Umíte se efektivně pohádat?

Umíte se efektivně pohádat?


Neodkládat

Názorovou výměnu je dobré správně načasovat. Nejlépe, když jsme sami a nemáme zrovna něco na programu - a to co nejdříve po kritické události. Hádka nesmí být dlouhá, čtvrt hodiny bohatě stačí. Doporučuje se hned potom, aby se partneři stáhli do soukromí, žena třeba do kuchyně, muž do pracovny, aby výměnu názoru strávili o samotě.

Je to jen váš problém

Váš dvoustranný problém nezobecňujte a neargumentujte míněním druhých lidí. Hádka ve stylu: máma mi říkala, abych si tě nebrala, nebo moje bývalka by tohle nikdy neudělala, nikam nevede. Akorát se budete vzájemně vytáčet. A také žádné útočení proti osobám nebo předmětům, které má partner rád a které nesouvisejí s předmětem debaty.

Barvu očí nezměníte

Zásadně svůj protějšek hádkou nezměníte. Ani sebevětší výměna názorů neudělá z trampa lva salónů
a milovnice květin nevyhodí ani polovinu rostlin, které úspěšně zaplevelují byt. Hádejte se proto jen o to, co můžete změnit. Snažte se druhého neshazovat, jen mu vylíčit negativní pocity, které ve vás jeho chování vyvolává.

Dialog, ne monolog

Jednostranná rétorika nemá smysl. Partner musí také dostat slovo. Oba partneři by se měli zapojit časově zhruba stejně. Je často chybou mužů, že odmítají debatu přijmout a častou chybou žen, že ji nedokáží ukončit
a argumentují nekonečnou záplavou slov.

Trochu popela na hlavě pomůže

Pokud chcete dosáhnout  toho, aby šel partner skutečně do sebe a vyvaroval se chování, které vám vadí, použijte mazaný trik: trochu si sama posypte hlavu popelem: závěrem projevte sebekritiku - uznejte i svou vlastní chybu, která přispěla ke konfliktu. Je dobré nabídnout ruku k smíru, pokusit se dohodnout, co dělat, aby v budoucnu ke kritické události nedošlo. Když „provinilý“ partner uvidí z vaší strany snahu, půjde do sebe.

 

 

 

 

 

Text: eh