Fit v zimě: Obohaťte svůj jídelníček a vychutnejte si nadcházející období naplno

Sdílet článek

Reklama
Reklama

Zimní oblečení snadno skryje pár kilo navíc. Zima zkrátka svádí k lenošení a mlsání o něco víc než ostatní roční období. Jak si ji užít, a přitom si zachovat kondici a zdravé návyky? Ve spolupráci s nutriční terapeutkou jsme pro vás připravili pět praktických tipů.

  1. Tuky ano, ale…

Omlouváte své chutě tím, že se tělo potřebuje na zimu obalit? Vlastně máte pravdu. Tuk je přirozená tepelná izolace našeho těla, a proto je z fyziologického hlediska normální vytvořit si v chladném počasí přiměřenou tukovou zásobu. To ale není důvod cpát se tučnými potravinami. „Tělo volá po kvalitních tucích, konkrétně po nenasycených mastných kyselinách. Jejich zdrojem jsou například tučnější ryby, řepkový olej nebo lněná a chia semínka,“ říká Mgr. Ing. Natália Palugová, která obor Nutriční terapie vystudovala na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

  1. Vyladěné polévky

Jestliže v létě s chutí sáhneme po osvěžujícím salátu, v zimě je jasnou volbou polévka, která příjemně zahřeje
a zasytí. A tady pozor. Pocit sytosti může být u některých polévek jen krátkodobý. Pokud máte polévku místo hlavního jídla, přidejte do ní zdroj bílkovin. Může jít o maso, vejce, tofu, tempeh nebo sýr. Nezapomeňte ani na polysacharidy v podobě celozrnné rýže, pohanky či kuskusu. Vynikající volbou jsou luštěninové těstoviny, které jsou v tomto směru vlastně 2 v 1, rozumějte bílkovina a současně sacharid. Ostatně luštěniny jsou podle Natálie Palugové skvělou surovinou i pro zimní krémové polévky, které můžete ještě zahustit například bramborou nebo 12% smetanou na vaření. Výborně se hodí i krémový sýr typu žervé, protože je zároveň dobrým zdrojem bílkovin. Nemusíte se však bát ani klasické jíšky. V přepočtu na jednu porci je množství použité mouky minimální.

  1. Sezónní menu

Návrat k lokálním a sezónním surovinám je trendem nejen v řadě restaurací. Čerstvé suroviny mají hned několik předností – patří k nim fakt, že se nemusí chemicky ošetřovat, aby zvládly dlouhou cestu ke spotřebiteli. V zimě do svého jídelníčku zařaďte například kořenovou zeleninu, cukety, lilky a dýně, ale také kysané zelí. Pokud jde o zpracování, upřednostňuje Natália Palugová pečení. Při něm si navíc potraviny lépe zachovají nutriční hodnotu. Neztrácí totiž živiny louhováním, jako je tomu u vaření.

  1. Zimní pitný režim

Množství tekutin, které náš organismus potřebuje, záleží na mnoha okolnostech. Roční období je jednou z nich. Ve vysokých letních teplotách, kdy se více potíme, je třeba věnovat doplnění tekutin o něco větší pozornost.
I v zimě se hodí mít čerstvou vodu vždy při ruce, pokud ale zrovna nesportujete nebo nemáte fyzicky náročnou práci, trochu ubrat můžete.

Zimní idylku má mnoho lidí spojenou s teplým čajem, který si vychutnáte, třeba když přijde z venku nebo máte chvíli volna. „Pijete-li neslazené zelené či ovocné čaje, nemusíte zásadně řešit jejich množství. Je ale dobré nepít stále stejný druh a během dne je střídat. Hlídejte si však, kolik za den vypijete šálků černého a bylinného čaje.
U bylinných je dobré se řídit návodem na obalu či doporučením specialisty, který vám směs bylin připravil. U černého čaje se držte maximálně 4 až 5 šálků za den, a to především kvůli obsahu kofeinu,“
vysvětluje Natália Palugová. 

