Jaro klepe na dveře, obrňte svou imunitu 5 zaručenými tipy
Podobně jako s přechodem na zimní režim, i s příchodem jara dostává náš organismus pořádně zabrat. Je to období, kdy se po dlouhé pauze vše probouzí a začíná pracovat. Tato změna se týká i našeho organismu
a s ním související imunity. Nemusíte dělat žádné drastické změny, ani přetáčet životní styl vzhůru nohama. Ve skutečnosti stačí několik drobností, se kterými můžete začít klidně hned. Které osvědčené kroky vám pomohou zajistit neprůstřelný imunitní systém nejlépe?
1. Spánek je nejlepší lékař
Světová zdravotnická organizace několik let před vypuknutím současné pandemie varovala před jinou nebezpečnou epidemií, která významně ohrožuje naše zdraví – nedostatkem spánku. Zejména ve vyspělých zemích je nesprávné spaní velmi rozšířeným neduhem, za posledních dvacet let se doba spánku zkrátila téměř o třetinu. Ačkoli přesný počet hodin, které bychom měli spánku věnovat je individuální, zkuste se držet jednoduchého pravidla - 6 hodin je málo a 9 hodin zase moc. Pozitivní výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Dostatečný spánek je základ pro vaše fyzické i psychické zdraví. Nejenom, že vám to bude lépe myslet, snáz zhubnete, ale budete celkově zdravější a vaše imunita bude výrazně silnější. Ve spánku totiž tělo mimo jiné produkuje důležité protilátky a studie dokazují, že ti, kdo nespí dostatečně, snáz podlehnou nejrůznějším virovým onemocněním a také léčení jim trvá déle.
2. Nejen tichá voda břehy mele
Jestli existuje aktuální trend, o kterém se všude mluví a jemuž byste měli věnovat patřičnou pozornost, je to otužování. Nemusíte hned vysekávat díru v zamrzlém rybníce a se zaťatými zuby se do ní vrhat po hlavě. Otužovat se můžete i jemnějším způsobem. Bohatě stačí když na pár minut stáhnete ve sprše kohoutek s teplou vodou. Odborníci doporučují, abyste takto začali každé ráno. Přičemž v zimě vám stačí jedna až tři minuty studené sprchy, v létě byste měli vydržet tři až pět minut. Studená sprcha prokrvuje tělo, snižuje riziko vysokého krevního tlaku, projevy alergií, léčí nechutenství a slouží jako skvělý stimulátor imunitního systému. Otužilci jsou prokazatelně méně náchylní k nejrůznějším virovým onemocněním. Zároveň vám otužování pomůže po psychické stránce, protože ruku na srdce, pokud se zvládnete hned ráno vysprchovat ve studené vodě, zvládnete cokoli.
3. Čistota půl zdraví
O důležitosti správného mytí rukou už toho bylo za poslední rok řečeno a napsáno hodně. Správná hygiena je pro náš imunitní systém natolik důležitá, že má smysl si to znovu zopakovat. Možná jste se setkali s názorem, že všeho moc škodí i když jde o čistotu. Je skutečně pravda, že se náš imunitní systém potřebuje dostat do kontaktu s nejrůznějšími mikroorganismy, aby se proti nim naučil bojovat, a proto mu plně sterilní prostředí spíše škodí. Ať se ale budeme snažit sebevíc, v úplně sterilním prostředí nikdy žít nebudeme. Správné mytí rukou by nemělo být kratší než 20 vteřin, vždy byste měli použít mýdlo a pro nejlepší účinek následně desinfekční sprej nebo gel. Mějte vyhrazený speciální ručník pouze na ruce, který byste měli často prát. Na čem ale tolik nezáleží je teplota vody. Studie neprokázaly, že by měla teplá voda lepší schopnost ničit viry a bakterie než studená.
4. Imunita prochází žaludkem
I když to může být překvapivé, pro správné fungování imunitního systému je nejdůležitější náš trávicí systém. Celých 70 % imunitních buněk se totiž nachází ve střevech. Pro maximalizaci naší obranyschopnosti je tedy zásadní správný jídelníček. O důležitosti vitamínu C jsme bezpochyby slyšeli všichni, nezapomínejte ale také na dostatečný příjem vitamínů A, D a E, zinku, selenu, Omega 3 mastných kyselin a probiotik. Naopak omezte jednoduché cukry a alkohol. Zařaďte do jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, kysané mléčné výrobky, libové maso, ořechy a luštěniny. Neprůstřelný imunitní systém vám pomohou zajistit například citrusy, červené papriky, česnek, brokolice, špenát, rakytník, zázvor, nebo ryby.
5. Na každou nemoc vyrostla bylinka
Některé tradice a dlouho používané metody už v dnešní době nemají místo, jiných bychom se ale měli držet nadále. K nim patří právě staletími prověřené používání bylinek a léčivých rostlin. Našemu imunitnímu systému pomohou nejlépe ve formě nejrůznějších čajů, odvarů nebo tinktur, vždy je ale potřeba hlídat si jejich správné dávkování a poměr. Nejlepšími obránci imunity jsou například šalvěj lékařská, která má silné antibakteriální a antiseptické účinky, třapatka nachová neboli echineacea, která ničí viry a bakterie a posiluje obranyschopnost buněk, barbadoská třešeň (acerola), která vyniká obrovským množstvím vitamínu C anebo méně známý, ale téměř zázračný cist krétský, který vyniká nejen svými antivirotickými vlastnostmi, ale je také významným antioxidantem, urychluje hojení a znatelně posiluje imunitní systém. Nemáte čas míchat si doma bylinky sami? Nevadí, všechny zmíněné bylinky a jejich výtažky najednou máte snadno k dispozici ve formě ústního a nosního spreje VIROSTOP, který posiluje imunitu a pomáhá léčit nachlazení, kašel, rýmu i chřipku. Přípravky mají čistě přírodní složení a jsou snadno k dostání ve všech kamenných i online lékárnách.
Re: Jaro klepe na dveře, obrňte svou imunitu 5 zaručenými tipy
Mariah (host) / před 3 lety 03.11.2021 22:18
spíš zima klepe na dveře, proto jsem nám koupila tento produkt na podporu imunity https://www.naturevia.cz/e-shop/imunita-a-energie/imunohelp/