Zvyšte svou šanci otěhotnět

Než se ale pustíte do kolotoče vyšetření a prohlídek zkuste se zamyslet nad vaší životosprávou. Je spousta faktorů, které mohou být překážkou otěhotnění, aniž by k tomu byl jiný závažný důvod. Pokud tedy plánujete miminko zaměřte se na svůj dosavadní životní styl. C


Než se ale pustíte do kolotoče vyšetření a prohlídek zkuste se zamyslet nad vaší životosprávou. Je spousta faktorů, které mohou být překážkou otěhotnění, aniž by k tomu byl jiný závažný důvod. Pokud tedy plánujete miminko zaměřte se na svůj dosavadní životní styl.

Zvyšte svou šanci otěhotnět

Co snižuje možnost otěhotnět?

Zvyšte svou šanci otěhotnětObezita

Při větší nadváze nebo obezitě se nemusí ženě dařit otěhotnět. Důvod je jednoduchý, obézní ženy mívají zpravidla nepravidelný menstruační cyklus. Při snížení tělesné hmotnosti se cyklus upraví a vy si lépe spočítáte plodné dny. Zpravidla je to mezi 9. až 19. dnem. Při naprosto pravidelném cyklu 28. denním je to čtrnáctý den. Neznamená to však, že všechny tyto dny musíte mít pohlavní styk. Spermie přežívají ve vejcovodech až 72 hodin, tudíž možnost otěhotnět je dlouhá. Navíc při moc častém styku se počet kvalitních spermií v ejakulátu snižuje. Obézní tělo se také přirozeně brání těhotenství pro velkou možnost komplikací s nadváhou spojených. Problém je i u podvyživených žen. U nich dochází k nízké produkci estrogenu a menstruace může úplně vymizet.

Čtěte také: Zvládnu být svobodnou matkou?

Nevyhýbejte se gynekologům

Neléčené záněty pohlavních orgánů mohou vést ke vzniku srůstů v malé pávni a následné neplodnosti. Také se zvyšuje pravděpodobnost mimoděložního těhotenství. Velké nebezpečí tvoří chlamydie, malé bakterie, které však o sobě často nedají vědět a v tom tkví jejich záludnost. Na gynekologii tedy choďte minimálně jednou ročně, pokud jste jinak bez obtíží.

Alkohol a kouřeníZvyšte svou šanci otěhotnět

Nadměrné požívání alkoholu výrazně snižuje možnost otěhotnět, také zvyšuje riziko samovolného potratu, či předčasného porodu. To platí i u kouření. Při kouření se snižuje produkce estrogenů a dochází k poruchám cyklu. U mužů kuřáků se zyšuje počet pomalých spermií, což bývá nezřídka příčinou neplodnosti mužů.

Zvyšte svou šanci otěhotnětPozor na používání lubrikačních gelů

Některé gely mají spermicidní účinky tzn., že jeho složky kromě toho, že zvlhčují pochvu také hubí spermie. Je vhodné si složení gelu raději nejdříve prostudovat nebo pokud to není úplně nutné raději nepoužívat.

Nestresujte se

Urputná snaha o těhotenství vás stresuje a může dokonce zablokovat ovulaci. Proto se snažte ovládat a příliš se myšlenkou na těhotenství nezabývat. Pohlavní styk si užívejte, různé cviky jako stojky po styku nejsou na místě. Stačí když nebudete bezprostředně po styku vstávat a nebudete se hned po styku sprchovat. Vyjímkou není, že žena otěhotní až po adopci vytouženého dítěte. Zklidní se ,začne ovulovat a otěhotní.

Zobejte vitamínyZvyšte svou šanci otěhotnět

Určitě nic nezkazíte pokud budete zobat vitaminy nebo některé doplňky stravy. Důležitý je vitamin C, kyselina listová, vitamin E, selen a zinek. Mužům se doporučuje potravinový doplněk Maca ke zvýšení kvality spermií. Pokud se vám nedaří otěhotnět přes jeden rok, není to tragédie, ale je to již důvod k tomu obrátit se na lékaře. Standardní je vyšetřit nejdříve spermiogram a při fyziologickém nálezu začít vyšetřovat ženu. U žen je více příčin neplodnosti a vyšetření jsou více invazivní než u mužů.

Čtěte také: Čekáte miminko. Máte pro ně dost vitaminů a minerálů?

Text: JH