Mít trému je normální. Jde o přirozený jev, který vzniká ze snahy dosáhnout co nejlepšího výkonu a z obavy ze selhání. Malá tréma, kterou trpí téměř každý, má dokonce i pozitivní účinek. Vybičuje vás k vyššímu nasazení, protože se lépe soustředíte, a tak ze sebe dostanete to nejlepší.
Jak se tréma projevuje?
– pocením – červenými skvrnami na obličeji a krku – třesem rukou, nohou – chvěním hlasu, zadrháváním – zrychleným tepem – zrychleným dýcháním – postupnou paralýzou, kdy nejsme schopni slova.
Jak si zachovat chladnou hlavu?
Trému nemůžeme ovlivnit rozumem, ale existuje několik způsobů, jak ji zmírnit: – pravidelně a zhluboka dýchejte – večer se zkuste odreagovat třeba sportem, procházkou, návštěvou kina – klidně při projevu přiznejte, že je váš první – těšte se na něco, co vás čeká potom (oslava, výlet, rande) – uvědomte si, že ostatní přítomní mají stejné obtíže – soustřeďte se třeba jen na dva lidi a mluvte jakoby k nim – napijte se studené vody, dejte si čokoládu – snižte význam události (myslete na to, že když výkon nezvládnete, svět se nezboří) – meditujte – dejte si čaj
s meduňkou, pomáhá také kozlík lékařský (baldriánové kapky).
Co je nevhodné?
– nepijte alkohol ani neberte utišující prostředky – nebuďte večer ve společnosti lidí, kteří mají tentýž problém – odmítat podobné možnosti projevu (každým dalším výkonem se vaše tréma zmenší) Jakou trému bude člověk prožívat, záleží hodně na výchově. Děti proto chvalte i za méně vydařené výkony a nedávejte jim za vzor ty „lepší“. Přílišný perfekcionismus a přehnaná snaha o nejvyšší výkon přinesou často spíš negativní výsledek.
A rada na konec?
Trénujte. Začněte s menšími akcemi a až si zvyknete, troufněte si na náročnější výkony.
(jh)