Hubnutí může být zrádné – pozor na nepříjemný jojo efekt a na krevní tlak!
V prvních měsících nového roku mnoho z nás tíhne ke snahám shodit kila a to ideálně před tím, než se oteplí a my začneme nosit oblečení odhalující postavy. V médiích a na sociálních sítích se objevuje bezpočet návodů a tipů, jak na to.
Influenceři, modelky a známé osobnosti radí, jak co nejrychleji shodit přebytečnou váhu, je však třeba si uvědomit, že jakákoli forma diety – tedy dočasné omezení energetického příjmu či dočasná změna životního stylu není pro naše tělo nejzdravější a přináší s sebou určitá zdravotní rizika. Po jejím ukončení se totiž většina lidí navrátí k původnímu životnímu stylu, což vede k obnově nadměrných tukových zásob v těle a nastane takzvaný „jojo efekt“, kterého se kde kdo obává. Proto je potřeba postupovat opatrně a sledovat nejen úbytek kil, ale třeba také výkyvy krevního tlaku.
Krátkodobé diety versus jojo efekt
Novodobých rychlých diet je bezpočet. Nejnovější trendy přináší například rychlé hubnutí se „zázračnými injekcemi“, jiné radí pouze pití zeleninových šťáv a mezi několikaleté stálice patří i ketodiety, které jsou známé svým velkým zásahem do organismu. Po úspěšné dietě je jojo efekt tím nepříjemným hostem, který se rozhodne vtrhnout do našeho života bez pozvání. Právě když se cítíme na vrcholu hubnoucího procesu a máme za sebou úspěšné shazování kilogramů, jojo efekt nás může překvapit návratem ztracených centimetrů v pase a zpětným nástupem kil. Je to jako horská dráha metabolismu, který se snaží co nejrychleji vrátit do původního režimu.
Odborníci vysvětlují, že striktní a krátkodobé diety, které neobsahují vyváženost a zohledňují jen krátkodobé výsledky, mohou být hlavním viníkem tohoto nepříjemného, ale častého jevu. Abychom předešli jojo efektu, zkusme spojit radost z jídla s odpovídajícím cvičením a vytvořte si zdravý životní styl, který bude udržitelný i po skončení diety.
Stres a rychlé hubnutí zvyšují riziko infarktu
Podle Americké kardiologické asociace (American Heart Association) působí rychlý úbytek a opětovný příbytek na váze zhoubně zejména na oběhovou soustavu a zvyšuje riziko infarktu. Rychlá dieta zapříčiní nerovnováhu látek v našem těle a může nastat proces zvaný oxidační stres. „Ten probíhá v těle každého z nás, spoluúčastní se na stárnutí organismu a na vzniku mnoha závažných chorob. Ačkoli naše tělo k životu kyslík potřebuje, při mnoha chemických reakcích probíhajících v těle z něj mohou vzniknout toxické kyslíkaté sloučeniny - takzvané kyslíkové radikály,“ vysvětluje MUDr. Petra Vysočanová z Interní kardiologické kliniky FN Brno.
Radiály se uvolňují v těle v momentě, kdy se stresujeme, přetěžujeme, jsme vyčerpaní, pohybujeme se ve znečištěném prostředí nebo například konzumujeme potraviny obsahující konzervanty.
Během hubnutí nesledujte pouze váhu, ale i tlak
Jak můžeme předejít všem zmíněným zdravotním problémům? Prvním krokem je konzultace s lékařem nebo dietologem ohledně plánovaných změn stravovacích návyků a celkového životního stylu. Odborníci nám poskytnou cenné rady a nasměrují nás, jak postupovat a dosáhnout trvalých a udržitelných změn s naším tělem. Je klíčové přistupovat k tomuto procesu postupně, začít změnami ve stravovacích návyků a pokračovat změnami v přístupu k životu, pohybu a k sobě samému. Důležité je, aby tato transformace probíhala bez ztráty radosti z jídla a obecného potěšení ze života.
Během této cesty je důležité sledovat nejen úbytek váhy – a to zejména tuku, ale také nárůst svalové hmoty, měřit si obvod pasu, boků a jednotlivých končetin a sledovat také glykemické hodnoty, hladinu cholesterolu a v neposlední řadě výši krevního tlaku. Lidé, kteří trpí nadváhou či obezitou svou vysokou hmotností zvyšují námahu srdce. „Stejně jako je nebezpečná pro náš kardiovaskulární systém nadváha
a obezita, rizikem je také rychlá ztráta váhy a opětovné nabrání. Rychlé změny hmotnosti bývají často provázené významnou změnou krevního tlaku – při ztrátě hmotnosti dochází k poklesu, při jejím zvýšení naopak ke zvýšení tlaku. A tyto změny mohou mít dopad na zdravotní stav nemocného. Doporučuji proto pořídit si domů kvalitní validovaný tlakoměr s Intelli manžetou (např. Omron M6 Comfort) a kontrolovat si pravidelně krevní tlak, aby bylo možné sledovat, zda v důsledku redukce hmotnosti krevní tlak nekolísá,“ vysvětluje kardioložka.
Správný přístup k hubnutí?
Mějme na paměti, že důležitý je zdravý způsob hubnutí, ne rychlost, a váš cíl by měl být trvalá pohoda
a zdraví, nikoli krátkodobý triumf nad váhou. Hubnutí není o tom, abyste se líbili svému okolí, ale je důležité pro vaše zdraví, psychiku a kvalitní život. Chcete-li se opravdu změnit, musíte sami věřit, že to dokážete. Povzbuzujte se, myslete pozitivně a buďte trpěliví. Každá efektivní změna chce čas. Stejně tak, jako trvalo váhu nějakou dobu nabrat, bude i její shazování chtít nějaký čas. Hlavní je začít vyváženou, zdravou stravou a zařadit do svého života pravidelný pohyb v aerobní zóně, což kromě hubnutí a spalování tuků pomůže i srdci a kardiovaskulárnímu systému při posilování srdce.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)