Vyplatí se investice do krbových kamen?

Vyplatí se investice do krbových kamen?


Krbová kamna jsou krásná na pohled, stanou se skvělým designovým doplňkem každé místnosti, ale vyplatí se? To je otázka, kterou si položí každý, kdo o jejich pořízení uvažuje. Zejména v dnešní době, kdy jsou ceny energií nejisté a mění se jako na houpačce, je touha ušetřit nějakou korunu ještě silnější než dřív, a je to pochopitelné. Jsou krbová kamna správnou cestou?

Kamna se postarají o teplo domova

Kdo z nás se alespoň jednou nezasnil a nepředstavoval si, jak má doma krbová kamna, ve kterých hoří dřevo
a mihotá se plápolající plamínek, zatímco vy sedíte před nimi a posloucháte praskající dřevo? Scéna jak vystřižená z romantického filmu. Krbová kamna ale mají místo i v našich domovech, dotvoří celkový dojem z místnosti, vyhřejí ji, postarají se o ono pověstné teplo domova.

Krbová kamna nejsou jen estetický doplněk

Že dobře vypadají, o tom není pochyb, stejně tak o tom, že umí vytopit místnost, kde jsou instalovaná. Když mají teplovodní výměník, dají se napojit na radiátory, mohou dokonce ohřívat užitkovou vodu. To ale není jediný důvod, proč si kamna pořídit, tím dalším je úspora financí za topení. Ve srovnání s plynem a elektřinou totiž můžete poměrně výrazně ušetřit. Jen si ta kamna musíte dobře vybrat.



Výběr kamen nepodceňujte

Ušetřit na vytápění je jedna věc, šetřit na kamnech se ale nevyplácí. Levná kamna totiž vůbec nemusí splnit účel, pro který si je pořizujete. Při výběru kamen se zaměřte i na další aspekty, kromě jiného na výkon kamen.

Právě ten je zásadní. Když budou mít vámi vybraná kamna výkon příliš nízký, budete jim nakládat, aby vytopila místnost nebo domácnost tak, jak si představujete. Neustálým přetěžováním je můžete nevratně poškodit. Jejich těleso se může zdeformovat, objevit se mohou na kamnech i trhliny. Když budou kamna naopak příliš výkonná, také to není nejlepší řešení. Dnešní domy mají nižší tepelné ztráty než domy stavěné před deseti lety, snadno se tak stane, že vsadíte na příliš výkonná kamna a budete je přiškrcovat, aby tolik netopila, dvířka budou černá, komín zanesený. Proto si v ideálním případě nechte potřebný výkon kamen spočítat od odborníka.

Kromě výkonu si pohlídejte i rozměr kouřovodu, celkový design kamen a jejich technologické vlastnosti, například terciální spalování, externí přívod vzduchu nebo Easy control.

Jaká kamna vlastně chcete?

Když se řekne krb, každý si vybaví krbovou vložku zabudovanou ve zdi, když se řekne krbová kamna, pak si představíme kamna stojící v místnosti, často kachlová, která známe z chaty nebo chalupy našich prarodičů. Dnešní nabídka je ale široká, pořídit si tak můžete klasická krbová kamna, nebo moderní kamna na peletky, která vám ušetří starosti se sháněním, štípáním i skladováním dřeva.

Peletky do nich stačí nasypat jednou za čas podle toho, jak intenzivně topíte, ovládat se dají díky WLAN moduliu i na dálku. Můžete si tak zatopit klidně cestou domů, abyste tam při návratu měli příjemnou teplotu.

Víte, že rozhodnout byste se měli i mezi kamny bez teplovodního výměníku a kamny s výměníkem? Ta se připojují na ústřední topení a ohřívají vodu v radiátorech, kvalitní teplovodní výměník předává do vody až 70 % tepla. Vám tak odpadnou i další starosti s ohřevem vody na sprchování nebo mytí nádobí. Kompletní nabídku krbových kamen najdete například u českého výrobce HAAS + SOHN zde.