Kam vyrazit na svatého Martina?

Kam vyrazit na svatého Martina?

Když slaví svátek Martin, můžete si být jisti, že vás kromě dobré zábavy čeká i výborné jídlo a pití. Akce pořádané 11. listopadu po celé republice nabízí spoustu atraktivního programu.
Kromě zážitků gurmánských si můžete i zatancovat, vystoupat na věž nebo se projít po hradě. Komu se ale mezi lidi chtít nebude, tradiční svatomartinskou husu si může připravit v pohodlí domova podle našeho 
receptu.


 

A jak se vůbec Martin dostal ke svatořečení a je spojován s bílým koněm a husou? Podle pověstí žil Martin v letech 316 až 397. Začal ve stopách svého otce jako voják a jezdil právě na bílém koni! Jednoho dne potkal chudáka a jediné, o co se ním mohl podělit, byl jeho plášť. Ten rozsekl na půl, část mu dal a část si nechal.
Ve snu pak prý k němu přišel sám Ježíš Kristus a ráno byl plášť zase celý. Martin se pak nechal pokřtít, odešel z armády, oddal se křesťanství a stal se poustevníkem, pak knězem a nakonec i biskupem. Na den jeho pohřbu 11. listopadu byl stanoven začátek půstu a termín odvádění úroků a dávek vrchnosti, někdy i ve formě dobře vykrmených hus. Na svatého Martina se podívají proto, že ho podle pověsti prozradily kejháním, když se se ukrýval v husinci. Martin je i patronem vinařů, ve Francii totiž prý zasadil zázračnou vinnou révu.
V době jeho svátku právě dokvašovalo, takže ochutnávky nových vín se hodily.

 

Praha
Do tradiční akce se zapojí skoro celé hlavní město. Na náměstí Jiřího z Poděbrad přijede Martin na bílém koni, budou se koštovat mladá vína a péct husy. Na Náplavce si budete moci projít 55 stánků, ve kterých se představí 30 vinařství z celé republiky. K tomu si pochutnáte na husích i dalších specialitách. Zahraje cimbálová muzika
i rocková kapela. A vinice svaté Kláry v Botanické zahradě tradičně nabídne svatomartinská vína z celé republiky.

Kutná Hora
Nebude chybět jarmark s dobovými řemesly, ochutnávky husích specialit nebo živá muzika. V kulturním domě  Hlízov se děti budou moci zúčastnit keramické dílny od 14 hodin, od 16 hodin se pak budou promítat historické fotografie. Průvod, v jeho čele pojede tradičně svatý Martin, začne v 17 hodin a povede od kostela sv. Jakuba k chrámu sv. Barbory. A pozor, bude s lampiony!

Jihlava
Do města na Vysočině zavítá svatý Martin i s kejklíři, vojáky a dalšími historickými postavami. Kromě velkolepého průvodu vás od 11 hodin čeká i jarmark, v 17. 45 ohňostroj a později živá hudba. Ochutnáte svatomartinské husy i tradiční jihlavské martinské rohlíčky.

Zlín
V 11 hodin se na náměstí Míru symbolicky otevře první láhev letošního svatomartinského vína. Bude to tomu tak i na dalších místech republiky a znamená to, že se tato vína už mohou konzumovat a prodávat. Ve Zlíně budete moci ochutnat rovnou 50 vzorků! Kromě toho samozřejmě přijede i svatý Martin, zahraje cimbálka a děti pobaví interaktivní divadlo.


 

Kroměříž
Na Hanáckém náměstí vás už od 10 hodin přivítá jarmark, kde ochutnáte jak svatomartinské speciality, tak vína z Moravy i Čech. Pro děti budou připraveny atrakce, pro všechny pak k poslechu i tanci zahraje cimbálová muzika.

Hradec Králové
Ve městě českých královen se na příchod svatého Martina připravili opravdu dobře. Na bílém koni přijede na Velké náměstí po Bílou věž, kam bude vstup netradičně za poloviční vstupné. Kromě toho si návštěvníci budou moci zdarma prohlédnout kapli sv. Klimenta a katedrálu sv. Ducha. Malí Martínkové a Martinky se budou moci svézt na bílém koni, jejich rodiče okoštují vína.

Hrad Šternberk
Svatomartinské prohlídky budou probíhat od 10 do 16 hodin, průvodci budou oblečeni v historických kostýmech a dozvíte se i něco o Martinovi a dalších svatých. Na závěr pak v hradní kuchyni ochutnáte martinské speciality, další si budete moci zakoupit domů.

Hrad Radyně
V podhradí vedle degustace svatomartinských vín a jídel uvidíte i divadelní představení, které přiblíží život svatého Martina. Ten přijede i se svou družinou ve 13 hodin! Děti se kreativně vyřádí v Centru služeb pro turisty, zájemci budou moci absolvovat komentované prohlídky hradu.

 

Více inspirací hledejte na www.receptyschuti.cz/magazin/kam-na-svateho-martina/237

a také u nás v sekci dokonalazena.cz/recepty/

 

 

 

 

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY - kam pokračovat

Komentáře (0)

Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)

PŘIDEJTE SVŮJ KOMENTÁŘ

newsletter Zůstaňte ve spojení - získávete pravidelně novinky ze světa fotbalu

Reklama