Pásový opar: Co byste měli vědět a jak chránit sebe i své blízké

Sdílet článek

Reklama
Reklama

I přesto kolem něj panuje mnoho zavádějících informací, jež často vedou k podcenění rizik i prevence. Přinášíme pět nejčastějších mýtů, podíváme se ale i na možnosti léčby a přiblížíme, jak se účinně chránit.

Vyskytuje se jen výjimečně a nejde o nic dramatičtějšího než o pár nevzhledných puchýřků na těle. A mně rozhodně nehrozí.“ To si možná říká mnoho lidí. Pásový opar je velmi často podceňován, s následky se ale někteří pacienti mohou potýkat i roky. Jaké nejčastější mýty o tomto virovém onemocnění panují?

 

1. Pásový opar je vzácný

I když si mnoho lidí myslí, že pásový opar postihuje jen malou skupinu lidí, pravda je, že jde o velmi rozšířené onemocnění. Podle odborníků může k reaktivaci viru varicella zoster, který pásový opar způsobuje, dojít v průběhu života až u každého třetího člověka*. Pokud navíc patříte mezi více než 90 % dospělé populace ve věku 50 let a starší, která prodělala plané neštovice, jste hlavní rizikovou skupinu. „Pásový opar je výrazně častější, než si většina pacientů uvědomuje, přičemž výskyt stoupá s věkem a s oslabením imunitního systému,“ říká primářka Kliniky infekčních nemocí, FN Bulovka, MUDr. Hana Roháčová, Ph.D.

2. Pásový opar postihuje jen starší lidi

I když je pravda, že pásový opar se nejčastěji vyskytuje u lidí starších 50 let, mohou jím být postiženi i mladší jedinci, kteří mají oslabenou imunitu. Kromě věku může být imunita oslabena také přidruženými chronickými onemocněními a nebo zdravotním stavem pacienta či léčbou, kterou pacienti podstupují a která potlačuje imunitu. Ve zvýšeném riziku rozvoje pásového oparu jsou pak zejména pacienti po transplantaci kmenových buněk kostní dřeně, po transplantaci orgánů, lidé žijící s HIV, pacienti s lupusem, revmatoidní artritidou, nádorovými onemocněními, zánětlivými střevními onemocněními, mezi která patří například Crohnova choroba, roztroušenou sklerozou, lupénkou nebo také pacienti s diabetem 2. typu, astmatem, kardiovaskulárním onemocněním či pacienti, kteří užívají léčbu, která může ovlivnit imunitní procesy.

Virus varicella zoster, který v těle zůstává po prodělání planých neštovic, se může v průběhu života znovu aktivovat.

3. Pásový opar je jen kosmetický problém

Mnozí si myslí, že pásový opar je jen nepříjemné onemocnění kůže, ale následky mohou být mnohem závažnější. Typickým příznakem jsou bolestivé puchýřky na kůži, které se objevují na jedné straně těla nebo obličeje. Pokud se opar rozvine v oblasti očí, může způsobit závažné oční komplikace. Někteří pacienti mohou také po vymizení vyrážky trpět tzv. postherpetickou neuralgií – dlouhodobou bolestí v oblasti průběhu zasaženého nervu, nebo v oblasti předchozí herpetické vyrážky. Tato bolest může přetrvávat měsíce či roky. „Léčba pásového oparu je zvlášť komplikovaná, pokud není zahájena včas. Je to právě zpožděná diagnóza, která často vede k rozvoji obtížně léčitelných komplikací, varuje lékařka Roháčová.

4. Pásový opar se nedá léčit

Přestože virus způsobující pásový opar nelze z ogranismu zcela vyloučit, existují účinné způsoby léčby probíhajícího onemocnění. Léčba může ovlivnit průběh a vznik komplikací pásového oparu. Pokud je antivirová léčba zahájena nejlépe do 24 až 72 hodin od prvních příznaků, lze výrazně snížit riziko rozvoje závažných komplikací včetně postherpetické neuralgie. Pozdní zahájení léčby však již nemusí předejít dlouhodobým problém a komplikacím.

5. Prevence pásového oparu neexistuje

Očkování je efektivním způsobem, jak předcházet vzniku pásového oparu, zejména u osob starších 50 let nebo těch s oslabenou imunitou. Vakcína Shingrix poskytuje ochranu proti pásovému oparu po dobu až 11 let a pomáhá snižovat riziko nejen výskytu onemocnění, ale i jeho potencionálních komplikací v podobě postherpetické neuralgie. Očkování je dostupné u praktických lékařů nebo v očkovacích centrech.

