Žijte v souladu s přírodou: Trend divokých přírodních zahrad

Žijte v souladu s přírodou: Trend divokých přírodních zahrad

Jak je vytvářet a jak o ně správně pečovat?


V poslední době se mnohem častěji mluví o duševním zdraví a dopadech hektické doby na naše zdraví, a to nejen to fyzické. Přitom řešení těchto problémů by se dalo shrnout do jednoho slova: zpomalit. Ať už v práci, osobním životě, nárocích na sebe sama, ale dokonce i v našich koníčcích. Nemusíte mít to nejlepší, nejkrásnější, nejmodernější a všeho nejvíc. Důležitější je, aby nám i maličkosti dělaly radost. V případě péče o zahradu nebo terasu to platí dvojnásob.

Harmonie člověka s přírodou

Ke své zahradě bychom se měli chovat jako k živému organismu. Měli bychom rostliny uspořádat tak, aby žily
v symbióze a vzájemně si pomáhaly, nikoli aby si konkurovaly. I když máme dojem, že dnešní plevele jsou odolnější a silnější než kdykoli předtím, neměli bychom hned sahat po chemii. Skvělým pomocníkem nám může být plečka Wolf-Garten. Případně můžete trávníku dodat živiny, které už sám nezíská, pomocí organického hnojiva Wolf-Garten. Nejvíce ekologické řešení je netrvat na čistě anglickém trávníku, který musíte neustále zalévat, ale dát zahradě možnost samostatně kvést a zkrášlovat okolí. Bude to nejen pastva pro oči, ale především obživa pro včely a drobné organismy, které nakonec udělají spoustu práce za vás.

 

Usnadněte si, co se jen dá

Nejkrásnější zahrada je ta, která nám přináší radost a které nejsme otroky. Proto je třeba, abychom si všechny činnosti na zahradě co nejvíce usnadnili a zpříjemnili. Dokážete si představit, že si hrajete s dětmi na zahradě, zatímco sekačka seká váš trávník? U modelů sekaček Cub Cadet XR5 je to samozřejmost. Poradí si jak
s rovným terénem, tak se svahy až do 45 %. Pracují rychle, tiše a bez emisí, protože jsou poháněny lithium-iontovou baterií. Další usnadnění práce na zahradě představuje permakultura. Může to znít jako raketová věda, ale jde o to vysadit správné plodiny, které si navzájem nekonkurují, ale naopak si pomáhají. Nejznámějšími dvojicemi jsou bazalka a rajčata, měsíček a kapustovité rostliny nebo brambory, mrkev a ředkvičky nebo okurky a kapary. Zkuste vysadit jednu vedle druhé a uvidíte, o kolik méně budete mít práce a o kolik více úrody získáte.



Jak na přírodní divokou zahradu

Možná si pod tímto pojmem představujete naprostou divočinu bez zásahu člověka, ale skutečnost je zcela jiná. Je to především zahrada, které člověk spíše pomáhá, než aby do ní zasahoval. V divoké přírodní zahradě se snažíme navrátit původní plodiny a rostliny, a také přilákat hmyz a ptáky. To vše děláme v takové míře, aby se nestali škůdci, ale pomocníky. Pro ptáky je ideální vysazovat keře, ať už kvůli hnízdění, nebo, pokud obsahují jedlé plody, také kvůli obživě. Různé květy jsou zase domovem pro již zmíněné včely. Dále je dobré znovu využít veškerý zahradní odpad. Založte si kompostér, do kterého budete postupně vrstvit zelený a hnědý zahradní odpad, který se po 10 měsících až roce stane úrodným kompostem a nezanechá po sobě žádné stopy. Zelený odpad tvoří především zbytky zeleniny, trávy a listí a hnědý odpad se skládá z větví a dřevní štěpky. Také bychom měli každý rok střídat plodiny, které v daném místě pěstujeme, abychom zabránili vyčerpání půdy. Dále si všímejme, na jakém místě pěstujeme, zda se jedná o větrné nebo závětrné místo se severní či jižní orientací. Všechny tyto věci můžete zjistit i při popíjení kávy na zahradě. Stačí mít oči otevřené a příroda vám to řekne sama.

 

 

Článek sponzorovala společnost MTD