4 tipy pro moderní minimalistickou zahradu

4 tipy pro moderní minimalistickou zahradu

Příroda už vysvléká svůj zimní kabát a probouzí se k novému životu. Sluneční paprsky pomalu budí květiny ze zimního spánku a ven na zahradu lákají i nás. Jaro je nejvhodnějším ročním obdobím pro obnovu a modernizaci zahrady, proto není čas nyní zahálet.


Tento rok se nám pravá zima vyhnula obloukem. I tak je ale už třeba naší zahrádce i zahradě začít věnovat pozornost, zvlášť pokud chceme, aby celý zbytek roku lahodila našemu oku a poskytovala útočiště pro každodenní trávení času. Jarní údržbě se nevyhneme. Chcete letos vyzkoušet něco nového? Tak vzhůru ven, nyní je ten správný čas pro obnovu i změny.

Nejnovějším trendem v zahradní architektuře je minimalismus. Upřednostňují se čisté linie, každá rostlinka má své konkrétní místo a zahrada celkově působí takzvaným „zenovým“ dojmem. Také po něčem podobném toužíte? Níže přinášíme 5 užitečných tipů, jak s takovým minimalismem začít.

1. Inspirujte se

V první řadě byste se měli jasně rozhodnout, k čemu především by měla vaše zahrada sloužit. Má to být místo pro hraní dětí? Příjemný prostor pro letní grilování a posezení s přáteli nebo oáza klidu? Prostor zahrady je potřeba rozvrhnout tak, aby mohl plnit všechny vaše potřeby. Inspiraci nabízí četné katalogy a magazíny, představu můžete najít i v městském parku nebo na zahradě rodinného příslušníka či přátel. Mějte oči otevřené a nechte se inspirovat vším, co vnímáte a domů si přeneste vše, co se vám líbí.

2. Poznejte svou zahradu

Rostliny do své zahrady vybírejte s přihlédnutím k lokálnímu podnebí. Velmi vám to ušetří čas a dost možná
i finance, protože exotické druhy dřevin a rostlin jsou velmi náročné na péči a výživu. Pokud tedy nechcete starostí o venkovní floru trávit zbytečně moc času, a naopak si zde chcete vychutnávat volný čas a relaxovat, vybírejte rozumně a efektivně. I „naše“ květiny, keře a stromy umí udělat pořádnou parádu.

3. Květiny versus keře

Sezónní květinové záhony jsou nádherné, ale zároveň vyžadují čas a pozornost. Záhonky je třeba dosívat, pravidelně zalévat, stříhat odkvetlé květy a další. Pro jednoho je přesně takováto kontinuální starost o zahradu tím pravým odpočinkem, pro jiného stres. Pokud patříte spíš do té druhé skupiny, tedy mezi ty, kteří preferují vždy zelenou zahradu bez extrémní časové náročnosti na péči, volte místo květin keře. Minimalistický styl radí keře upravovat do různých tvarů. Takové střihy mohou ale často vyžadovat větší fyzickou sílu, proto je dobré mít k ruce spolehlivého pomocníka. Tím jsou třeba kvalitní dvoubřité nůžky na větve POWER CUT RR 900 T od společnosti Wolf Garten. Dokonale využívají sílu páky, takže s nimi uděláte ty nejhladší řezy. Nepoškodíte jimi okolní kůru a díky ergonomickému designu rukojeti nebudete mít své dlaně plné puchýřů a oděrek. Teleskopické nastavení navíc umožňuje pohodlně upravit nůžky na požadovanou délku od 650-900 mm.

4. Dokonalý sestřih

Květinové záhony můžete mít sice přesně podle pravítka, keře do detailu zastřižené, ale pokud nebudete mít perfektně upravený trávník, nikdy nebude celek budit dokonalý dojem a vy tak nebudete spokojeni. Nepatří starost o trávník k vašim oblíbeným činnostem? Vězte, že pokud zvolíte správný a silný stroj, práce nebude tak těžká a půjde lehce od ruky. I do oblasti zahradní techniky se promítá současný trend ekologie. Vyzkoušejte proto novinku – akumulátorovou sekačku Lycos 40/340 M od společnosti Wolf Garten s vyměnitelnou baterií, kterou můžete libovolně kombinovat s dalšími stroji v dané řadě, jako například s fukarem, vyžínačem nebo třeba křovinořezem. Získáte tak 3 v 1, budete šetřit životní prostředí, nespotřebujete litry benzínu a můžete se navíc radovat z perfektně zastřiženého trávníku.

 

 

 

Více na www.wolfgarten.cz