Nastal čas na podzimní detox!

Nastal čas na podzimní detox!

Podzim sice je nejbarevnějším obdobím roku, lidský organismus však halí spíše do barev pochmurných. Sluneční paprsky střídají sychravá rána a tílka střídají vlněné šály. Vaše tělo ztrácí energii, nemůžete se zbavit rýmy a teplé letní večery jsou ty tam. Než začne


Podzim sice je nejbarevnějším obdobím roku, lidský organismus však halí spíše do barev pochmurných. Sluneční paprsky střídají sychravá rána a tílka střídají vlněné šály. Vaše tělo ztrácí energii, nemůžete se zbavit rýmy a teplé letní večery jsou ty tam. Než začnete upadat do depresí z blížící se zimy, zkuste podzimní detox!

detox2

O jarní detoxikaci se toho napovídá tolik, až nám z toho mnohdy jde hlava kolem, zatímco ta podzimní stojí opomíjená v ústraní. A přitom podzimní detoxikaci by jste měla věnovat stejně pozornosti jako té jarní! Nejenže načerpáte ztracenou energii, ale také se zbavíte podzimní únavy. Podzimní detox vám také napomůže k lepší imunitě, což v nadcházejícícm chřípkovém období jistě oceníte. Proč je dobré absolvovat očistu organismu před zimou? A co našemu tělu vlastně pomůže?

Na detox nemám čas!

Nedostatek času je tou nečastější a také nesnadnější výmluvou snad úplně na všechno. Při detoxikaci čas ovšem opravdu budete potřebovat. Očista totiž nakazuje vyhradit si čas jen sama na sebe, zaměřit se na své tělo, jeho pocity a projevy. Tím své tělo připravíte nejen na detox, ale prospěje vám to v mnoha dalších ohledech. Pokud o detoxikaci vážně uvažujete, vyhraďte si v kalendáři dva týdny až měsíc.

Základem je zelenina!

mrkevStejně jako u cvičení, je i u detoxikace nejdůležitější úprava jidelníčku! Jeho základem je zelenina, zelenina a zase zelenina. Na detox však své tělo musíte připravit předem. Alespoň dva dny před začátkem očisty se vyhněte masu, uzeninám, tučným jídlům a sladkostem. Ostatně těmto složkám potravy byste se měla vyhýbat po celou dobu detoxu. Nelekejte se, když vaše tělo začne vyluzovat podivné zvuky a nepříliš vábný odér. Vše je důkazem toho, že vaše tělo se začíná čistit.

S jídlem si dejte na čas

Množství zkonzumované zeleiny by nemělo překročit jeden a půl kilogramu denně. Myslete také na to, že si porce musíte rozdělit, aby vás netrápil hlad. Nezapomínejte na to, že důležité je nejen to, jak si jídlo připravíte, ale i to, za jakých okolností ho sníte. Když obědváte superzdravé jídlo před obrazovkou počítače a ještě u toho telefonujete, není to detox a dobře se rozhodně cítit nebudete!

Nezapomínejte na pitný režim

Při detoxu je nesmírně důležitý pitný režim! Každý den byste měla vypít alespoň tři litry tekutin. Ideální je čistá voda s citronem, nebo freshe a vymačkané šťávy z ovoce či zeleniny.

Jen zelenina nestačí!

Samozřejmě vše není jen o úpravě jídelníčku a jezení kilogramů zeleniny! Přidejte také lehkou fyzickou zátěž, například jógu nebo chůzi. Stejně tak je dobré zajít si do sauny. Pára totiž vyčistí pleť a navíc pomáhá posílit imunitu. Od věci nejsou ani reflexní masáže, které vás zbaví stresu. A v neposlední řadě se musíte naučit správně dýchat. Dýchání má očistnou moc a dokáže vás zbavit více škodlivin, než vůbec tušíte. Dýchat musíte do břicha, povrchové dýchání nepomáhá!

Tohle neopomíjejte

O mocné síle potravin bylo řečeno mnoho. Co vám pomůže při detoxu? Nejlepší je tzv. Zelený koktejl, který se skládá z okurky, celeru, petržele, citronu zázvoru a koiandru. Salátová okurka čistí střeva a ledviny, zbavuje tělo jedovatých látek, posiluje imunitu, zlepšuje zužitkování bílkovin a pomáhá s úbytkem na váze. Petržel čistí krev. Celer odvádí přebytečnou vodu, zabíjí bakterie ve střevech, Koriandr odvádí z těla toxické látky. Zázvor působí protizánětlivě a citron posilujeobranyschopnost a pomáhá při očistě ledvin. Neměla by vám v jídelníčku chybět také červená řepa, špenát, květák nebo česnek.

A na tohle zapomeňte!

Při detoxu rozhodně zapomeňte na alkohol, kofein a černý čaj. Odpustit si musíte také čokoládu, slazené limonády, mouku a červené maso. Pokud kouříte, i tento neřád si budete muset během detoxu odepřít.

Vyzkoušela jste už detox? A pomohl vám?