Speciální sacharidová dieta neboli SCD dieta

Sdílet článek

Reklama
Reklama

Celosvětově stoupá počet lidí se zánětlivým onemocněním střev (IBD), což může do jisté míry souviset se špatnými stravovacími návyky či takzvanou západní stravou. Metoda speciální sacharidové diety (SCD) je stará již více než 100 let a původně byla navržena pro celiaky, ovšem v posledních letech si získává zpět pozornost pacientů s mnoha typy zažívacích problémů. Strava bývá považována za jeden ze základních kamenů kvalitního života, ale skutečně můžete vynecháním určitých druhů sacharidů zvrátit tak závažný problém, jakým je například Crohnova choroba? Co říkají propagátoři této diety a jak se k tomuto tématu staví věda?

Historie a princip diety SCD

Příběh začíná ve 20. letech 20. století v New Yorku, kdy pediatr Sidney V. Haas přichází s metodou sacharidové diety (angl. specific carbohydrate diet), kterou vyvinul pro pacienty trpící celiakií. Lidé s tímto onemocněním nemohou jíst potraviny s obsahem lepku, protože jejich tělo na tuto látku reaguje imunitní reakcí – tj. vznikem zánětu ve střevech. Má se za to, že doktor Haas za svou kariéru vyléčil okolo 600 celiaků. O metodě SCD se následující roky příliš nemluvilo, situace se však otočila po vydání knihy Vymanění se z bludného kruhu (orig. Breaking the vicious cycle) od Elaine Gottschall. Motivací k napsání knihy jí byla dcera, které byla diagnostikována ulcerózní kolitida, nicméně právě díky dietě SCD se údajně vyléčila. Princip sacharidové diety spočívá v omezení příjmu sacharidů pouze na jednoduché cukry neboli monosacharidy. Díky tomu nedochází k přemnožení bakterií v tenkém střevu, a tedy ani k výskytu zánětu a omezení vstřebávání živin potřebných ke správnému fungování celého těla.

Zajímavost: Věděli jste, že CBD (kanabidiol) napomáhá udržovat rovnováhu bakterií ve střevech a zmírňuje některé příznaky střevních onemocnění, jako jsou křeče nebo bolest. 

 

scd dieta

 

Předělejte si jídelníček

Nyní již víte, že musíte ze svého jídelníčku vyřadit všechny sacharidy, kromě těch s jednoduchou vazbou, kterým se odborně říká monosacharidy. Pokud zůstaneme u terminologie, zbavíte se všech sacharidů s předponami „di-, oligo- a poly-“. Možná vám chemie nic neříká, proto pro vás bude snazší uvést konkrétní potraviny. Nutno podotknout, že pro dosažení nejlepšího výsledku byste neměli porušovat váš dietní plán, nicméně po nějaké době můžete přece jen začít lehce experimentovat. V každém případě je zapotřebí sledovat jakoukoliv změnu či reakci vašeho těla, abyste se rázem nedostali zase na začátek. Pojďme se konečně podívat na jednotlivé potraviny, které by ve vašem jídelníčku neměly chybět a také na ty nežádoucí. 

Vyhovující a nevyhovující potraviny:

 

  • Ovoce – nezpracované, čerstvé plody a šťávy bez přidaného cukru.
  • Zelenina – kromě brambor a některých typů škrobové zeleniny.
  • Maso – vyhnout se musíte předem zpracovanému masu a výrobkům jako jsou párky atd.
  • Mléčné výrobky – pouze mléka a sýry na rostlinné bázi, případně fermentované produkty.
  • Luštěniny – jen některé typy sušených luštěnin, které si připravíte podle pokynů SCD.
  • Ořechy – všechny ořechy jsou povolené, pokud neobsahují přidaný cukr nebo škrob.
  • Koření – naprostá většina koření je v pořádku, samozřejmě vyjma kořenících směsí s přidanými cukry apod.
  • Semena – kromě chia, lněných a konopných jsou povolena všechna.
  • Fermentované potraviny – zde dávejte pozor pouze na běžně prodávané výrobky s přidanými cukry a dalšími přísadami.
  • Nápoje – čerstvě vymačkané ovocné a zeleninové šťávy, voda, většina čajů a kávy, některé alkoholické nápoje jsou rovněž v pořádku.
  • Sladidla – pouze med, samozřejmě se vyhněte jakýmkoliv cukrovinkám.
  • Vejce – bez omezení.

