Znáte to. Za bílého dne řešíte spoustu běžných povinností, ale když přijde večer, najednou jako by do vás vjela ta správná dávka energie. Vaši hlavu „přepadají“ myšlenky a vy už víte, že jen tak spát nebudete a klidně budete tvořit ještě celou noc.
Jestliže je to i váš případ, věřte, že v tom nejste sami – a rozhodně na tom není nic špatného. Jak potvrzují vědci – můžete patřit mezi noční sovy. A to neznamená, že bychom byli zrovna lenoši. Na vině může být i genetika, biologické nastavení, a taky další faktor – náš mozek, který pracuje v různých částech dne jinak.
Jste typická noční sova?
Tak schválně. Do jaké skupiny byste se zařadili – mezi ranní ptáčata nebo noční sovy? Ti druzí se najdou ve večerech nebo v noci, kdy se jim líp přemýšlí. Stávají se více produktivními, kreativními, a kromě toho se soustředí v čase, kdy už ostatní pomalu usínají. Co za tím stojí? Částečně genetika – vědci přišli se studií, že právě geny řídí naše vnitřní „hodiny“ a určují tak, kdy jsme přirozeně aktivní.
Večer je klid na soustředění
Během dne býváme často zaneprázdnění hovory, zprávami, kolegy…Naopak večer se svět jakoby zklidní a zpomalí. Cítíme jak z nás opadá tlak, nikdo nevolá, nikdo nic nechce. A zrovna v ten okamžik se mozek „nakopne“ a může se začít soustředit na plné obrátky.
Tvoření má své hodiny
Věděli jste, že i kreativní centra mozku se večer aktivují trochu jinak? Podle některých studií se zvyšuje aktivita dopaminu – chemické látky, která je spojená nejen s motivací, ale také s tvořením a hravostí. Večer se zmirňuje tlak na výkon, díky kterému hlava dostává prostor pro volné myšlenky a originální nápady. A to je skvělý základ pro tvůrčí práci.
Narušený spánkový rytmus
Avšak ne každá „sova“ je nočním typem od narození. Můžete mít narušený spánkový rytmus a ani o tom nemusíte vědět. Jestliže máte dlouhodobé problémy s večerním usínáním a cítíte se unavení i přes dostatek spánku, může se jednat například o poruchu cirkadiánního rytmu nebo jiný spánkový problém, který je vhodný řešit s odborníkem.
ADHD a večerní výkonnost
Mezi další zajímavý faktor můžeme uvést ADHD u dospělých. Lidé s poruchou pozornosti se přes den snadno rozptýlí a reagují citlivěji na okolní podněty. Oproti tomu večer, kdy je méně podnětů, daří se jim paradoxně lépe soustředit, plánovat nebo dokončovat úkoly.
Když si to celé shrneme, neexistuje žádné „správné“ denní rozpětí, kdy by měl být člověk aktivní. Každý jsme jiný a nejde určit, jak by to mělo ideálně být. Nejpodstatnější je vědět, kdy vám to myslí nejlépe a podle toho využít čas na maximum. Ať už jste ranní ptáče, nebo noční sova, klíčem k úspěchu je poslouchat vlastní tělo. Protože, když budete dělat věci, v souladu se sebou, dostaví se i největší výkon.
Zdroj foto: Pixabay