Ležet v letních měsících pod peřinou a dávat se do kupy, když nemůžete polknout jediné sousto jídla, každá uzlina v oblasti krku vás bolí a tělo je vyčerpané, je opravdu nepříjemná situace. Musíme se však oprostit
od toho, že bychom zrovna mohli jezdit na kole nebo se koupat v bazéně a poctivě se léčit.
Angína virová a bakteriální
Angína, kterou provází typicky bělavé čepy a povlaky na mandlích se označuje za bakteriální. Nejlepším vyšetřením je výtěr z krku, kdy v laboratoři určí, o jaký bacil se jedná. Druhou možností je zarudlé hrdlo z virového onemocnění. V tomto případě se ne vždy předepisují antibiotika. Situaci by však měl za každých okolností zhodnotit váš praktický lékař. Rudá sliznice krku může naznačovat i spálovou angínu, která však od virové nastoupí ve velké rychlosti.
Jaký je rozdíl mezi letní a zimní ANGÍNOU?
Angína letní a zimní se v podstatě ničím neliší. Letní angíny mají často rychlejší nástup, protože horka bakteriím prospívají. Od toho se nedoporučuje rozehřátému dítěti ze sluníčka dávat vypít ledový nápoj nebo celou zmrzlinu. A to z toho důvodu, že teplotním šokem se změní podmínky na sliznici v krku a jeho okolí a jsou snadněji prostupné infekcím. Častým spouštěčem letních angín jsou také klimatizace v autech i budovách.
Jak letní angínu léčit?
Pomůžou nejenom antibiotika, ale také pastilky na cumlání, které uleví od bolesti v krku. Můžete ale zkusit kloktat slanou vodu či šalvěj. Podpořit léčbu můžete i například přírodními antibiotiky jako je Lichořeřišnice.
Nezapomeňte na řádnou rekonvalescenci
Angína je vážné onemocnění, které když neléčíme, obvykle sedá na srdce a klouby. Nepodceňujte ji a vždy dobře vylečte. Ještě 14 dní po dobrání antibiotik byste měli mít klidovější režim. Přeci jen je to onemocnění vyčerpávající, provází jej vysoké horečky, bolesti svalů a kloubů a tělu to dá pořádně zabrat. Myslete na své zdraví a budoucí kondici a dopřejte si dostatečný klidový režim.
adelaidenow.com.au