Víte co je PPP? Podívejte se na její příznaky

Víte co je PPP? Podívejte se na její příznaky


Rodiče dětí pod označením PPP znají pedagogicko psychologickou poradnu. PPP je také zkratka používaná
v souvislosti s jídlem. Označuje se tím duševní porucha s názvem porucha příjmu potravy.

Tělem se zaobíráme od puberty. A obvykle najdeme něco, co nám nevyhovuje, mělo by být jiné. Chceme mít stehna jako kamarádka Jana, prsa jako Martina a vypracované břišní svaly jako Honza. V dospělosti nad některými těmito sny mávneme rukou, zato nastupuje stres ze zaměstnání, nebo problémy s rodinou, které více či méně vědomě odrážíme v jídelníčku. A právě tady číhá porucha příjmu potravy.

Co to je PPP?
Pro vysněnou postavu jsme často ochotni udělat mnoho. A je jedno, kolik nám je let. Omezujeme jídlo, tvrdě sportujeme, někdo zvolí diety, nebo kompletní změnu životního stylu. Ani jedno není samo o sobě špatně.
K vysněné postavě se vypracujeme. Pokud to tak je, pak nezbývá než gratulovat. Pokud se ale tělo a jeho křivky stanou posedlostí, můžeme ohrozit fyzické i psychické zdraví.

Porucha příjmu potravy se neobjevuje ze dne na den. Nastupuje plíživě. Začíná hubnutím několika přebytečných kilogramů. Hubnutí se ale časem stane posedlostí a životní prioritou. Od dosažení cíle si slibujeme větší spokojenost a lepší postavení ve společnosti. Člověk s PPP se často zavírá do vlastního světa, ve kterém řeší jen vlastní vzhled, jídlo, sport a vypracování se do vlastního ideálu krásy.

Porucha příjmu potravy je charakterizovaná nezdravým přístupem k jídlu a vlastnímu tělu. Řešení hledají lidé
s PPP také v nadměrném energetickém výdeji, tedy v podobě přehnaného cvičení.

Příčiny:
Jak vznikají poruchy příjmu potravy? Nedá se říct, že by existoval jeden spouštěč PPP jako když se do nás pustí vir nebo bakterie. Vznik PPP je postupný, a proto je jeho odhalení těžké pro okolí io pro samotného člověka. Typické je zkreslené vnímání vlastního těla.

Typické příčiny:
Psychologické - spouštěčem bývají emocionálními problémy nebo porucha osobnosti jako je například deprese nebo úzkost, složité životní události, rodinné faktory.
Biologické - vznik PPP může uspíšit genetická predispozice nebo nedostatečné množství některých hormonů
v těle. PPP je až 10x častější u žen než u mužů.
Sociální - tlak ze strany společnosti nebo rodiny k tomu, aby byl člověk štíhlý.
Fyzické - například choroba žaludku nebo pankreatitida.
Lékařské - způsobena léky, které člověk užívá, nebo léčbou, kterou podstupuje.


Typy poruchy příjmu potravy
Porucha příjmu potravy se řadí mezi duševní poruchy. Osoby s touto chorobou nejsou schopny přijímat potravu v dostatečném množství.

Nejtypičtější PPP jsou:
mentální anorexie,
bulimie,
záchvatové přejídání.

Mentální anorexie vede k záměrnému odmítání potravy. Osoby s anorexií udržují pro úmyslné snižování váhy extrémně nízký energetický příjem. Lidé s touto poruchou se snaží držet vnitřně nastavených pravidel příjmu potravy. Za celý den sní např. jen jablko. Tento styl drží dlouhodobě, příjem je silně deficitní a typická je podváha.

Tip! Přečtěte si i náš článek o přerušovaném půstu. V některých variantách půstu je energetický příjem za den také nulový. Tento stav je však pouze jednodenní nebo dvoudenní.

Bulimie představuje přejídání ve velmi krátkém čase. To je spojeno s pocitem viny, selhání. Proto je dalším krokem trest ve formě hladovění, velmi intenzivního nebo dlouhého cvičení a případně následné zvracení potravy. Pro rychlé odstranění přijatého jídla z těla volí někteří užívání laxativ (látky s projímavým účinkem) nebo diuretika (léky na odvodnění).

Bulimie je doprovázena extrémními změnami v jídelníčku. Několik dnů jí postižený jen nízkokalorické potraviny, libové maso, zeleninu. Po několika dnech ale spadne do konzumace fastfoodu a velkého množství sladkého.

Záchvatové přejídání je bulimii podobné. Chybí v něm ale kompenzace v podobě zákazu jídla a podobného extrémního chování. Dotyčný v krátké době sní velké porce jídla. Pak nastupuje pocit viny. Přesycení bývá spojeno s bolestivými stavy z přejedení. Situaci ale řeší dalším jídlem. Při záchvatovitém přejídání konzumuje nemocný jídlo i ve chvílích, kdy nemá hlad.

Rada! Do kolotoče PPP můžete spadnout i nevhodně zvolenými dietami. I při dietě musíte dbát na správné složení živin. S nízkosacharidovou dietou KetoMix si může být jisti správným složením jídelníčku při dodržování pravidel.

 

Méně časté PPP
Jsou však známé i jiné formy poruchy příjmu potravy. Nejsou tak časté, důsledky bývají také vážné. Patří mezi ně např.:
pica,
ruminativní porucha,
restriktivní porucha příjmu potravy.
Pica představuje PPP, při které se konzumují nepoživatelné věci, které nemají kalorickou hodnotu. Běžným potravinám se přitom tyto osoby nevyhýbají. Konzumují k tomu dlouhodobě např. papír, vlasy, vatu.

U ruminativní poruchy dochází k navrácení obsahu žaludku zpět do úst. Toto jídlo se znovu přežvykuje, někdy vyplivne, jindy sní. K navrácení dochází samovolně a bez námahy.

Při restriktivní poruše dotyčný odmítá určité potraviny z důvodu konzistence, barvy, teploty. Může jít o negativní zkušenost. Problém nastává, pokud z tohoto důvodu osoba nemůže řádně rozšířit jídelníček, aby měla dostatek živin.

Diagnóza PPP je v rukou lékaře. S nemocí by neměl člověk zůstat sám. Obvykle je potřebná spolupráce několika oborů - praktického lékaře, psychologa, psychiatra i nutričního terapeuta. Stejně tak je důležitá podpora rodiny. Zásadní je ovšem první krok - přiznat si, že si s danou situací neporadíme sami. Vylíčit problém rodině i lékaři přináší samo o sobě značnou úlevu.

 

 

 

 

zdroj: Víte co je PPP? Podívejte se na její příznaky - Ketomix.cz