6 nutričních faktů, které by měly být jasné selským rozumem (ale nejsou)

6 nutričních faktů, které by měly být jasné selským rozumem (ale nejsou)

Výživová expertka Gabriela Peacock Báňová, která vyvinula také svoji řadu doplňků stravy GP Nutrition, vyvrací 6 výživových mýtů!


 

Selský rozum. Nějak byste očekávali, že ho budete mít. Bohužel, v bláznivém světě výživy kolují všechny možné názory a mýty, které vymýšlejí tzv. „nadšenci z křesel“ a víkendoví nájezdníci. (představte si pod těmito pojmy, co chcete)

6 výživových faktů (mýtů), které bychom měli být schopni rozpoznat, ale často tomu tak není. 


1) Maso ve střevech nehnije

Je naprostým nesmyslem, že by maso ve střevech hnilo. Lidské tělo je plně vybaveno z masa strávit a vstřebat všechny důležité živiny. Bílkovina je trávena v žaludku pomocí žaludečních šťáv, a trávení pokračuje v tenkém střevě pomocí silných trávicích enzymů.

Tuky, bílkoviny a další živiny pak skrz střevní stěnu procházejí dále do těla. Ve střevě tak už nezbyde nic, co by zde „hnilo“.

2) Vejce jsou jedněmi z nejzdravějších potravin

Vejce jsou nespravedlivě odsuzována, protože žloutek obsahuje hodně cholesterolu. Jenže, případové studie ukazují, že cholesterol obsažený ve vejcích u většiny lidí nezvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. Nové studie prováděné na stovkách tisíc lidí zároveň ukazují, že vejce nemají žádný vliv na onemocnění srdce u jinak zdravých jedinců.

Pravdou je, že vejce jsou jedněmi z vůbec nejzdravějších a nejvýživnějších potravin. Téměř všechny živiny jsou navíc obsaženy ve žloutku, takže říkat lidem, aby ho nejedli, nebo aby nejedli vejce vůbec, je jedna z největších chyb.

3) Věděli jste, že jste lidé jen z 10%?

Nakrmit střevní mikroby, to je zásadní. Věděli jste, že jste lidé jen z 10%? Bakterie ve střevech, známé jako střevní mikroflóra, ve skutečnosti převyšují lidské buňky v poměru 1 ku 10! V posledních letech studie ukázaly, že typy a počty těchto bakterií mohou mít naprosto zásadní vliv na lidské zdraví, tělesnou váhou počínaje
a funkcí mozku konče. A stejně jako tělesné buňky, i tyto bakterie potřebují potravu, a rozpustná vláknina je jejich oblíbenou volbou.

Toto může být jeden z nejdůležitějších důvodů, proč do stravy zahrnout spoustu vlákniny, aby tyto malé důležité breberky byly spokojené.


4) Cholesterol není nepřítel

To, čemu lidé většinou říkají „cholesterol“, není ve skutečnosti cholesterol. Když bývá rozdělován na tzv. „dobrý“ a „špatný“, mluví se vlastně o bílkovinách, které cholesterol transportují. LDL je zkratka anglického názvu low-density lipoprotein (lipoprotein s nízkou hustotou) a HDL je zase high-density lipoprotein, tedy lipoprotein s vysokou hustotou.  

Pravdou je, že cholesterol není nepřítel. Hlavním determinantem rizika srdečních onemocnění je typ lipoprotein transportující cholesterol, ne cholesterol jako takový.

5) Kalorie se počítají. Ale nemusíte je zas tak úplně počítat

Obezita je případem přebytečné energie (kalorií), uložené ve formě nahromaděného tělesného tuku.
To ale neznamená, že lidé musí vypočítávat a zaznamenávat všechno, co pozřou.

I když počítání kalorií pro mnoho lidí funguje, existuje řada věcí, které lidi mohou udělat pro úpravu váhy, aniž by kdy spočítali jedinou kalorii. Například přijímání více bílkovin vede k automatické redukci příjmu kalorií
a zásadní ztrátě váhy. Aniž bychom omezovali kalorie.

6) Tuk vás neučiní tučnými, a neudělají to ani sacharidy

Tuk byl často obviňován za vznik nadváhy, protože obsahuje více kalorií na gram než bílkoviny a sacharidy. Jenže, tohle nemá ve skutečnosti žádný praktický význam. Lidé, kteří přijímají stravu bohatou na tuky
(ale nízkou na sacharidy), ve finále snědí méně kalorií než ti, kteří konzumují nízkotučnou stravu, ale bohatou na sacharidy.  

Což naopak zase vedlo mnoho lidí k odsuzování sacharidů, jenže i to je chybou. Spousta populace jí stravu bohatou na sacharidy a stále zůstává zdravá.

Jako všechno ve vědě stravy, vše záleží na souvislostech. Tuky mohou vést k nadváze, sacharidy také.
Vše záleží na ostatních potravinách, které konzumujete a na vašem celkovém životním stylu.

 

Přejete si dozvědět se více zajímavostí o zdravém životním stylu, hubnutí a dalšího od Gabriely Peacock?
Máte jedinečnou příležitost zúčastnit se první přednášky pro veřejnost v Čechách, a to 8.dubna 2019 v Praze.

Více informací na www.gpnutrition.cz

     Gabriela Peacock pro GP Nutrition