Nový cirkus: fenomén, který baví nejen Čechy, ale i svět stále více
Zapomeňte na zvířata, lidské tělo vás okouzlí
Asi není překvapivé, že většina lidí si pod pojmem cirkus představí klauny a drezuru zvířat. Tady je ovšem stěžejní slovíčko „Nový“. Nový cirkus v sobě totiž spojuje hned několik druhů umění, počínaje cirkusovými disciplínami a akrobacií, přes hrané divadlo až po tanec. Výsledkem je představení plné ladných pohybů v kombinaci s vrcholně obtížnými artistickými prvky. Žádná zvířata, pouze úchvatné výkony lidského těla.
Z francouzských ulic do celého světa
Kolébkou tohoto uměleckého žánru je Francie. Na zdejších ulicích se začátkem 70. let 20. století totiž začala množit představení pod širým nebem, která byla založena právě na kombinaci cirkusových prvků a pouličního divadla. Vznikla tak relativně otevřená forma umění, která umělcům nabízela široké možnosti vyjádření sebe sama i dějové linky. A z Francie se začala poměrně rychle šířit do okolních evropských zemí i zámoří. Do České republiky pak tento žánr před rokem 1989 přivedl především Ctibor Turba, který jej rozvíjel v divadle Alfréd ve dvoře. Největší rozkvět tohoto dramatického umění u nás nastal ale až po roce 2009. Od té doby jeho popularita stále roste, a to nejen v kruzích divadelníků a kritiků, ale především mezi širokou veřejností.
Chuť se bavit
Nový cirkus je fenomén. Lidé tato představení vyhledávají čím dál častěji, což vedlo a stále vede ke vzniku rozmanitých přehlídek a festivalů zaměřených právě na tuto formu vyjádření a její nové podoby. Co nás na tom tak láká? Asi fakt, že se jedná o živé umění. Představení jsou plná akce, zábavy i nebezpečí, jsou dynamická a divák tak často neví, kam dřív s očima. Je to prostě podívaná, která baví a fascinuje dospělé i mladší diváky.
Léto, čas pro nový cirkus pod širým nebem
Představení spojující současný tanec, akrobacii a nový cirkus, to je festival KoresponDance. V létě se uskuteční jeho sedmý ročník a ani letos nebudou chybět představení umělců z celého světa. Do Žďáru nad Sázavou, kde se festival každoročně koná, zavítá třeba skupina Joli Vaynn, která v rámci představení „Vyhoď mne do vzduchu“ (Lance moi en l´air) divákům ukáže fascinující artistické dovednosti spojené s citlivým, lehkým a křehkým tanečním umění. Na pomezí instalace, tance a nového cirkusu se pohybuje i představení Viktora Černického s názvem PLI, které se odehraje v rámci festivalu KoresponDance v pátek 12. července. Festivalový prime time pak bude patřit jedné z nejvýznamnějších španělských novocirkusových společností s názvem Compañía de Circo “eia” a jejich performanci inTarsi. Poprvé tak bude k vidění skupina, která kromě čtyř akrobatů, několika dřevěných platforem a trampolíny disponuje i teeterboardem, dřevěnou houpačkou, která je považována za jednu z vůbec nejtěžších cirkusových disciplín.
Slovníček pojmů:
Teeterboard – tzv. cirkusová „houpačka“ založená na principu odrazu a rovnováhy, jedna z nejtěžších cirkusových disciplín, ve které se dva artisté navzájem vymršťují do vzduchu
Čínská tyč – vertikální tyč potažená gumou, po které artisté šplhají a předvádí různé pózy, její historie je mnohem starší než podobný pole dance
Cyr wheel – velká ocelová obruč, v níž gymnasta provádí akrobatické prvky
Hand to hand akrobacie – silová párová akrobacie, jež má základy z gymnastiky a krasobruslení
Aerial techniky – akrobatická vystoupení odehrávající se ve výšce několika metrů nad zemí
Rola rola – představení v němž artista udržuje balanc na dřevěné desce, pod kterou má jeden či více oválných předmětů
Vydejte se od 12. do 14. července do Žďáru nad Sázavou na festival KoresponDance a objevte kouzlo fenoménu nový cirkus v těch nejlepších světových představeních pod širým nebem.
Více informací na www.korespondance.cz.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)