Alergie na šperky, lze se jí zbavit nebo ne?

Alergie na šperky, lze se jí zbavit nebo ne?


Nikl bývá součástí nepravých stříbrných šperků, zlatých šperků, které jsou pouze pozlacené, nerezové oceli a jiných nepravých  kovů. Pak se vám při jejich nošení může stát, že vám začnou hnisat uši nebo začnete mít zarudlou a svědivou kůži.

„Podle statistik trpí alergií na nikl každý sedmý člověk. Přesto se spíše projevuje u žen, protože obvykle nosí šperky častěji než muži,“ vysvětluje a radí Eva Veverková, která se zabývá prodejem šperků již několik let..

Nikl nalezneme nejčastěji v nezlatých špercích, sponě opasku, sponkách do vlasů, klikách, nůžkách, obroučcích či nožičkách brýlí, klíčích atd. Kobalt se používá jako příměs do skla, keramiky a chrom do oceli.

„Pokud máte alergii na nikl určitě se neprojeví u žlutých zlatých šperků, platiny a chirurgické oceli.,“ vysvětluje MUDr. Jitka Chaloupecká z Laserového centra Anděl.

Projevy mohou být různě silné a není neobvyklé, že se začnou projevovat až v pokročilejším věku nebo dokonce u šperků, které dříve byly bezproblémové. Pokud není jisté zda jde o alergii nikl, lze ji potvrdit či vyloučit speciálními kožními testy.

„Alergii na nikl nelze nikdy úplně vyléčit. Můžeme léčit pouze následky alergie tedy kontaktně alergický ekzém. Ten se projevuje zarudnutím, svěděním, otokem, tvorbou drobných pupínků  až puchýřků v místě, kde dochází ke styku s alergenem. Musíte se vyvázat z kontaktu s alergenem a místo potírat kortikoidní mastí do vymizení příznaků,“dodává doktorka Jitka Chaloupecká.

Podle čeho si šperky vybírat?

Jak už bylo řečeno, žluté zlato alergii nevyvolá téměř nikdy a bílé zlato je zpravidla také neškodné - pokud samozřejmě lze potvrdit, že při jeho výrobě nebyl použitý nikl, ale o něco dražší palladium nebo rhodium.

„U stříbra by se měli vybírat šperky, které jsou označeny symbolem 925, kterým se puncuje sterling stříbro, k jehož tvrzení není zpravidla používaný nikl.,“ doporučuje Eva Veverková.

Vhodným výběrem jsou tak rhodiované stříbrné šperky, které jsou hypoalergenní a mnohem více odolnější proti oděru. Pro alergiky je vhodná i chirurgická ocel, která je v současnosti velmi oblíbenou náhražkou stříbra.

 

 

 

 

 

Text: DD