Už jste vyzkoušeli saunové ceremonniály?

Pro lepší pocit ze saunování se saunující ve Finsku často šlehají březovými metlami s listím, čímž si přivádějí na kůži více tepla. Zároveň vdechují eterické látky z rozdrcených březových listů. Březové metly v našich končinách nahrazují kartáče a žín


Pro lepší pocit ze saunování se saunující ve Finsku často šlehají březovými metlami s listím, čímž si přivádějí na kůži více tepla. Zároveň vdechují eterické látky z rozdrcených březových listů. Březové metly v našich končinách nahrazují kartáče a žínky. Pro dokonalý pocit ze saunování se česká wellness centra začala inspirovat v zahraničí a do módy se i u nás dostávají saunové ceremoniály, v zahraničí známé jako aufguss.

Čtěte také: A proč bych měla chodit do sauny?

Během ceremoniálu zkušený saunér polévá horké kameny vodou s vonnou esencí, čímž se zvyšuje vlhkost vzduchu v sauně a zároveň zvětšuje pocit horka, i když reálně teplota v sauně o jeden až dva stupně klesne. Následuje rozvíření vzduchu ručníkem nad saunovými kamny a poté přímé parní nárazy, které může saunér provádět ručníkem, velkým vějířem, ale můžete se setkat třeba i s použitím vlajky, záleží jen na fantazii a schopnostech saunérů. Celý postup se dvakrát až třikrát. Ceremoniály trvají většinou 10-12 minut a pokud patříte ve světě saunování mezi nováčky, je lepší zaujmout pozici na spodní příčce. Předčasný odchod provětrává potírnu a snižuje účinek ceremoniálu.

Kromě vonných esencí se při ceremoniálech využívá například velmi oblíbený med, který si po zahřátí vtíráte do kůže (v parních saunách se pro změnu provádí peeling solí), jogurtové masky, marocké bláto, ledová tříšť, ale můžete se setkat třeba také s podáváním nealkoholického piva.

Ve spolupráci s fitplus.cz