Mimochodem, posezení u teplého nápoje má obvykle příznivý vliv na naše rozpoložení. Tělo ale paradoxně zahřeje i studený nápoj. Na jeho zpracování totiž musí organismus vynaložit energii, čímž se zahřívá.

  1. Kaštany nejen na vánočních trzích

Dlouhé zimní večery jsou jako stvořené k posezení s přáteli, sledování filmu a odpočinku. K tomu pochopitelně patří i něco na zub. Zkuste sáhnout po celozrnných tyčinkách, bílkovinových krekrách (u kterých si ale dejte pozor na množství tuku) a také po jedlých kaštanech. Výborná je rovněž nakrájená zelenina s různými dipy. 

 

Extra tip: Vánoční hody a novoroční předsevzetí

Vánoční svátky jsou samostatnou kapitolou, o které se hodně mluví. Pokud chcete nahradit některé tradiční pokrmy zdravější a odlehčenější variantou, možností je spousta a snadno je najdete v kuchařkách i na webu.

Na druhou stranu, k Vánocům tradice patří a pokud se celý rok těšíte na skvělý salát od maminky či babičky, výborného kapra a cukroví podle rodinných receptů, prostě si je vychutnejte – pochopitelně pokud vám v tom nebrání zdravotní důvody
a omezení. Zastánkyní tradičních Vánoc je i nutriční terapeutka Natália Palugová. Přidává ovšem pár užitečných pravidel, která udělají ze svátečních dnů příjemné období, nikoliv čas obžerství, ze kterého vám bude špatně.

Předně se snažte udržet počet porcí na množství 3 až 5 denně. Jídlo si nandávejte na talíř, abyste měli přehled o množství, které sníte. Asi nejhorší je totiž neustálé uzobávání a ujídání, při kterém se přejíte velmi snadno. Na talíři by vždy měla mít své místo i zelenina. Ve vašem denním režimu pak i o svátečních dnech vyhraďte prostor pohybu.

Hubnutí jako přirozený efekt

Předsevzetí „zhubnout“ je novoroční klasika. Zkuste k ní ale přistoupit s větším respektem k tělu a zohledněte širší souvislosti. Dosažení a udržení zdravé hmotnosti je výsledkem celkového životního stylu, od stravovacích návyků a pohybu přes odpočinek po míru stresu a mnoho dalších okolností.

Chcete-li se v rámci předsevzetí zaměřit na jídelníček, nevynechávejte bezhlavě celé skupiny potravin (typicky sladké, přílohy a podobně). Zamyslete se vždy nad zdravější variantou, zachovejte si ale vyvážené menu. Jezte minimálně třikrát denně a volte přiměřené porce. Cílem není hladovět, ale najíst se dosyta a kvalitně. Talíř by tak měl být vždy pestrý.

Dobrým návykem je naučit se číst etikety. Zde platí více pravidel, pro začátek ale sledujte množství cukru (ideálně do 7 až 8 gramů cukrů na 100 g potraviny). Vhodné také je, aby výrobek vždy obsahoval více bílkovin než tuků.

Pomocníci pro zimní kondici

I když si příroda z velké části v zimě dopřává odpočinek, můžete její sílu využít v péči o své tělo. Kombinaci vitamínů, výtažků z bylin a ovocných šťáv obsahuje tekutý doplněk stravy Salus Floradix Železo+. V jeho složení najdete dobře vstřebatelné železo, které přispívá k tak zásadním procesům, jakými jsou normální tvorba červených krvinek a hemoglobinu, přenos kyslíku v krvi nebo správná funkce imunitního systému. Pro každodenní život je užitečným pomocníkem v boji s únavou. Přispívá totiž ke snížení míry únavy a vyčerpání. Totéž platí i o vitamínech B2, B6, B12 a C, které jsou součástí přípravku. Spolu s nimi si dopřejete rovněž vitamín B1, který blahodárně působí například na normální činnost nervové soustavy a psychiky. Důležitou roli hrají výtažky z bylin a ovocných šťáv, které blahodárně působí na tělo a podporují správné trávení. Patří k nim fenykl, kopřiva dvoudomá nebo ibišek. Přípravek je slazen ovocným cukrem, medem a ovocnými šťávami.

