Závislost dětí na telefonech přerůstá v chorobu, co může každý rodič udělat?

Závislost dětí na telefonech přerůstá v chorobu, co může každý rodič udělat?


Mobilní telefony se staly běžnou součástí nejen našich, ale také dětských životů. Téměř každý školák vlastní mobilní telefon, který mu sice usnadňuje komunikaci se spolužáky a kamarády, usnadňuje přístup k informacím, ovšem také mu dává příležitosti hrát hry, sledovat videa, natáčet na  tiktok, streamovat – zkrátka trávit na něm až nezdravě příliš času. O nežádoucích účincích smartphonů se již všeobecně ví, patří mezi ně: deprese, poruchy spánku, obezita, problémy se suchem, pozorností a vývojem nervového systému. To jsou jen některé z důvodů, proč vymyslet dítěti jiné aktivity a čas strávený na smartphonu omezit.

Naplánujte čas, kdy mohou být na telefonu

Naplánování času na telefonu je nejlepší způsob, jak předejít závislosti dítěte na smartphonu. Tento systematický přístup naučí děti používat média zodpovědně od samého počátku. Zavedením rozvrhu mohou rodiče zlepšit návyk na rutinu, která dítěti brání trávit více času na obrazovce. Chytré telefony se dnes staly nedílnou součástí našich životů a je těžké je držet dál od dětí. Dejte proto svému dítěti vědět, že chytrý telefon může používat pouze po omezenou dobu.

Čas strávený na smartphonu by neměl být za odměnu

Smartphony nabízejí mnoho možností, jak děti vzdělávat a zdokonalovat ve jejich dovednostech. Není proto úplný zákaz doporučován. Mnoho rodičů slibuje čas na smarphonu jako odměnu za úklid, dobré známky apod., ovšem to může být někdy více ke škodě než k užitku.

Upřednostněte jiné věci

Dohlédněte, aby si dítě nejprve splnilo své povinnosti – studium, domácí práce, vyvenčení a obstarání domácího mazlíčka. Dítě si tak vybuduje priority již v mladém věku.

Jaká pravidla dodržovat

Existují zásady ohledně mobilních telefonů, které by měly být samozřejmostí každé běžné domácnosti:

  • Jděte dítěti příkladem a omezte jeho používání, když je dítě s vámi.
  • Vyhněte se používání telefonů během jídla.
  • Zatrhněte televizi a telefon těsně před spaním.
  • Buďte důslední a odolejte prosbám dítěte.