Fit na podzim: Praktické tipy, co nepodcenit

Fit na podzim: Praktické tipy, co nepodcenit


Podzimní výbava obvykle čítá mnoho přípravků na podporu imunity. Neprávem zapomenuté však často zůstávají užitečné návyky, které jsou pro přirozenou obranyschopnost organismu podstatné. Pojďme si některé z nich připomenout. Třeba i díky nim prožijete letošní podzim ve skvělé formě.

Očistná kúra nejen na jaře

O tom, že imunita začíná ve střevech, se mluví stále častěji. Podzim a zima však bývají pro naše zažívání náročné. Po létě, kdy nás teplé počasí i sporé, nedostatky postavy odhalující, oblečení přirozeně drží na uzdě, se s příchodem chladných dní stravovací návyky řady lidí radikálně změní. Co s tím? Naordinujte si očistnou kúru i na podzim. Nemusí být nikterak radikální. Co vyřadit vás asi nepřekvapí. Zbytečnou zátěž nejen pro játa představují alkohol a cigarety. Z jídelníčku, pokud možno, vynechte i smažené pokrmy, slané pochutiny, polotovary a fastfood. Omezte prorostlá masa a tučné mléčné výrobky.

Pestré podzimní menu

A kterým z občas opomíjených potravin dát víc prostoru v rámci stravy, která by měla být minimálně tak pestrá jako barvy podzimní přírody? Výbornou volbou jsou tmavá zelenina a barevné ovoce. Skvělé jsou kapusta, kadeřávek, špenát, zelené fazolky, rukola, čekanka nebo brokolice. Z ovoce jsou ideální lesní plody, tedy borůvky, maliny a ostružiny. Mají sice už po sezóně, ale službu vám prokážou, i když je uchováváte v mražené formě.

Nezapomínejte na zdroje zdraví prospěšných omega 3 mastných kyselin, které kromě jiného podporují správnou činnost mozku, udržení normální hladiny krevního tlaku i hladinu tuků v krvi. Jejich optimální denní příjem je 2-3 g. Dopřejte si je v tučnějších rybách, jakými jsou losos, tuňák, makrela či sardinky. Z potravin rostlinného původu sáhněte například po vlašských ořeších, lněných nebo chia semínkách a také po kvalitním řepkovém nebo sójovém oleji.

Nepodceňujte ani zakysané mléčné výrobky s přídavkem živých bakterií mléčného kvašení, především laktobacilů a bifidobakterií, které pomáhají udržovat mikrobiální rovnováhu v zažívacím traktu. Kromě dobře známých a poměrně oblíbených jogurtů a jogurtových nápojů se naučte pravidelně pít také kefírové nebo acidofilní mléko. Vybírejte přitom raději neslazené varianty. Pokud si na jejich chuť potřebujete zvyknout, zpříjemněte si ji ovocem nebo ovesnými vločkami či ořechy. Snadno si tak připravíte skvělou svačinu.

Chladné meze

Podzimní počasí umí být stejně zrádné a proměnlivé jako aprílové. Odpoledne to ještě vypadá na léto, rána a večery bývají chladné. A odnést to mohou vaše močové cesty. Jako ostatně i v tomto případě měly často pravdu babičky a maminka, když vám říkaly, ať si doslova kryjete záda. Oblast beder je totiž v tomto směru klíčová, takže se nestyďte zastrčit triko do kalhot, a dokonce v teplejších dnech si raději přibalte svetřík, který je dostatečně dlouhý.

I když už vám letní vedra nevyvolávají tak intenzivní pocit žízně, nezapomínejte pít alespoň dva litry tekutiny denně. Proplachujete tím močové cesty a pomáháte jim zbavit se škodlivin. Ovšem pouze v případě, že zvolíte vhodný nápoj. Jistotou je čistá voda, kterou můžete na podzim ochutit nejen osvěžujícím citronem, ale třeba také meduňkou pro pocit většího klidu. Z čajů mají na močové cesty blahodárný vliv třeba kopřivový, zázvorový nebo pampeliškový. Každopádně nezapomínejte průběžně pít během dne. Dohánět „limit“ večer na poslední chvíli se rozhodně nepokoušejte.

Přirozené a zdravé odvodnění podpoří i některé potraviny. Své místo na podzimním talíři by měly mít také petržel, řepa a celer a pochopitelně také salátová okurka.

Užiteční pomocníci

Příznivý vliv na játra a trávení mají některé bylinky. Proslulý je v této souvislosti ostropestřec mariánský, který současně přispívá k udržení správné hladiny cukru v krvi a podporuje pročištění organismu. Je mu připisován
i blahodárný vliv na přirozenou obranyschopnost a odolnost našeho těla. Semena ostropestřce jsou skvělá na přípravu čaje. Oblíbenou formou je rovněž zastudena lisovaný olej. Výborné jsou i tinktura, tablety či tobolky
s vyšším obsahem ostropestřce.

Ke správnému trávení a činnosti jater přispívá také kurkumin, tedy extrakt z kořene kurkumy dlouhé. Podporuje imunitní systém, navíc blahodárně působí například na kardiovaskulární a nervovou soustavu, ale také klouby, kosti a pokožku. Extrakt z kořene kurkumy si můžete jednoduše dopřát díky doplňku stravy Liftea Kurkumin. Za 199 Kč (30 tobolek) ho z domova pořídíte na www.liftea.cz.

Správnou funkci močových cest mohou podpořit i některé bylinky. Velmi známé jsou v této souvislosti brusinky. Hodí se ovšem také dýně, z níž se pro tyto účely využívají především bezolejnaté části semen. Extrakt z nich je proto obsažen v doplňku stravy Liftea Dýně a lichořeřišnice, kde je doplněn o inulin z kořene čekanky.

    

Náš podzimní favorit

Kombinaci hned tří bylin podporujících normální trávení, činnost žaludku, jater a ledvin obsahuje doplněk stravy Liftea Pro játra a ledviny. V jeho složení najdete výtažky z kopřivy dvoudomé, smetanky lékařské a ostropestřce mariánského. Přípravek je rovněž zdrojem vitamínů B1 (Thiamin), B6 a E. Balení s 30 tobolkami pořídíte za 169 Kč na www.liftea.cz. Zamířit pro něj můžete také do sítí drogerií dm a do vybraných lékáren.