Patříte také k těm, které si myslí, že by jejich vlasy mohly být v lepší kondici, než nyní jsou? Jelikož já si to poslední dobou trochu myslím, tak jsem na doporučení zavítala na vlasovou kliniku, nejen tedy proto, že nás v redakci zajímalo, jak to tam vlastně chodí. Naše kl
Patříte také k těm, které si myslí, že by jejich vlasy mohly být v lepší kondici, než nyní jsou? Jelikož já si to poslední dobou trochu myslím, tak jsem na doporučení zavítala na vlasovou kliniku, nejen tedy proto, že nás v redakci zajímalo, jak to tam vlastně chodí. Naše klasické umýt, vyfoukat (v horším případě stočit do drdolu) a běžet se mi během pár minut rozpadlo jako domeček z karet. V parném horku jsem dorazila na kliniku, kde jsem byla hned usazena do klimatizované recepce a na stole mi přistála výborná káva a osvěžení. Už začátek byl na jedničku. Pak se mě ujala krásná, pasuji jí hned na dokonalá žena - paní Lenka, která mi provedla potřebná vyšetření, vyplnila se mnou klientskou kartu a doporučila, jak o mé vlasy správně pečovat. Pokud nepatříte mezi ty šťastné, kterým rostou z hlavy krásné a zdravé kadeře, tak už jen pro ten příjemný zážitek a milé setkání vřele doporučuji. Lenka Kašpaříková, tricholožka vlasového centra CLINICAL HAIR & HEALTH mi také zodpověděla všechno, co mě v oblasti vlasů zajímalo a co by mělo zajímat i Vás!
Co je přesně trichologie?
Díky trichologickému vyšetření, které probíhá prostřednictvím speciální mikroskopické trichokamery, získáme dokonalý přehled o stavu pokožky hlavy a samotných vlasech, včetně vlasových kořínků. Umožňuje nám to mnohem přesněji stanovit jádro problému, aplikovat odpovídající přípravek „na míru“, a tím nastavit správnou léčbu. Obecně se doporučuje absolvovat vyšetření i preventivně, protože dojde k odhalení potíží ihned na začátku dříve, než se projeví na našem vzhledu.
Jaké služby jsou u Vás nejčastější?
V našem vlasovém centru Clinical Hair & Health nabízíme řadu služeb. Naší prioritou je trichologická poradna a k tomu další přidružené služby, jako darkfiled diagnostika, nutriční poradenství, odborné kadeřnictví. Všechny nabízené služby spolu vzájemně souvisí a pomáhají rozšířit kvalitní péči a přesnou diagnostiku klienta.
Co ovlivňuje padání vlasů? Co to hlavně způsobuje a co naopak jejich vypadávání zamezuje?
K nejčastějším příčinám padání vlasů patří hormonální změny, ale rovněž může představovat jeden z příznaků disfunkce štítné žlázy. Hlavně u žen často dochází k dočasnému, ale velkému vypadávání vlasů po porodu vlivem prudkého snížení ženského hormonu estrogenu, které se však během několika měsíců stabilizuje. Na pozoru by měly být i uživatelky hormonální antikoncepce, protože některé její druhy mohou mít vliv také na vypadávání. Ani její časté střídání či vysazování není pro hormonální hladinu příznivé. U mužů hraje velkou roli dědičnost. Právě androgenetická alopecie, dědičná citlivost vlasů na pohlavní hormon testosteron, je nečastější příčinou vypadávání vlasů u mužské části populace. Pokud měl otec v mladém věku (již po 30. roce) kouty nebo lysiny, je velká pravděpodobnost, že se tento problémem bude týkat i jeho syn. Také androgenetickou alopecii lze řešit, pokud se problém podchytí včas, tj. před zničením kořínků vlasů.
Stav vlasů rovněž ovlivňuje kvalita a složení naší stravy. Je důležité mít stravu vyváženou a pestrou. Zařadit do jídelníčku bílkoviny v podobě luštěnin, vajec a ryb. Z ryb navíc získáváme omega 3 a 6 mastné kyseliny podílejících se na kvalitě a lesku vlasů. Dále ovoce, zeleninu, z té převážně listovou pro vysoký obsah železa zajišťující okysličení krve. Dostatečný přísun vitamínů C, E a zejména skupiny B, minerálů - např. hořčík, stopových prvků - např. zinek, je nezbytností. Pozor na držení jednostranných diet s rychlým výrazným úbytkem váhy. Ty mohou být rovněž spouštěčem padání vlasů z nedostatku všech již zmíněných živin.
Stres, nemoci, metabolické poruchy a dlouhodobé užívání některých léků se na vlasech i jejich kvalitě rovněž odráží. Proto bychom se o své zdraví, fyzickou i duševní kondici měli neustále starat a pečovat. Preventivně sami, a pokud je třeba, neváhat oslovit odborníky, výživové poradce, či jiné specialisty v dané oblasti. Tělo nám pak bude dlouho sloužit a odmění se nám nejen kvalitní kšticí. Protože stále platí, že vlasy jsou korunou krásy každého z nás.
Kolik vypadaných vlasů denně je normální a kdy by se měl člověk už pozastavit?
Denně vypadne člověku v průměru 30 – 50 vlasů, ale toto množství se může měnit v závislosti na celkovém množství a hustotě vlasů.