 

Pásový opar není nemoc, která by se měla brát na lehkou váhu. Ačkoliv panuje řada mýtů o jeho vzniku, léčbě i prevenci, moderní medicína nabízí účinné prostředky, jak zmírnit následky a chránit se před ním. Prevence, včasná léčba a povědomí o rizicích jsou klíčové. Pokud patříte do rizikové skupiny, konzultujte možnosti očkování se svým lékařem.

 

Pásový opar v kostce

1. Pásový opar je způsoben virem varicella zoster, který v těle zůstává po prodělání planých neštovic.

2. Až každý třetí člověk může pásovým oparem onemocnět v průběhu svého života*.

3. Pásový opar může postihnout nejen kůži, ale i oči, kde může způsobit vážné poškození zraku.

4. Postherpetická neuralgie – dlouhodobá bolest po zhojení puchýřků – může přetrvávat měsíce až roky.

6. Vakcína Shingrix poskytuje až 11 let ochrany proti pásovému oparu.

*Na základě dat z USA, nemusí být reprezentativní pro světovou populaci

Vakcína Shingrix je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do horní části paže). O očkování se poraďte se svým lékařem. Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

 

 

 

PM-CZ-SGX-ADVR-240006, schváleno 9/2024

 

Reklama

Doporučujeme

Dámská jízda – nový trend dovolených

Pryč jsou časy, kdy byla dovolená automaticky spojována s rodinným kompromisem. Stále více žen dnes vyráží na dovolenou s kamarádkou, sestrou nebo maminkou – tam, kde si mohou opravdu odpočinout. Vyhledávají místa, která nabízejí kvalitní wellness, pohyb i inspirativní pobytový program. A právě takovou oázou je Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích. Ženy se tu mohou nechat hýčkat, načerpat novou energii a dopřát si čas jen pro sebe.

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova

Chuť léta v každém doušku s osvěžujícími kávovými drinky

Léto je jako stvořené k dobrodružství, zábavě a bezstarostným chvílím plným radosti, kdy si život vychutnáváte plnými doušky. Stejně jako kávu, jejíž lahodná chuť vás osvěží i během horkých dní. Káva totiž není jen nápoj – je to okamžik pro sebe, maličká radost, která se vejde do každého dne. A co teprve, když se spojí s ledem? Připravili jsme pro vás pár jednoduchých,
ale výjimečných receptů, díky kterým si léto vychutnáte naplno.

Sauna v létě? Překvapivě skvělý nápad!

Saunování rozhodně nepatří jen k zimním měsícům, právě naopak! Vaše tělo vám za něj poděkuje i v létě. Klíčem k pozitivním účinkům saunování je pravidelnost, tak proč si v létě dávat pauzu
a čekat až na první mrazíky? Přinášíme vám hned několik důvodů, proč by sauna měla mít místo
 i ve vaší letní rutině.

Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto je tady a s ním i období dovolených u moře či jezera. Pokud si ale chcete pobyt u vody skutečně užít, je důležité se dobře připravit. Jak s malým dítětem začít plavat? Zvládneme to sami, nebo je lepší navštěvovat kurzy? A je vůbec plavecká příprava nutná? 

Novinky do každé rodiny

Hrajte o limitovanou edici GlancBox!

Překrásná Marseille

Možná jste velmi zcestovalá a vynechala jste snad jen Mars. Ten je ale trochu z ruky, a proto, což takhle dát si Marseille, která je Evropským hlavním městem kultury roku 2013? Ostatně, v tomhle druhém největším francouzském městě a současně hlavním městě Provence je tolik národností, že by se i marťanští zelení mužíci s tykadly mezi nimi ztratili.

Dopřejte dovolenou i své pleti a myslete v létě na hydrataci!

„Dehydratace se netýká jen suché pleti. Nedostatek vlhkosti může pociťovat i smíšená nebo mastná pokožka, které vlivem věku, UV záření a dalších aspektů už...

Kypr – ostrov bohyně Afrodity

Zabořte své nohy do teplého písku, nechte slunce rozpálit vaši pokožku při pohledu na blankytně modré Středozemní moře. Pokud jde o dovolenou na pláži, Kypr nic nepřekoná. 

Bohemia Sekt ICE 0% nově i v menší lahvi

Dlouhé dny zalité sluncem, kdy se vzduchem nese smích a dobrá nálada, jsou jako stvořené k bezstarostné zábavě. Ať už se sejdete s přáteli na...
Reklama
Reklama