Léto voní grilováním! Víte, jaké sýry jsou vhodné a kterým se naopak vyhnout?
Milujete grilování, ale už vás trochu omrzely stále stejné kombinace s masem a zeleninou? Zkuste tentokrát kouzlit se sýry! Pamatujte však na to, že ne všechny se nutně hodí k přípravě na ohni. Poradíme, jaké druhy vybírat, na co při přípravě nezapomenout a nabídneme i recepty, které obstojí u každé návštěvy.
Pravidlo číslo jedna: vyhněte se měkkým či taveným sýrům. Použijte je v jiných receptech a ke grilování zvolte spíše ty, které mají pevnější strukturu nebo kůrku na povrchu. Vděčnou klasikou je u nás zejména hermelín, proto v období léta mizí z regálů nevídanou rychlostí. Tentokrát ale zkuste něco originálnějšího. Vsaďte na ovčí nebo kozí sýr, slovenský oštěpek nebo řecký sýr typu halloumi.
Nezapomeňte sýry minimálně 30 minut před grilováním vyndat z lednice a nechat je temperovat při pokojové teplotě. Můžete si tak být jisti, že se ugrilují rovnoměrně. Pokud grilujete v alobalu, nešetřete a použijte vždy nový. Vidličkám se vyhněte a k obracení využijte raději kleště. Sýry zpravidla stačí grilovat po dobu 5 až 10 minut.
Kvalita jako základ úspěchu
Chcete sklidit úspěch a docílit skutečného kulinářského zázraku? Pak nezapomeňte, že nestačí pouze pečlivý postup přípravy, neméně důležitá je i kvalita surovin. Tu skvěle zaručí produkty z ekologického zemědělství. Na bio farmách zvířata žijí v co nejpřirozenějším prostředí a podstatnou část života tráví na pastvinách a ve stádu. Je k nim přistupováno s úctou, respektem a nejsou vystavena stresu, což se výrazně projevuje i na výsledné kvalitě bioproduktů. Pro více informací o biopotravinách navštivte myjsmebio.cz.
O životě zvířat v bio chovech se můžete sami přesvědčit návštěvou některé z ekofarem, z níž si kromě nákupu odvezete i jedinečný zážitek. Seznam ekofarem najdete na stránkách kamprobio.cz a lovime.bio, kde pomocí interaktivních map vyhledáte tu, která se nachází nejblíže vašemu okolí. V případě, že na výlet na venkov nemáte dostatek času, mléčné výrobky, ale i další produkty v bio kvalitě, naleznete také v klasických supermarketech. Tam se zaměřte na loga biolistu či biozebry, která garantují, že daná potravina podmínky ekologické produkce skutečně splňuje.
Vyzkoušejte naše recepty!
Grilované špízy s řeckým sýrem typu halloumi
- 250 g bio sýru à la halloumi
- menší bio cuketa
- bio červená paprika
- bio žlutá paprika
- 200 g bio žampionů
- 4 lžíce bio olivového oleje
- 2 lžíce bio citronové šťávy
- špetka sušeného bio oregana
- špetka grilovacího koření
- bio pepř
V misce smíchejte olej, citronovou šťávu, oregano, grilovací koření a pepř. Zeleninu omyjte a nakrájejte na kousky, sýr na kostky. Pokrájenou zeleninu, celé žampiony a sýr vložte do mísy a zalijte 2/3 připravené marinády. Nechte tak hodinu odležet. Připravte si silnější špejle a jednotlivé suroviny pak postupně napichujte, dokud nevznikne dlouhý špíz. Ponechte alespoň 2 centimetry z obou stran volné. Grilujte na rozpáleném grilu přibližně 20 minut za občasného potírání zbylou marinádou. Poté podávejte s oblíbenou omáčkou.
Další najdete na našem webu v sekci RECEPTY.
TIP na závěr:
Také byste si rádi nakoupili hodnotné mléčné výrobky v bio kvalitě? Na Farmě Zedníček, která se nachází v kraji Vysočina u Kamenice nad Lipou, ve vlastní mlékárně zpracovávají kravské bio mléko, jež pak nabízí ve formě čerstvých bioproduktů přímo na farmě. Pro více informací navštivte farmazednicek.cz.
Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.
Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané
a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.
Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.
Jaká loga se používají k označení biopotravin?
Národní značení
Je-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.
Evropské značení
Pokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)