Ovlivňuje to roční období a jak?
Každý z nás zaregistruje během roku období, kdy dochází vyššímu vypadání vlasů. Může k tomu docházet například na podzim či na jaře, ale skutečně se jedná o zcela individuální záležitost. Průměrná „životnost“ jednoho vlasů se pohybuje 3 – 5 let.
Jak moc ovlivní vlasy barvení?
U barvení vždy velmi záleží na kvalitě barvy, kterou kadeřník použije. Samostatnou kapitolou je potom domácí barvení, které může vlasy více poškozovat, než jim prospět. Barvy z drogérií nejsou tak šetrné jako profesionální barvy, u nichž výrobce zajistí jejich výsledek. Často se setkáváme s případy, kdy se po aplikaci barvy z běžné prodejní sítě na vlasech objeví úplně jiný barevný tón, než byl požadován.
Dalším problémem je samotné neodborné barvení, při němž dochází k nedodržení technologických postupů. Například používáme-li stejný barvený odstín jako při předešlém barvení, tak dobarvujeme pouze odrosty, což řada žen neví. Stejně tak vlas velmi zatěžuje časté střídání odstínů. A o neodborném odbarvení snad není ani třeba mluvit, pokud si žena nechce spálit a zničit své vlasy, tak se jistě ráda svěří do rukou odborníka.
A co v létě ohledně chlorované a mořské vody? Jaký to má vliv a jak máme o vlasy pečovat?
Mořská či chlorovaná voda má na vlasy i vlasovou pokožku negativní dopad, který může ještě vystupňovat slaný vzduch a prudké sluneční záření třeba při pobytu na pláži. Především v letním období bychom měli vlasům dopřát zvýšenou péči a zvolit takové kompletní vlasové přípravky, které obsahují všechny potřebné živiny.
Teď je i trend natírání vlasů olejem, je to podle Vás v pořádku?
Podobně jako chráníme kůži, musíme se postarat i o vlasy. Ty potřebují především v letním období zvýšený příjem keratinu a kolagenu, protože právě tyto látky se v průběhu léta vytrácejí z vlasů mnohem rychleji. Podobně jako u ostatních přípravků na vlasy platí i u olejů kvalitní výběr. Naše klientky si velmi oblíbily Lifting Oil z řady Glycosan plus Bio-sensil. Ten jako jeden z mála olejů nanášíme do vlhkých vlasů. Udržuje a chrání strukturu vlasu, zejména před teplotními výkyvy a dehydratací, dodává vlasu pevnost, sílu a pružnost. Kromě samotných olejů, které je vhodné používat jako doplnění k běžné péči, doporučuji jednou za týden či čtrnáct dní aplikovat intenzivnější výživu. Naše rekonstrukční kúra se skládá z emulze Riparatrice, keratinové masky a krému Instant. Jejich kombinací absorbuje vlas do sebe veškeré potřebné živiny a stane se zdravým, pevným, lesklým a krásným.
Co si myslíte o babských radách? Viz zmíněný olej, vejce, atd.
Babské rady využívají přírodních materiálů, proto vlasu neublíží, ale pokud řešíme závažnější problém, tak se vždy raději přikláním k ověřené odborné péči.
Mají problémy s vlasy víc muži, nebo spíš ženy?
Myslím, že se tolik neliší počet mužů a žen, kteří mají problémy s vlasy, ale spíše druhy problémů. U mužů se většinou jedná o dědičnou alopecii, kterou jsme schopni přibrzdit, ale ne zastavit. Kdežto u žen, když nalezneme správnou příčinu, např. špatná strava, špatná funkce štítné žlázy, hormonální nevyváženost, stres, špatná péče o vlasy, neodborné barvení, je úspěšnost řešení problému velmi vysoká. Velkým problémem dnešní doby, týká se mužů i žen, je zvýšená činnost mazové žlázy - mazotoky, které brání přísunu živin k vlasové cibulce a často způsobují nejen ztrátu kvality, ale i samotné padání. Při řešení tohoto problému máme vysoké procento úspěšnosti a již řadu spokojených klientů.
A chodí k Vám i muži?
Ano, muži jsou našimi pravidelnými zákazníky a většina z nich se také vrací. Budˇ je přivedou jejich přítelkyně či manželky, nebo si nás najdou, abychom jim pomohli s konkrétním problémem.
Jakou nejdůležitější radu ohledně péče o vlasy byste dala našim čtenářkám?
U klientek se setkávám s řadou nešvarů. Patří mezi ně například nesprávný výběr vlasových přípravků, které nejsou vhodné pro jejich typ vlasů či obsahují nevhodné složky (např. s obsahem sulfátů, silikonů, pěnidel, plnidel a dalších škodlivých látek). Dále je špatná technika foukání vlasů. Řada žen si je fénuje v předklonu, což však způsobuje jejich oslabení. Správně bychom měli vlasy vysoušet vždy po směru jejich růstu. Především majitelky vlnitých vlasů mají tendenci ještě mokré kadeře stahovat do pevného drdolu. Vlasy jsou sice potom krásně vlnité, ale dochází k jejich lámání a oslabení. Vlasům nepřidá ani každodenní používání žehličky a častým nešvarem je i domácí barvení.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)