Zamilujte se, čichejte a natírejte

Je to stejné jako dávných dobách, kdy ve starověkém Egyptě pomáhal Sinuhet léčit lidské neduhy pomocí vonných olejů. Věděl, který z nich má vliv na psychiku, čím pomůže proti bolavým kloubům a jakým olejem zmírní nevolnosti. I my používáme přírodní oleje – a to nej


Je to stejné jako dávných dobách, kdy ve starověkém Egyptě pomáhal Sinuhet léčit lidské neduhy pomocí vonných olejů. Věděl, který z nich má vliv na psychiku, čím pomůže proti bolavým kloubům a jakým olejem zmírní nevolnosti. I my používáme přírodní oleje – a to nejen pro léčení neduhů pokožky, ale i pro lepší duševní pohodu a krásu.

Čím jsou přírodní oleje jedinečné?

Díky lisování za studena nebo šetrné destilaci neztrácejí přírodní oleje své vysoce účinné složky. Získávají se z bylinek, rostlin a plodů, obsahují vitaminy a minerály a dobře se vstřebávají, protože mají složení blízké lidskému tuku.

Čtěte také: Olivový olej pro krásu i pro zdraví

Jak který olej používat?

• V malých, převážně skleněných lahvičkách (5−15 ml) se prodávají čisté a koncentrované éterické oleje (totéž jako esenciální oleje, případně olejové esence) neboli přírodní výtažky z bylin, květů nebo nejrůznějších plodů (levandule, heřmánek, ylang-ylang…).

• Éterické oleje se v kapkách přidávají do přírodních základových olejů (mandlový, slunečnicový, avokádový, olivový apod.) a používají se pak v aromaterapii, ke koupelím nebo k masážím.

• Samotný éterický olejíček můžete také nakapat do vody v aromalampě (na 100 ml cca 5 kapek) a používat ho k provonění prostoru nebo inhalacím.

• V obchodech koupíte speciální oleje již obohacené (základový olej plus směs kapek éterických olejů), vhodné hlavně k masážím nebo koupelím a používané i pro regeneraci pleti a těla.

Od vlasů až po paty

Nemusíte studovat botaniku ani znát nazpaměť, jak který přírodní olej a jeho esenciální přísada působí. Lahvičky s oleji najdete v každé bioprodejně a jejich účinky si ověříte na letáčku nebo internetu.

VLASY – do suchých polámaných vlasů vetřete pár kapek čistého dýňového nebo olivového oleje.

PLEŤ – přírodními rostlinnými olejíčky můžete zcela nahradit pleťové krémy. Několik kapek vklepejte bříšky prstů na očištěnou pleť. Ideální jsou oleje z růží, heřmánku, levandule…

TĚLO – koupelové vonné oleje zabrání vysoušení pokožky, masážní oleje uvolní unavené a ztuhlé svaly a tělové oleje zvláční po umytí pokožku celého těla.

Čichejte a čtěte

Až si půjdete vybrat svůj přírodní vonný olejíček, věřte hlavně svému nosu a očím. Nos vás upozorní na vůně, které jsou vašemu tělu příjemné (a proto budou mít příznivé účinky), a oči ověří spolehlivost. Takže čtěte pozorně etikety na lahvičce – čím méně složek uvidíte, tím lépe. Čistý kvalitní rostlinný olej nesmí obsahovat nežádoucí příměsi konzervantů, syntetických barviv ani parfémů, které mohou vyvolávat alergie a snižovat účinek přípravku. Příroda má před chemií absolutní přednost!

 

 

Text: pic
Foto: www.chateaumcely.com,
www.saloos.cz, www.bodyandharmony.cz