Volíme ostrá slova, ano, ale nic jiného, než něco ostřejšího vás z ulity „hodné“ – „milé“ – „slušné“ – „zodpovědné“ holky nevytáhne. Máme pro vás pár inspirativních tipů, jak se sebou nenechat zametat a být se sebou spokojenější.
Řešte věci hned
Psychologové se shodují, že je lepší „konflikt“ otevřít než se jím vnitřně užírat. Mnohdy (obvykle) jde
o maličkosti – třeba říct řidiči v autobuse, aby zatopil. Říct kolegyni, aby vám na stole nenechávala své špinavé hrníčky nebo vás neustálými otázkami nerušila z práce.Zkušenosti „Já jsem si hádky poprvé zkusila se svým partnerem. Věděla jsem totiž bezpečně, že mě má rád – i v hádce. V prvních konfliktech jsem jen mlčela, ale později jsem našla odvahu a byla jsem schopná na něj vykřičet všechno, co se mi v tu chvíli nelíbilo. Potom jsem zažívala úplnou katarzi,“ říká Eliška (32). „Získala jsem tak sílu a odvahu do jiných rozepří.“
Trénujte, trénujte, trénujte … a nevzdávejte to
Znáte ty závazky, kdy lidé říkají, že během jednoho dne či týdne učiní jeden dobrý skutek? Zkuste se jednou za týden dostat do konfliktu – tedy, bude-li k tomu příhodná situace. Začínejte s malými věcmi: donesli vám v restauraci studené jídlo? Vraťte ho nebo ho nechte ohřát. Nechtějí vám nesmyslně uznat reklamaci? Nechte si zavolat vedoucího. Nechtějí vám vyplatit slíbený honorář, důrazně si o něj řekněte.
Zkušenosti „Všechny tři situace jsem zažila,“ říká Jana (27). „S první reklamací jsem odešla z obchodu jako zpráskaný pes. S pocitem, že jsem k ničemu, totální nula, která se nechá odbýt začínající prodavačkou. A nejen, že já jsem nula, ale tyhle postoje se přenesou na mou dceru, které zničím život. Jenže jsem se nějak dala dohromady a druhý den jsem se do obchodu vrátila vyzbrojena argumenty a emailem z ČOI a všechno se vyřešilo,“ říká Jana. Pocit frustrace zmizel.
Pamatujte
Je to jasné, nebude se vám dařit všechno vždycky. Naopak – skoro v každé nepříjemné situaci budete mít pocit, že na „zrovna tohle“ jste nebyla připravená. Tedy, když se to dá napravit, napravte věci třeba s odstupem,
ale udělejte to.
Buďte vždy dáma
Při dohadování o svá práva, svou svobodu, svou svébytnost – ano, to je to, o co v těchto malých konfliktech vnitřně hrajete, buďte vždy šlechtična. Tedy, nesnižujte se nikdy k vulgaritám, buďte slušná a zároveň neústupná.
Vhodné triky
– Ve vhodných chvílích zkuste mlčet. Mlčení je skvělý komunikační prostředek, kdy v „soupeři“ vyvoláte pocit, že by měl něco říct, udělat, navrhnout, usmířit si vás. – Říkejte, co vy cítíte, jak na vás situace působí.
Tedy NE: „TY jsi hrozná, že jsi tu schůzku zase zrušila!“ ALE: „Moc MĚ mrzelo, že jsi zase zrušila schůzku. Mám těžké období a potřebovala jsem pokecat. Nezlob se, ale prostě jsem na tebe teď (trochu) naštvaná.“ – Opakujte svůj požadavek a podle toho, co je pro vás přijatelné, buďte neústupná nebo navrhněte kompromis. „Vím, že ten můj stůl je akorát na ráně u kuchyňky, ale prosím tě, mohla by sis ten hrnek odnést k sobě? Mám pocit, že tady v kanceláři nemám svůj vlastní prostor.“
A nakonec?
Naučte se tuto mantru: Dělám chyby – no a co! Ale snažím se nedělat stejné chyby dvakrát. Nebojím se – protože svět mi nemůže nic udělat. Rozhoduji se – i když si nejsem jistá výsledkem. Říkám, co cítím – protože mě to očišťuje a lidi vědí, na čem se mnou jsou.
Doporučená literatura: Osho, Odvaha, 188 stran, brož. vydání, nakladatelství Eugenika
Text: Ivana Králová