Hubnutí - podstatná není rychlost, ale stabilita

Hubnutí - podstatná není rychlost, ale stabilita

Jojo je původně hodně stará hračka. Její nejstarší dochovaný, přes 4 000 let starý terakotový exemplář mají v muzeu v Mohendžodaru v Indii. Baví však děti a dokonce i dospělé dodnes.
I když ti pojem jojo možná spíš znají podle pravidelného klesání a zdvihání hračky pojmenovanou hrozbu všech redukčních diet - jojo efekt.


Osobní zkušenost s tímto jevem mají všichni, kteří se opakovaně snaží shodit přebytečná kila a za pár týdnů po ukončení redukčního režimu jim váha ukáže ještě vyšší hodnoty, než při jeho začátku. Podobně jako hračka je
i původ jojo efektu starý. Je v geneticky hluboce zakódované obavě člověka sužovaného často v historii nedostatkem potravy před hladem. Pokud organizmu omezíme příjem energie, nastavíme mu režim "špatných časů", tak jakmile se vrátíme k původnímu způsobu stravování, tělo si začne "křečkovat" zásoby na další "období chudoby". Obelstít tento od předků zděděný mechanismus může jen trpělivost. Zázračné diety, při nichž za pár dnů zhubnete a získáte svou vysněnou postavu jen "jojo váhy" rozkmitají do nezvladatelné rychlosti. Jediná cesta, která může vést k úspěchu je proto pomalá a zdlouhavá. Odměnou však je, že její efekt je trvalý.

"Podstatná není rychlost hubnutí, ale stabilita. Každému adeptovi redukční diety proto říkám: Zhubnout je snadné, těžké je si novou váhu udržet. Ideální je jít s hmotností dolů postupně. Zhubnout třeba deset kilo, pak metabolický stav organismu stabilizovat a pak se třeba znovu snažit o redukci," říká prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., nefrolog, nutricionista. "Tento proces by se měl odehrávat v asi tříměsíčních blocích. Ověřil jsem si v klinické praxi, že je potřeba přibližně šest týdnů, aby se metabolismus stabilizoval. Princip je, aby si tělo našlo novou dlouhodobě udržitelnou rovnováhu."

Dieta začíná v hlavě

Odborníci se shodují, že šanci trvala zhubnout a vyhnout se přitom Skylle a Charidbě jojo efektu, mají jen ti, kteří nechtějí pouze držet dietu, ale jsou odhodláni změnit svůj životní styl. Jednorázové několik dnů trvající hladovění nebo drastické režimy mají za následek spíš poškození zdraví. Rozumná redukce hmotnosti tak začíná vždy v hlavě. Silná motivace, reálné cíle a očekávání - to jsou první kroky, které před tím, než začne "makat" trávicí ústrojí, musí udělat mozek. Co a jak jíst, aby došlo k hubnutí, jaký pohybový režim zvolit - tedy konkrétní redukční plán je ideální sestavit s pomocí odborníka, ať už je to lékař dietolog, vyškolený výživový poradce nebo kouč. "Kritérií pro výběr vhodného výživového programu existuje celá řada. To, že je program všechny splňuje, předurčuje jeho kvalitu. Co je však nejdůležitější, by měla být jeho komplexnost, to znamená, aby neřešil pouze redukci váhy, ale i motivaci, pohybovou aktivitu, preference klienta, respektoval jeho životní styl a po redukci zahrnoval i „řízené” vedení přechodu na běžnou stravu,” říká výživová poradkyně programu Cambridge Weight Plan Hanka Ondrušová.

Nové tělo za to stojí

Podařilo se vám zhubnout? Jste se svou váhou spokojeni a těší vás chvála okolí? Neusněte na vavřínech! Přestože už "režim" skončil, udržte si disciplínu. Jezte menší porce (žaludek se umí rychleji "roztáhnout" než "scvrknout"), choďte pěšky nebo se jinak hýbejte, sladkosti nebo alkohol si povolte jen výjimečně, jezte ryby místo uzenin a zeleninové přílohy místo knedlíků - zkrátka držte se. Zpočátku to možná budete cítit jako jisté omezení, ale za pár týdnů si zvyknete a bude vám dobře na těle i na duši. A možná si stejně jako mnoho bývalých tlouštíků a baculek před vámi řeknete, že vám vaše nové tělo za tuhle změnu stojí.

 

Patero udržitelné linie

  1. Přemýšlejte o tom, co jíte, při nákupu čtěte etikety, kupujte jen to, co potřebujete. Co není v ledničce,
    to se nesní. A dávejte přednost doma uvařené stravě.
  2. Naučte se počítat denní příjem kalorií, když jednou ideální množství překročíte, druhý den si na talíř naložte méně.
  3. Dodržujte pitný režim. Sklenka vody neb minerálky navíc zažene neurčitou chuť na "něco dobrého".
  4. Najděte si svůj druh pohybu, jógu, pilates, jízdu na kole nebo "jen" chůzi a věnujte se mu pravidelně. Kromě spotřeby energie získáte i endorfiny.
  5. Myslete pozitivně a dostatečně relaxujte. Stres u mnoha lidí vede ke zvýšení hmotnosti.