Chleba s vajíčkem
Začněme klasikou, kterou si ale připravíme trochu jinak. Starší chleba si nakrájejte na tenké plátky, zhruba o velikosti, jako jsou u toustového chleba, a dejte si je do topinkovače propéct dokřupava. Mezitím do rozehřáté pánve nalijte dostatečné množství slunečnicového oleje a jakmile se prohřeje, dejte do něj zhruba dvě lžíce másla. Díky tomu se vám máslo nebude tolik přepalovat a pokrmu dodá svoji jedinečnou chuť.
Během toho si najemno nakrájejte jednu cibuli a dva stroužky česneku. Připravit si už můžete i opečené plátky chleba, které nakrájejte na drobné kostičky. Do rozehřátého tuku na pánvi přidejte cibuli a nechte ji opéct dozlatova až zlatavo-hněda. Poté trochu uberte plamen a pošlete k cibuli česnek, ale pozor, aby se nespálil. Jakmile nad sporákem ucítíte česnekové aroma, je čas přidat hlavní surovinu – chléb. Vycházejme z množství okolo 200 gramů. Tím, že je předpečený, ušetříte mnoho času, bude křupavější a nenasaje do sebe tolik tuku.
Teď už jen zbývá rozšlehat si vedle v nádobě 4 vejce, dochutit je solí a pepřem a zalít jim obsah pánve, kterou v té chvíli mějte na mírném ohni, aby se vejce ihned nesrazila. Nyní pomalu promíchávejte a už stačí pouze přidat hojné množství petrželové natě, případně dochutit solí a pepřem.
Topinka s míchanými vejci
Dalším klasickým receptem, který prošel vývojem a stále si drží popularitu, je topinka s míchanými vejci. U nás vítězí verze, že si topinku opět ohřejete dokřupava v topinkovači, a následně jí pomažete čerstvým změklým máslem. Předtím si ale připravte míchaná vejce. Ty má rád asi každý jinak, ale mě se nejvíce osvědčila tato varianta.
Na rozehřátou pánev dejte máslo a vložte do něj na drobno nakrájenou jednu cibuli. Nechte zpěnit a poté přidejte 100 gramů kvalitní šunky nakrájené na kostičky. Ideální je pro tento recept mít šunku vcelku, neboť kostky vyniknout chuťově lépe, než klasické plátky. Nebojte se restovat je déle a na vyšší plameni. U toho si v nádobě vedle rozšlehejte pět vajec, které osolte a opepřete dle libosti.
Následně stáhněte plamen, přilijte vejce a pozvolna vymíchejte do vámi požadované konzistence. Nezapomeňte, že se zbytkovým teplem může ještě trochu změnit, a tak pánev odstavte o něco dříve. Teď ještě zbývá přidat nakrájenou petrželovou nať a míchaná vejce jsou hotová. Můžete je tedy sázet na připravenou topinku s máslem a z vrchu zasypte strouhanou goudou.
Hrášková polévka s bylinkovými krutony
Bylinkové krutony jsou velmi oblíbenou záležitostí. My si je připravíme k rychlé hráškové polévce, nebo chcete-li krému, ale jsou samozřejmě vhodné i k jiným polévkám nebo do salátů. Než začneme s přípravou polévkou, která je opravdu snadná, nakrájejte si chleba na malé kostičky a usušte nasucho v troubě při nižší teplotě. Takto je pečte je dozlatova.
A teď už k polévce. Do hrnce na mírném plameni vložte máslo a hned co se rozpustí, zpěňte na něm asi jednu středně velkou cibuli. Nemusí být nadrobno, neboť budeme polévku mixovat. Poté zasypte základ jednou čajovou lžičkou cukru a nechte zkaramelizovat. Nastává čas přidat hlavní surovinu – mražený hrášek. Na toto množství ho použijte 400 gramů. V tuto chvíli obsah hrnce osolte, opepřete a přidejte ideálně čerstvý, nebo v horší variantě sušený tymián a zalijte vodou. Vařte jenom krátce, stačí přibližně 6 minut, aby polévka nepřišla o pěknou zelenou barvu. Poté přilijte 100 ml minimálně 33% smetany a po krátké chvíle polévku rozmixujte. Vložte zpět na opravdu mírný plamen, aby se polévka prohřívala a mezi tím si dokončete krutony.
Usušené krutony už máte na plechu vytažené z trouby, a tak si na plotně do hrnce můžete vložit hojné množství másla, ke kterému přidejte prolisovaný česnek dle chuti a nechte máslo rozpustit. Tímto obsahem přelijte krutony na plechu a promíchejte, aby se ochucené máslo dostalo na každý kousek. Nyní krutony posypte nadrobno nakrájenou petrželou natí a opět promíchejte. Teď už stačí jen nandat polévku a servírovat společně s krutony. Dobrou chuť!