Fenomén úplněk. Jak a proč se projevuje?

Mystický, velebený i zatracovaný. Přisuzujeme mu mnohé své obtíže, stavy i nálady. Skutečně ale víme, jak a proč se projevuje fenomén úplněk? Fáze Měsíce – to je to, oč tu kráčí. Takzvaným lunárním cyklem se řídili už naši předkové, usnadňoval jim totiž ži


Mystický, velebený i zatracovaný. Přisuzujeme mu mnohé své obtíže, stavy i nálady. Skutečně ale víme, jak a proč se projevuje fenomén úplněk?

Fenomén úplněk Jak a proč se projevuje

Fáze Měsíce – to je to, oč tu kráčí. Takzvaným lunárním cyklem se řídili už naši předkové, usnadňoval jim totiž život a dodnes je vyznačen i v kalendářích. Fáze mají na svědomí to, jaké je počasí a úroda, růst všeho na zahrádce i doma v květináči, ale třeba i kvalitu těsta při pečení. A u člověka ovlivňují regeneraci organismu, kvalitu spánku, náladu i dostatek energie k práci. Čím to je? V odpovědi na tuto otázku ještě tápeme. Ale existuje mnoho teorií. Jedna z nich tvrdí, že silné „úplňkové“ měsíční světlo snižuje v lidském těle produkci hormonu zvaného melatonin, který je původcem dobrého spánku. Proto ve dnech kolem úplňku mnozí trpí nekvalitním spánkem a nespavostí. Jiná teorie říká, že přitažlivá síla Měsíce ovlivňuje i pohyb vody. Víme, že za úplňku jsou příliv a odliv nejsilnější - takže Měsíc hýbe i oceány. A protože lidské tělo se ze 70% skládá z vody, přitahuje či odpuzuje i vodu v nás, a tím i naši náladu, zdraví a spánek.

Při úplňku vzrůstá agresivita

Úplněk je nejsilnější fází Měsíce, proto při něm pociťujeme změny nejintenzivněji. Ten, kdo na měsíční fáze není citlivý, ať děkuje svým genům. Senzitivnější lidé ale kvůli němu „protrpí“ mnoho úplňkových nocí i dní kolem. Jak se citlivost projevuje?
  • špatným spánkem nebo úplnou nespavostí
  • bolestmi hlavy a nervozitou
  • popudlivostí a úzkostmi
V úplňkové fázi vzrůstá mezi lidmi agresivita, stoupá i počet dopravních nehod a trestných činů. Nevěříte? Svými studiemi prokázal toto odvážné tvrzení Arnold Lieber, psychiatr z univerzity v Miami.

Jak nad ním vyzrát?

Pro podporu odolnosti vyzkoušejte bylinky jako meduňka, třezalka nebo dobromysl. A lidem kolem sebe o senzitivitě na úplněk řekněte dopředu, budou pak k vašim náladám shovívavější. V jídelníčku si pomůžete omezením solení, vyhnete se tak hromadění tekutiny v těle a otokům. Nejezte příliš kořeněné pokrmy a česnek, a naopak si dopřejte víc těstovin a tmavého pečiva. Z ovoce jsou vhodné banány, jablka a ananas.

Tipy pro vás:

  • Do nové práce nastupujte ve fázi ubývajícího Měsíce (čas uzdravování a nových začátků), ne v úplňku.
  • Těsta výborně nakynou v době dorůstajícího Měsíce.
Nejbližší úplněk nás čeká zítra, 23. září 2010 v 11:16 h. Astrologické znamení: Váhy/Beran. Kalendář úplňků a novů s přesnými časy a jednotlivými astrologickými znameními najdete na www.oranzovestranky.cz. (text.cz) Foto: www.pixmac.cz