 

Přípravků s obsahem železa a vitamínů nabízí Salus, německá značka s více než stoletou tradicí, kompletní řadu. Složení tekutého doplňku stravy Salus Floradix Floravital Železo+ je přizpůsobeno potřebám veganů. Pokud preferujete spíše pevnou formu, sáhněte po Salus Floradix tabletách se železem a vitamíny. Ty navíc obsahují kyselinu listovou. Více informací najdete na www.floradix-zelezo.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

 

 

 

 

Reklama

Doporučujeme

Dámská jízda – nový trend dovolených

Pryč jsou časy, kdy byla dovolená automaticky spojována s rodinným kompromisem. Stále více žen dnes vyráží na dovolenou s kamarádkou, sestrou nebo maminkou – tam, kde si mohou opravdu odpočinout. Vyhledávají místa, která nabízejí kvalitní wellness, pohyb i inspirativní pobytový program. A právě takovou oázou je Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích. Ženy se tu mohou nechat hýčkat, načerpat novou energii a dopřát si čas jen pro sebe.

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova

Chuť léta v každém doušku s osvěžujícími kávovými drinky

Léto je jako stvořené k dobrodružství, zábavě a bezstarostným chvílím plným radosti, kdy si život vychutnáváte plnými doušky. Stejně jako kávu, jejíž lahodná chuť vás osvěží i během horkých dní. Káva totiž není jen nápoj – je to okamžik pro sebe, maličká radost, která se vejde do každého dne. A co teprve, když se spojí s ledem? Připravili jsme pro vás pár jednoduchých,
ale výjimečných receptů, díky kterým si léto vychutnáte naplno.

Sauna v létě? Překvapivě skvělý nápad!

Saunování rozhodně nepatří jen k zimním měsícům, právě naopak! Vaše tělo vám za něj poděkuje i v létě. Klíčem k pozitivním účinkům saunování je pravidelnost, tak proč si v létě dávat pauzu
a čekat až na první mrazíky? Přinášíme vám hned několik důvodů, proč by sauna měla mít místo
 i ve vaší letní rutině.

Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto je tady a s ním i období dovolených u moře či jezera. Pokud si ale chcete pobyt u vody skutečně užít, je důležité se dobře připravit. Jak s malým dítětem začít plavat? Zvládneme to sami, nebo je lepší navštěvovat kurzy? A je vůbec plavecká příprava nutná? 

Novinky do každé rodiny

Hrajte o limitovanou edici GlancBox!

Překrásná Marseille

Možná jste velmi zcestovalá a vynechala jste snad jen Mars. Ten je ale trochu z ruky, a proto, což takhle dát si Marseille, která je Evropským hlavním městem kultury roku 2013? Ostatně, v tomhle druhém největším francouzském městě a současně hlavním městě Provence je tolik národností, že by se i marťanští zelení mužíci s tykadly mezi nimi ztratili.

Dopřejte dovolenou i své pleti a myslete v létě na hydrataci!

„Dehydratace se netýká jen suché pleti. Nedostatek vlhkosti může pociťovat i smíšená nebo mastná pokožka, které vlivem věku, UV záření a dalších aspektů už...

Kypr – ostrov bohyně Afrodity

Zabořte své nohy do teplého písku, nechte slunce rozpálit vaši pokožku při pohledu na blankytně modré Středozemní moře. Pokud jde o dovolenou na pláži, Kypr nic nepřekoná. 

Bohemia Sekt ICE 0% nově i v menší lahvi

Dlouhé dny zalité sluncem, kdy se vzduchem nese smích a dobrá nálada, jsou jako stvořené k bezstarostné zábavě. Ať už se sejdete s přáteli na...
Reklama
Reklama