Srůsty způsobená bolest při pohlavním styku
Srůsty neboli adheze jsou spojení mezi hladkými tkáněmi jednotlivých orgánů v dutině břišní, která mohou být jen jemně blanitá nebo naopak velmi pevná. Vznikají jako reakce na poranění pobřišnice, ke kterému dochází dvěma způsoby, buď při chirurgickém zákroku, nebo prostřednictvím zánětlivých procesů v břišní dutině. Vzniklé srůsty ovlivňují průchodnost tenkého střeva, plodnost, způsobují chronické pánevní bolesti a v neposlední řadě se mohou stát také hořkou pilulkou při sexu.
Gynekolog i sexuoložka varují!
MUDr. Michael Fanta, odborník na endometriózu z Gynekologicko-porodnické kliniky U Apolináře, vysvětluje problém bolestivého sexu následovně: „Srůsty v pánvi a dutině břišní, nejčastěji vzniklé na podkladě endometriózy či zánětlivých procesů, jsou častou příčinou bolestivého či nepříjemného pohlavního styku! Adheze neboli srůsty mění anatomické poměry v pánvi, vedou k přemístění orgánů, což při mechanickém kontaktu během pohlavního styku může vyvolat bolest. Zároveň se na vzniku bolesti podílí i podráždění nervových vláken, která jsou v ložiskách endometriózy přítomna ve zvýšené míře!“
Srůsty sice mohou způsobit bolest fyzickou, avšak citová újma je také poměrně značná. Sex je jak známo dobrým průvodcem každého kvalitního vztahu. Svůj názor k tomuto tématu sděluje i primářka Sexuologického oddělení FN Brno, MUDr. Petra Sejbalová: „Bolest při pohlavním styku je nejenom nepříjemná smyslová, ale také negativní citová zkušenost, která se bohužel netýká jen aktuální soulože, ale u ženy významně snižuje i chuť na další sexuální aktivitu. Bolest při souloži komplikuje nebo v podstatě zcela znemožňuje pohlavní život včetně plození dětí. U ženy, která opakovaně trpí bolestí při souloži, se často vyskytuje stav, kdy začne každý další styk odmítat. V sexuologické praxi se často setkáváme s tím, že u některých takto postižených žen již jen vzpomínka na pohlavní styk vzbudí pocit bolesti, který v podstatě znovuprožívají. Takto zatížený nebo zcela ukončený sexuální život působí často problémy a konflikty mezi partnery, a může mít za následek celkové narušení jejich citového vztahu.“
Kde se dozvíte víc?
Jsou-li srůsty i vaším problémem zjistíte pomocí odborníky vytvořeného samovyšetření na webu www.srusty.cz. Zde vám také budou zodpovězeny jakékoliv tematické dotazy! Srůsty je nutné nepodceňovat, protože vedle bolestí pánevních či při pohlavním styku a jiných činnostech odehrávajících se v této oblasti, jsou také významným komplikujícím faktorem dalších operací. Najít řešení této problematiky je v rukou vašeho gynekologa, poraďte se s ním o možnostech operativního rozrušení a nezapomeňte se zeptat na protisrůstové prostředky, které zabraňují jejich opětnému vznikání. Jedním z takových přípravků, které se aplikují na závěr operace, je i Hyalobarrier gel. Tento produkt díky své konzistenci a přilnavosti chrání hladké tkáně vašich orgánů cca 7 dnů, přičemž pooperační srůsty vznikají 3. až 5. den po operaci. Po uplynutí této doby se gel beze zbytku vstřebá do těla.
Re: Srůsty způsobená bolest při pohlavním styku
Hana Hartmanova (host) / před 5 lety 04.02.2020 15:55
Dobrý den mám bolesti břicha sem 12 let po operaci dělohy a zjistili my ze mam srusty a pani doktorka my nato řekla že se stim nic nedá delat tak prosím o radu