Pigmentové névy vyžadují kontrolu
Běžná záležitost, ale …
Někdo se s nějakým tím mateřským znaménkem již narodí, většinu však získáte až v průběhu života. Tyto pigmentové skvrnky obsahující melanin, barevnou látku, která je přítomná nejen v kůži, ale určuje třeba
i zabarvení vlasů, lze považovat v podstatě za běžnou součást lidské kůže. Problém může nastat, když se takové znaménko začne měnit. Není potřeba hned panikařit. Pokud sledujete svou pokožku pravidelně
a všimnete si případných změn včas, následující návštěva u odborného lékaře v naprosté většině případů buď rozhodně o preventivním odstranění znaménka, nebo dospěje k závěru, že se zatím neděje nic, co by vyžadovalo okamžitý zákrok. Bohužel to však neplatí stoprocentně.
Pečlivě sledovat je třeba především ta znaménka, která vznikají v průběhu života, zejména po letním slunění. Pokud jde o velikost, mohou být nepatrná, ale i podstatně větší s průměrem přes centimetr, většinou je nenahmatáte, neboť jsou v úrovni kůže.
Kdy zpozornět?
Dojde-li u pigmentových név k jejich zvětšení, ke změně barvy, nebo ke změnám v jejich ohraničení, je třeba zbystřit pozornost. Pokud si znaménko nahmatáte, přirozeně vás to znervózní více, než když ho na dotek necítíte. Ta vystupující nepůsobí sice esteticky, nicméně neznamenají větší hrozbu, než často malá znaménka v běžné úrovni okolní kůže. U nich často můžete přehlédnout, že uvnitř dochází ke změně jejich zabarvení. Tmavne-li znaménko a pak se rozšiřuje do okolí, neotálejte s návštěvou lékaře. Takovéto aktivní pigmentové névy je potřeba včas chirurgicky odstranit, aby se z nich nevyvinul kožní melanom. Vyříznutím znaménka se neobávejte, jedná se o drobný chirurgický zákrok s lokální anestézií v okolí névu, který obvykle zabere jen pár minut.
Text: (miž)
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)