Zimní měsíce jsou zátěžovou zkouškou pro pleť

Zimní měsíce jsou zátěžovou zkouškou pro pleť

Lékárnice radí, jak v ní obstát na jedničku a ochránit pleť před nepřízní počasí.


Nadcházející zimní měsíce nepředstavují zátěž pouze pro náš imunitní systém, ale také pro naši pleť 
a pokožku. Mrazy, náhlé změny teplot a nízká vlhkost jsou pro pleť těmi největšími nepřáteli. Při výběru vhodných přípravků, které naší pleť chrání a regenerují, je přínosné se obrátit na odborníka. Nestane se nám tak, že bychom svojí pleti ještě více přitížili a zadělali si na další problémy. Zkušená lékárnice a odborná konzultantka lékáren BENU PharmDr. Ivana Lánová vysvětlí, proč je důležité věnovat zvýšenou péči pleti právě v zimě, jaké přípravky volit a na co nezapomenout.

 

Co se děje s pletí v zimě?

Kůže je náš největší orgán, jenž plní především ochrannou funkci. V zimě však vlivem nepříznivého počasí ztrácí svojí přirozenou obranyschopnost. Nepříjemným následkem dlouhodobě nízkých teplot je vysušování pleti.
„Je důležité se v zimním období více zaměřit na péči o pleť. Nízká vlhkost vzduchu totiž způsobuje přesušení a podráždění pokožky. Náhlé teplotní změny, které nastávají při přesunech ze zimy do tepla, navíc pokožku vyčerpávají. Dochází tak k jejímu stárnutí a ztrátě elasticity,“
vysvětluje Ivana Lánová a doplňuje: „Pokožka produkuje méně kožního mazu, a tím se ztenčuje její ochranná vrstva.“

 

Vitaminový shot pro pleť

Vitaminy a antioxidanty, které nám pomáhají posílit imunitu, jsou také skvělými pomocníky pro udržení normálního stavu naší pokožky, především přípravky s obsahem zinku a pupalky dvouleté. „Vitamin C přispívá k tvorbě kolagenu. Silným antioxidantem je vitamin E, který seženete ve formě tobolek určených k vnitřnímu užití a který bývá složkou některých krémů,“ radí expertka Lánová. Při koupi krémů se nezapomínejte dívat na složení a vybírat si takové, které tyto vitaminy obsahují.

 

Dopřejte si kvalitní péči

Výběr správné péče o pleť je v zimním období základem. Vhodnější jsou hutnější a vyživující krémy, které pokožce navrátí ztracenou vláhu. „Čím více oleje krém obsahuje, tím účinnější je proti ztrátě vlhkosti pleti. Alespoň jednou za týden použijte peeling a aplikujte hydratační masku. Vhodné jsou přípravky obsahující kyselinu hyaluronovou, aloe vera či bambucké máslo,“ upřesňuje lékárnice Lánová. Nezapomínejte na okolí očí
a používejte speciální oční krémy. K čištění pleti nepoužívejte pleťové vody s obsahem alkoholu, který pleť odmašťuje a ztenčuje ochranný kožní film.

 

Respektujte typ vaší pleti i v zimě

I při výběru zimní péče je potřeba dbát na individuální potřeby vaší pleti. Kdo má obecně suchou pleť, sáhne po tom nejhutnějším krému, který pleť dostatečně vyživí a dodá jí potřebnou ochranu. Pro mastnou pleť tato volba nemusí být příliš vhodná, ale i ta potřebuje během zimy dostatečnou pozornost a péči s výživou. Lánová radí: „V zimě vyměňte lehké krémy za hutnější a mastnější. Hydratační krémy používejte na noc. Ideální je pod krém na noc použít i sérum.“ Všechny typy pleti je třeba chránit před UV zářením, a to nejen v létě. „Ve městech volte krémy s ochranným faktorem 20-30. Na horách nezapomínejte použít krémy s vyšším UV filtrem,“ doporučuje lékárnice Lánová a vysvětluje: „Ve vyšších nadmořských výškách je sluneční záření intenzivnější.“

 

Neméně důležité tipy na závěr

  • Hydratovat pleť je důležité nejen zvenku, ale také zevnitř. Proto nezapomínejte ani na pitný režim. Doplňujte tekutiny pomocí vody a bylinných, ovocných nebo zelených čajů. Během mrazů trpí nejen pleť, ale také rty.
  • Větrné a chladné počasí rty vysušuje a zvyšuje náchylnost k tvorbě prasklin. Chraňte je pomocí balzámu na rty, který mějte stále při sobě.
  • Nesmíme opomenout ani ruce, které budou v zimě namáhané nejen nepříznivým počasím, ale také desinfekčními prostředky. Zahalte je proto nejen do kožených či vlněných rukavic, ale také těch krémových se speciální maskou na ruce, které jim poskytnou potřebnou výživu a ochranu před vysoušením. Pokožku rukou promašťujte několikrát denně přípravky s vysokým obsahem tuků.
  • K mytí celého těla jsou vhodné přípravky s neutrálním pH. Upřednostňujte spíše krátké sprchování vlažnou vodou před koupelemi v horké vodě. Teplá voda více ničí ochranný film a otevírá póry pokožky. Do lehce osušené pokožky proto vetřete krém, který pokožku hydratuje a zvláční.
  • Vlivem přetopeného a suchého vzduchu v místnostech trpí i naše vlasy. Nedostatek vlhkosti a snížená tvorba kožního mazu má za následek nepříjemné svědění a suchost pokožky. Na mytí vlasů používejte šetrné šampony a vlažnou vodu.