6 nejčastějších chyb při přípravě smoothie, které nevědomky děláme

6 nejčastějších chyb při přípravě smoothie, které nevědomky děláme

To správné smoothie je vždy čerstvé, pestré, sezonní a ideálně z lokálních surovin

Lze vůbec při přípravě smoothie udělat nějakou zásadní chybu? Do smoothie se přece přidávají pouze zdravé suroviny bohaté na vitamíny, minerály a další živiny. Stačí rozmixovat a vitamínová bomba je hotová. 

Opravdu? Zjistěte, jak smoothie připravit správně tak, aby bylo skutečně přínosné po všech stránkách.


TIP: Klikněte a naučte se 10 receptů na svěží detoxikační smoothies. 

1. chyba: Používáte nevhodné suroviny

Příprava výživného a chutného smoothie začíná již výběrem vhodných surovin. Mezi tradiční suroviny patří mléko (může být živočišné i rostlinné), ovoce, zelenina, semínka ořechy, koření, bylinky a kapka kvalitního oleje, která zlepšuje vstřebatelnost prospěšných látek.

Používejte pouze čerstvé ovoce a zeleninu, nikdy ne starší, nahnilé či oschlé suroviny.

Do smoothie také nepatří prášková zahušťovadla. Smoothie dostatečně zahustí ovoce bohaté na vlákninu, případně chia semínka. To platí také pro proteinové prášky.

Pokud je užíváte, pečlivě si prostudujte složení, aby neobsahovaly žádné geneticky modifikované přísady
či umělá sladidla.


2. chyba: Přidáváte příliš málo nebo příliš moc přísad

Velmi důležité je zvolit vhodné množsví surovin. Smoothie by nemělo být chudé, dvě přísady jsou málo a snižují výživový potenciál nápoj.

Rovněž ale neplatí, že čím více surovin, tím lépe. Výsledný efekt nejenže nebude oslnivý, ale takové smoothie může být dokonce nepoživatelné. Ideální jsou 4 až 6 přísad.

Přidat půl kila brokolice a navrch chia semena zní sice skvěle, je to však taková vlákninová bomba, že si můžete přivodit až několikadenní zácpu.

Pokud si nejste jistí, na internetu najdete řadu receptů, podle kterých si připravíte jiné smoothie každý den.


3. chyba: Sladíte bílým cukrem

Na tom mít rád sladší chuť není nic špatného. Chybu děláme v tom, čím jinak zdravé smoothie doslazujeme.

Rafinovaný bílý cukr, který tělu dodává příliš velké množství energie, není nejvhodnější volbou. Mezi zdravější alternativy patří kokosový cukr, med a přírodní sirupy (např. javorový, datlový, agáve a další).

Konkrétně smoothie lze také dosladit sladšími druhy ovoce (banány, jahody, ananas, hroznové víno apod.), sušeným ovocem (nejlepší jsou datle, postačí i švestky, rozinky, brusinky a další). Přirozeně sladkou chuť mají také rostlinná mléka, která nejsou určena pouze pro vegetariány. Vyzkoušejte je.


4. chyba: Smoothie důkladně nerozmixujete

Správné smoothie by mělo být absolutně dokonalé hladké (od slova smooth - hladký). Hrudky a zbytky nerozmixovaných surovin nemají ve dokonalém smoothie co dělat.

Právě díky této konzistenci si z něj tělo dokáže vzít maximum živin, které snadno vstřebá a využije. Při přípravě smoothie proto používejte speciální smoothie makery a mixéry, případně klasické stolní mixéry.

Nejméně vhodné jsou tyčové mixéry, které smoothie nerozmixují tak perfektně a navíc si přidáte práci


5. chyba: Led přidáváte hned na začátku

Někteří strávnicí mají rádi ledové smoothie, a proto přidávají pár kostek ledu. Do smoothie led nepatří, protože snižuje uvolňování zdravých látek z použitých surovin.

Pokud na něm přesto trváte, přidávejte led až nakonec, kdy je smoothie dokonale rozmixované. Mnohem lepší je smoothie nechat krátce vychladit v lednici.


6. chyba: Připravujete si smoothie předem

Nikdy, ale opravdu nikdy si smoothie nepřipravujte den či dokonce dva dny dříve. Vždy jej připravujte
a podávejte čerstvé.

Uchovávání smoothie, byť v lednici, není vhodné a ani chutné. Dva dny odstátý nápoj nikdy nebude chutnat jako čerstvý, a hlavně bude obsahovat o dost méně cenných živin.

PAMATUJTE: Smoothie by mělo být vyvážené a pestré. Jeho hodnota spočívá ve velkém množství vitamínů
a minerálů, které organismus velmi lehce vstřebává.

I při přípravě smoothies proto platí obligátní přísloví “všeho s mírou”. Myslete na to, až si budete chystat svou pravidelnou denní dávku živin.