Trápí vás jizvy? Nechte si je odstranit

Trápí vás jizvy? Nechte si je odstranit


Všichni máme na sobě alespoň jednu malinkou jizvu. A téměř každý z nás si taky nejspíš přesně pamatuje, kdy a kde k té jizvě přišel. Jizvy můžeme brát jako připomínku určitých událostí, které jsme v životě zažili. Jenže některé z nich nám mohou snižovat sebevědomí a jediné, co si přejeme, je, aby z našeho těla zmizely. Díky moderním technologiím estetické medicíny vám zkušení dermatologové mohou s odstraněním jizev pomoct. 

 

Co jsou to jizvy a jak vznikají? 

Jizva je útvar na kůži, který vzniká v místě, kde došlo k poranění. Existují 4 základní druhy jizev, které se liší zejména vzhledem a způsobem vzniku: 

  • Normotrofické jizvy: Označují se také jako jizvy přirozené. To jsou jizvy, které vznikají po drobnějších zraněních. Nejsou na pokožce nijak zvlášť viditelné, jsou ploché a tenké. Je to v podstatě ideální jizva, která by měla po zranění vzniknout. 
  • Hypertrofické jizvy: Tyto jizvy jsou vystouplé na povrch a mají často růžové zbarvení, avšak nepřerůstají velikost původní rány.
  • Keloidní jizvy: Ty oproti hypertrofickým jizvám ještě přerůstají původní zranění. Keloidní jizvy vznikají nadměrnou produkcí kolagenu během hojení.
  • Atrofické jizvy: To jsou naopak prohloubené jizvy mající kulatý nebo oválný tvar. Vznikají jako jizvy po akné nebo neštovicích.

 

Příčiny vzniku jizev 

Jizvy vznikají při procesu hojení tkáně. Vznikat mohou: 

  • jizvy po onemocnění,
  • jizvy po popálení či zranění,
  • jizvy po akné,
  • jizvy po operaci.

 

Jak jizvy odstranit? 

Je dobré si uvědomit, že odstranění jizev je komplexní proces. Jeho úspěch závisí na typu jizvy, její velikosti, umístění a individuální reakci těla na různé léčebné metody. Obecně u jizvy platí, že čím dříve ji začnete řešit, tím lepších výsledků můžete dosáhnout

Estetická medicína disponuje v současnosti celou řadou možností, jak problém s jizvami řešit. Existuje mnoho metod, přístrojů a postupů, které pomáhají viditelné a nevzhledné jizvy odstranit: 

 

Odstranění jizvy laserem 

Použití laseru k odstranění jizvy je neinvazivní zákrok, který pomáhá zjemnit a zlepšit vzhled jizvy. Proceduru je potřeba zpravidla opakovat víckrát pro dosažení viditelného výsledku. 

 

Chemický peeling 

Tato metoda se používá k odstranění horní vrstvy pokožky, což může zlepšit vzhled povrchových jizev, jako jsou například jizvy po akné. 

 

Výplně kyselinou hyaluronovou 

Injekční výplně na bázi kyseliny hyaluronové mají v estetické medicíně mnoho využití. Mezi ně patří i vyplnění
a vyhlazení jizev
, které je vhodné především pro propadlé jizvy. 

 

Chirurgické odstranění jizvy 

U některých jizev může být nezbytné provést chirurgický zákrok. Lékař původní jizvu odstraní a sešije vzniklou ránu tak, aby vznikla nová méně viditelná jizva.  

 

Mezi další metody odstranění jizev patří například kryoterapie nebo radiofrekvenční terapie. Také existují různé masti a přírodní oleje na jizvy. O tom, která metoda nebo kombinace metod je pro váš typ jizvy vhodná, by měl rozhodnout zkušený dermatolog. 

 

 

 

 

Zdroj: Freepik