Šťastný nový rok!
Za několik hodin oslavíme příchod nového roku. Už se ani nepozastavujeme nad tím, že 31. prosinec je poslední den roku starého a po půlnoci nastává 1. leden tedy první den roku nového. Ne vždy tomu tak bylo. Slované dříve slavili nový rok již 25. prosin
Šťastný nový rok!
Za několik hodin oslavíme příchod nového roku. Už se ani nepozastavujeme nad tím, že 31. prosinec je poslední den roku starého a po půlnoci nastává 1. leden tedy první den roku nového. Ne vždy tomu tak bylo. Slované dříve slavili nový rok již 25. prosince. Tento den spadal do času zimního slunovratu. Podle tehdejšího lunisolárního kalendáře se délka roku určovala podle Slunce a délka měsíců podle fází Měsíce. Měsíční etapa začínala novoluním, které připadalo na 24. Prosinec předchozího roku. Po příchodu poslů křesťanství se začal využívat vánoční datovací systém, kdy nový rok také připadl na 25. Prosinec. S malou přestávkou se tento systém využíval až do doby Václava IV.. Pražští arcibiskupové jej však používali až do roku 1365, a proto je systém nazýván také stilus Pragensis. 1.leden jako den nového roku se objevil v Českých zemích až v době vlády Přemysla Otakara II. a Václava II. Musíme brát v potaz, že tento den jako první den nového roku zmínil už Kosmas ve své kronice. Tradice 1. ledna se však rozšířila až v průběhu 15. století. Důvodem byl nejspíš tisk kalendářů a vliv Říma. S konečnou platností byl 1. leden jako církevní svátek prvního dne nového roku ustanoven za Ferdinanda II. v římskoněmecké říši. Tím došlo k definitivnímu oddělení občanského roku od roku církevního.
A jak to mají jinde? Nejvíce zemí využívá tzv. Gregoriánský kalendář a slaví první den nového roku 1. ledna. V zemích, kde převládá pravoslaví, se slaví dva svátky Nového roku, jak podle Gregoriánského kalendáře (civilní svátek), tak podle Juliánského kalendáře (církevní svátek). Podle Gregoriánského spadá nový rok na 14. leden, který je podle Juliánského kalendáře 1. lednem. V Číně se slaví čínský nový rok (známý jako Lunární nový rok) každoročně v den novu prvního lunárního měsíce, čtyři až osm týdnů před jarem. Přesné datum se pohybuje mezi 21. lednem a 21. únorem. Jde o nejdůležitější svátek v roce. Vietnamský nový rok se nazývá
Tết Nguyên Đán a slaví se většinou ve stejný den jako Čínský nový rok. Tibetský nový rok je Losar a slaví se během ledna až března. V březnu se slaví Nový rok v Persii, v části Indie. Duben je ve znamení Nového roku v Nepálu, Thajsku, Kambodži, Bengálsku. Roš ha-šana je název pro židovský Nový rok, který se slaví 1. a 2. den měsíce tišri, který podle gregoriánského kalendáře připadá na období zhruba mezi září a říjnem.
Ať se budete na Nový rok nacházet kdekoli, oslavte náležitě jeho příchod a užijte si v pohodě a klidu i rok nadcházející :- )
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)