravotnímu stavu partnera. Proto ani v případě odběru zdravých buněk v mladém věku není úspěšné těhotenství garantováno.

 

 

 

 

Reklama

Doporučujeme

Jak se dobře vyspat, i když vás trápí bolesti zad

„Pravdou je, že pouze odpočinuté tělo může regenerovat. A u bolestí zad to platí dvojnásob. Kvalita spánku je proto zcela zásadní věcí, na kterou...

Víte, jak funguje multilíčidlo?

Přírodní oleje a vosky spolu s výtažkem z brusinek vyživují a regenerují pokožku, udržují její přirozenou hydrataci a brání jejímu vysoušení. Výrobek má pouze...

Dámská jízda – nový trend dovolených

„Čím dál více žen k nám přijíždí ve dvojicích či malých skupinkách a stále častěji k nám míří také maminky s dospívajícími dcerami, aby...

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova

Chuť léta v každém doušku s osvěžujícími kávovými drinky

Léto je jako stvořené k dobrodružství, zábavě a bezstarostným chvílím plným radosti, kdy si život vychutnáváte plnými doušky. Stejně jako kávu, jejíž lahodná chuť vás osvěží i během horkých dní. Káva totiž není jen nápoj – je to okamžik pro sebe, maličká radost, která se vejde do každého dne. A co teprve, když se spojí s ledem? Připravili jsme pro vás pár jednoduchých,
ale výjimečných receptů, díky kterým si léto vychutnáte naplno.

Sauna v létě? Překvapivě skvělý nápad!

Saunování rozhodně nepatří jen k zimním měsícům, právě naopak! Vaše tělo vám za něj poděkuje i v létě. Klíčem k pozitivním účinkům saunování je pravidelnost, tak proč si v létě dávat pauzu
a čekat až na první mrazíky? Přinášíme vám hned několik důvodů, proč by sauna měla mít místo
 i ve vaší letní rutině.

Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto je tady a s ním i období dovolených u moře či jezera. Pokud si ale chcete pobyt u vody skutečně užít, je důležité se dobře připravit. Jak s malým dítětem začít plavat? Zvládneme to sami, nebo je lepší navštěvovat kurzy? A je vůbec plavecká příprava nutná? 

Novinky do každé rodiny

Hrajte o limitovanou edici GlancBox!

Překrásná Marseille

Možná jste velmi zcestovalá a vynechala jste snad jen Mars. Ten je ale trochu z ruky, a proto, což takhle dát si Marseille, která je Evropským hlavním městem kultury roku 2013? Ostatně, v tomhle druhém největším francouzském městě a současně hlavním městě Provence je tolik národností, že by se i marťanští zelení mužíci s tykadly mezi nimi ztratili.

Dopřejte dovolenou i své pleti a myslete v létě na hydrataci!

„Dehydratace se netýká jen suché pleti. Nedostatek vlhkosti může pociťovat i smíšená nebo mastná pokožka, které vlivem věku, UV záření a dalších aspektů už...
Reklama
Reklama