Stop popraskaným patám! Vyzkoušejte naše tipy pro zdravější pokožku!

Stop popraskaným patám! Vyzkoušejte naše tipy pro zdravější pokožku!

Suché a popraskané paty nebývají zdaleka jen kosmetickým problémem. V mnohých případech mohou způsobovat značné nepohodlí a taky závažný stav, kdy se praskliny infikují. Pojďme se spolu podívat na tipy, jak můžeme tomuto problému předcházet.


Popraskaná kůže patří mezi časté problémy. S těmito potížemi se setkává až 20 % dospělé populace, přičemž ženy trápí až o 50 % častěji než muže.

Co způsoboje popraskání pat?

Suché a popraskané paty vznikají nedostatečnou hydratací pokožky, která je doprovázená ztluštělou kůži a někdy se vyskytují i žluté nebo hnědé mozoly kolem okraje paty. Chůzi nám pak můžou znepříjemňovat hluboké praskliny, které mohou být hodně bolestivé a někdy mohou i krvácet. Navíc prasklá kůže má větší tendenci k tvorbě zánětů a infekce. Jestliže pozorujete zarudnutí, otok. Nebo silnou bolest a stav se vám nelepší, neotálejte s vyhledáním lékaře. 

Mezi další příčiny patří také dlouhé stání, chůze po tvrdém povrchu, nevhodná obuv, genetická predispozice, některá onemocnění (cukrovka, lupénka, ekzém, obezita atd.), ale i vyšší věk.

Jak si můžeme zlepšit stav našich pat?

Odstraňujme odumřelé kožní buňky. Více než žádoucí je zrohovatělou a odumřelou kůži na patách  pravidelně odstraňovat. Pro tento účel využijte speciální pomocníky, jako jsou škrabky, pemzy nebo pilníky, které jsou určené přímo pro odstraňování ztvrdlé kůže.

Dopřejme nohám koupel

Ztvrdlou kůži můžete obrušovat na sucho, nebo si můžete udělat koupel, ve které vám kůže změkne a připraví se tak na další ošetření. Do dostatečně velkého lavoru přidejte teplou vodu s doporučeným množstvím koupelové soli a kápněte i několik kapek esenciálního oleje ( skvělý je třeba Tea Tree Oil, který má dezinfekční a hojivé účinky), podpoříte tak nejen změkčení pokožky, ale krásně se i zrelaxujete. Nohy nechte namočené deset až patnáct minut, poté je důkladně osušte. Jestliže máme kůži krásně měkkou, je na čase ztvrdlou část obrousit pemzou nebo skleněným pilníkem. Na závěr chodidla promažte speciálními krémy na péči o chodidla (Neutrogena Balzám na rozpraskané paty, Eucerin UreaRepair Plus 10% Urea krém na nohy).

Provádějme peeling

Nejprve na vlhkou pokožku nohy naneseme dostatečné množství peelingu a chodidla jemně masírujeme zrohovatělou kůži, poté opláchneme vlažnou vodou. Nakonec naneseme oblíbený krém na chodidla nebo masku na nohy, která poskytne intenzivní výživu. Peeling na paty a celá chodidla opakujte alespoň dvakrát týdně. 

Pravidelně promazáváme kůži

Abychom si zachovali dostatečně hydratovanou pokožku, nesmíme zapomínat ji pravidelně promazávat a k tomu nám dopomůžou vhodné krémy. Pokud máme na patě zhrublou kůži, vybereme si přípravky, které obsahují keratolytika (urea, kyselina salicylová, kyselina mléčná apod.). Pomocí keralotikům potřebné látky ztenčí ztluštělou kůži a pomůže odstranit odumřelé kožní buňky. Díky tomuto průběhu si pokožka udrží více vlhkosti.

Tip redakce! Vyzkoušejte jednoduchý zábal pro hloubkovou hydrataci

Zjemnit pokožku můžete i speciálním zábalem. Úplně postačí, když před spánkem nohy pořádně promažete vhodným přípravkem a nazujete si bavlněné ponožky. Tím docílíte lepší vlhkosti v hlubších vrstvách, celkově změkčíte kůži a povzbudíte její regeneraci. Rychlou pomoc pro odstraňování tvrdé kůže, mozolů a kuřích ok najdete v jednorázových Parasoftin exfoliačních ponožkách.