Jak a proč se v létě chránit před hmyzem?

Jak a proč se v létě chránit před hmyzem?

Dny se prodlužují, teploty stoupají a s nimi přichází všudypřítomný hmyz. I malé klíště však může způsobit velké problémy, a proto je třeba se aktivně chránit.


Neviditelnými hrdiny vašich denních vycházek do přírody a letních večerů u vody se stanou repelenty. Existují v mnoha podobách – od přírodních olejů, přes chemické spreje až po napuštěné náramky. Pojďme se podívat na to, proč je důležité se před hmyzem chránit a z jakých typů repelentů vybírat.

Předejděte nepříjemnostem

Nejčastějším přenašečem nemocí u nás jsou klíšťata. Podle Státního zdravotního ústavu se boreliózou nakazilo za rok 2023 přes 400 Čechů. Přenáší ale i další nemoci, jako je klíšťová encefalitida, která může člověku způsobit dlouhodobé zdravotní potíže. Menší riziko nákazy je pak u komárů, kteří nemoci na našem území přenáší jen zřídka, ale stejně jako další druhy hmyzu mohou způsobovat nepříjemné alergické reakce. Používáním repelentu tak chráníte nejen své pohodlí, ale hlavně zdraví. 

Kdy se začít chránit?

Klíšťata začínají být aktivní už při teplotách přesahujících 5 °C. Nejnebezpečnější jsou pak během letních měsíců, kdy je ideální doba pro jejich reprodukci a hledání hostitelů. S používáním repelentu se tedy doporučuje nečekat a začít už na jaře. . 

Chemické repelenty

Dvě z nejúčinnějších látek používaných v chemických repelentech proti hmyzu jsou DEET a Icaridin. Tyto syntetické sloučeniny blokují čichové receptory hmyzu, čímž jim znemožňují vycítit lidský pot. Nabízejí srovnatelnou účinnost, ale Icaridin je jako modernější alternativa k DEET méně mastný, šetrnější pro pokožku,
a navíc úplně bez zápachu. Čím vyšší je koncentrace těchto látek v celkovém obsahu repelentu, tím lépe odpuzují hmyz. V městském prostředí a na kratších vycházkách do přírody si vystačíte s nižší koncentrací (10-20%), zatímco ta vyšší (30-50%) vás bezpečně ochrání i v tropických oblastech. Na Heurece si můžete množství účinných látek jednoduše vyfiltrovat, přečíst si recenze ostatních uživatelů a najít tu nejlepší cenu. 

Přírodní repelenty

Některé bylinky a rostliny svou vůní přirozeně odpuzují hmyz. Výtažky z citronové trávy, eukalyptu, máty nebo levandule byly využívány k odhánění hmyzu už ve starověku. Kombinaci těchto látek můžeme najít ve složení běžně prodávaných přírodních repelentů i dnes. Takové přípravky fungují většinou na aromatické bázi – co voní nám, hmyzu nikoliv. Díky svému složení jsou navíc šetrné k pokožce, a proto jsou vhodné i pro ty nejmenší. Přírodní repelenty však obvykle poskytují kratší dobu ochrany a mohou být méně účinné než ty chemické, a proto je třeba častější aplikace.

Odpuzovač hmyzu si můžete jednoduše připravit i sami doma. Do vroucí vody přidáte pár větviček rozmarýnu, citronovou trávu a po zchladnutí lžíci vinného octa. Tekutinu přelijete do lahvičky s rozprašovačem a přírodní repelent je na světě!

Repelentní náramky

Populární alternativou tradičních repelentů ve formě sprejů a gelů jsou repelentní náramky. Jejich užívání je velmi pohodlné a snadné, proto jsou skvělou variantou pro děti. Stačí je jednoduše nasadit na zápěstí nebo nohu a nemusíte se tak starat o opakovanou aplikaci jako u sprejů. Většina také neobsahuje chemické látky, takže je jejich užívání bezpečné. Účinnost je však značně nižší oproti klasickým repelentům ve spreji, a proto mohou být méně efektivní v odpuzování agresivního hmyzu. 

Léto bez štípanců

Plánujete piknik v parku, dobrodružný výlet do lesa nebo dovolenou v tropech? Nezapomeňte do tašky přihodit repelent. Ať už použijete ten chemický, přírodní nebo v náramku, hlavní je, že budete chráněni a užijete si léto naplno – bez svědění a nepříjemností!

 

 

 

 

zdroj/foto: Heureka