Co znamená příjmení

Co znamená příjmení

Příjmení se u nás používají od roku 1780, kdy císař Josef II. vydal příslušný patent. Některá příjmení jako třeba Kovář, Obrovský nebo Radostová jsou snadno vysvětlitelná, komické může být jedině to, když současnému nositeli zjevně nesedí, - Kovář se živí jako


Příjmení se u nás používají od roku 1780, kdy císař Josef II. vydal příslušný patent. Některá příjmení jako třeba Kovář, Obrovský nebo Radostová jsou snadno vysvětlitelná, komické může být jedině to, když současnému nositeli zjevně nesedí, - Kovář se živí jako houslista, Obrovský měří 160 cm a Radostová je zasmušilá osoba…  

Ona krásná, on nevěrný 164604990  

Broný nebrojí, je bílý

Jsou však příjmení, jejichž původ tak lehce nerozluštíme, neboť pocházejí z doby, kdy se mluvilo staročeštinou, mohou být i z místních nářečí, další jsou odvozena z latiny, němčiny, polštiny, ba i tatarštiny… Tak například Bronec není od slova brojiti, staročesky broný = bílý! Talacko pochází z taláceti se, neboli toulati). Trejbal, Trýb, má původ v činnosti zvané trýbati, neboli líti do sebe, za příjmením Kodet, Kodýtek, Kodada hledejte ptáka dedka nebo také odvozeninu z kodáta = povídálek, Satrapa byl dvorský služebník, ale mohla to být i nadávka, Knap označoval tovaryše, nejspíš v soukenictví, Salač člena ozbrojené družiny, Flandera byl trhan nebo i flaška, Malát byl malomocný, Loskot vyjadřoval veliký lomoz.

Dáte si marvana?

Někdejší slavný český herec Marvan má příjmení úsměvné, valašsky i lašsky. Marvan je buchta nebo i hlupák, moderátor Zuna označuje hluché zrno, podobně znevažující je i Pleva, Charous označuje někoho škaredého, Škutina chlupatého, Hrzan rezavého…

Typický Čech je Novák

Nejčastější příjmení Novák, případně Novotný znamenají, že se někdo nový přistěhoval. Z tohoto pohledu jsme národ velmi pohyblivý J. Mělo to ale i další významy – dotyčný se nově obrátil na víru, případně šil nové boty, či šaty a zásadně neopravoval ty staré. Také mohl být vynálezce a novátor. I Procházka měl, jak jméno dosvědčuje, pořádně toulavé boty, vandroval po cizině i po okolí, někdy také utekl z panství. Dvořák byl, na rozdíl od něho, člověk usazený, obvykle sedlák ve svobodném dvoře. Dvořák se též říkalo pracujícím na hospodářském dvoře a těm, kdo se vyskytovali u dvora královského. Ať už se ale jmenujete jakkoli, je fajn mít příjmení, jak bychom se jinak asi rozlišovali? Text: mir