 

Zdravotní výhody a bezpečnost sacharidové diety

Metoda SCD bývá hojně využívána lidmi s onemocněním střev, jako jsou Crohnova choroba, celiakie, ulcerózní kolitida, syndrom dráždivého tračníku, chronický průjem a další. Napomáhá totiž udržovat rovnováhu prospěšných a neprospěšných bakterií ve střevech, čímž obnovuje jejich přirozenou funkci. Tyto nemoci mohou být velmi vážné, protože narušují vstřebávání živin, ovšem výhod SCD může využívat i zdravý člověk – obecně se doporučuje tu a tam podstoupit takový „půst“. Studie na toto téma jsou dosud poněkud omezené, proto na sacharidovou dietu někteří odborníci pohlížejí skepticky, ovšem za povšimnutí stojí například přehled z roku 2015. Toho se zúčastnilo celkem 50 pacientů s onemocněním střev, kteří podstoupili SCD. Autoři shrnuli výsledky průzkumu slovy:

„Důkazy naznačují, že dieta může být účinnou léčbou pro některé pacienty se zánětlivým onemocněním střev (IBD), protože má potenciál změnit luminální prostředí střeva, konkrétně střevní mikrobiom.“

 dieta

Závěrem je nutné poznamenat, že omezením velkého množství běžně konzumovaných potravin může člověk snáze přijít o řadu důležitých živin. Pokud chcete podstoupit sacharidovou dietu, musíte adekvátně přizpůsobit váš jídelníček tak, aby nedošlo k deficitu. Odborníci doporučují poradit se s výživovým specialistou a řídit se pokyny uvedenými v literatuře zabývající se touto tematikou. Rovněž byste měli alespoň občas podstoupit celkové vyšetření, čímž minimalizujete jakákoliv rizika.

 

 

 

 

zdroj: https://www.fitcann.cz/blog/specialni-sacharidova-dieta-neboli-scd-dieta/

 

 

 

Reklama

Doporučujeme

Dámská jízda – nový trend dovolených

Pryč jsou časy, kdy byla dovolená automaticky spojována s rodinným kompromisem. Stále více žen dnes vyráží na dovolenou s kamarádkou, sestrou nebo maminkou – tam, kde si mohou opravdu odpočinout. Vyhledávají místa, která nabízejí kvalitní wellness, pohyb i inspirativní pobytový program. A právě takovou oázou je Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích. Ženy se tu mohou nechat hýčkat, načerpat novou energii a dopřát si čas jen pro sebe.

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova

Chuť léta v každém doušku s osvěžujícími kávovými drinky

Léto je jako stvořené k dobrodružství, zábavě a bezstarostným chvílím plným radosti, kdy si život vychutnáváte plnými doušky. Stejně jako kávu, jejíž lahodná chuť vás osvěží i během horkých dní. Káva totiž není jen nápoj – je to okamžik pro sebe, maličká radost, která se vejde do každého dne. A co teprve, když se spojí s ledem? Připravili jsme pro vás pár jednoduchých,
ale výjimečných receptů, díky kterým si léto vychutnáte naplno.

Sauna v létě? Překvapivě skvělý nápad!

Saunování rozhodně nepatří jen k zimním měsícům, právě naopak! Vaše tělo vám za něj poděkuje i v létě. Klíčem k pozitivním účinkům saunování je pravidelnost, tak proč si v létě dávat pauzu
a čekat až na první mrazíky? Přinášíme vám hned několik důvodů, proč by sauna měla mít místo
 i ve vaší letní rutině.

Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto je tady a s ním i období dovolených u moře či jezera. Pokud si ale chcete pobyt u vody skutečně užít, je důležité se dobře připravit. Jak s malým dítětem začít plavat? Zvládneme to sami, nebo je lepší navštěvovat kurzy? A je vůbec plavecká příprava nutná? 

Novinky do každé rodiny

Hrajte o limitovanou edici GlancBox!

Překrásná Marseille

Možná jste velmi zcestovalá a vynechala jste snad jen Mars. Ten je ale trochu z ruky, a proto, což takhle dát si Marseille, která je Evropským hlavním městem kultury roku 2013? Ostatně, v tomhle druhém největším francouzském městě a současně hlavním městě Provence je tolik národností, že by se i marťanští zelení mužíci s tykadly mezi nimi ztratili.

Dopřejte dovolenou i své pleti a myslete v létě na hydrataci!

„Dehydratace se netýká jen suché pleti. Nedostatek vlhkosti může pociťovat i smíšená nebo mastná pokožka, které vlivem věku, UV záření a dalších aspektů už...

Kypr – ostrov bohyně Afrodity

Zabořte své nohy do teplého písku, nechte slunce rozpálit vaši pokožku při pohledu na blankytně modré Středozemní moře. Pokud jde o dovolenou na pláži, Kypr nic nepřekoná. 

Bohemia Sekt ICE 0% nově i v menší lahvi

Dlouhé dny zalité sluncem, kdy se vzduchem nese smích a dobrá nálada, jsou jako stvořené k bezstarostné zábavě. Ať už se sejdete s přáteli na...
Reklama
Reklama