Vesměs nás všechny zajímá, jak dobře si na tom stojí naše IQ, avšak na sestřičku jménem EQ zapomínáme, nebo o ni nemáme ani ponětí, což rozhodně není dobře. Emoční inteligence, kterou charakterizuje kvocient EQ, má do našich životů opravdu co mluvit. Možná změníte názor a začněte emoční inteligenci opravdu s nadšením budovat i vy.
Oč skutečně běží?
O jejím vlivu na člověka se jako první rozpovídal americký psycholog David Goleman. Můžeme ji chápat jako komplex vlastností každého z nás, které mohou při pozitivní stimulaci změnit náš život k lepšímu, narovnat naše rodinné i partnerské vazby.
Také třeba lépe pochopíte, proč vás šéfka nemůže vystát, nebo že vaše tchyně je opravdu megera, jak se patří, a vy za její hněv opravdu nemůžete.
Emoce, city a pocity jsou tady proto, aby nám umožnili zamilovat se, létat si na obláčku štěstí, nebo oprávněně pociťovat zlost, či se snad rozhodnout na jedničku a nechybovat.
„Byla jsem mladší a hezčí, než Marika. Avšak i tak je ona šťastná a já sama. Na mužské já štěstí opravdu nemám. Moje psychoterapeutka mi sdělila, že zásadním problémem jsou u mě zaražené emoce, pocity a také obavy z lásky, kterou sice chci, a nakonec se jí vyhýbám jako čert kříži,“ vysvětluje Linda (36), která nyní čte tematické knihy a dělá pro osobní rozvoj víc než dost.
Každé ANO se počítá a vaše křivka emoční inteligence je o to vyšší!
Prokouknete hned, když na vás někdo zkouší kout pikle?
Umíte se zamilovat? Užíváte si lásku?
Umíte sami pro sebe opsat význam štěstí , víte, co přesně vám ho spustí?
Říká vám něco slovo empatie? Využíváte ji pro dobro své i vašeho okolí?
Umíte se bránit proti kritice takovým způsobem, aniž byste někoho ranili?
Znáte sebe a dokážete předurčit vaše reakce?
Máte stres pod kontrolou?
pixabay.com