Podzim je obdobím, kdy se plní fitka. Pokud tam míříte i vy, abyste se zbavili přebytečných kil a dostali se do kondice, poradíme vám, jak vybrat trenéra, který vám pomůže k co nejlepším výsledkům.
„Pokud nemá instruktor či trenér potřebné vzdělání či zkušenosti, n
Podzim je obdobím, kdy se plní fitka. Pokud tam míříte i vy, abyste se zbavili přebytečných kil a dostali se do kondice, poradíme vám, jak vybrat trenéra, který vám pomůže k co nejlepším výsledkům.
„Pokud nemá instruktor či trenér potřebné vzdělání či zkušenosti, není schopný správně sestavit program cvičení, nedokáže cvik sám správně předvést a cvičícího opravovat, může mu způsobit nepřiměřené přetížení těla, které se v lepším případě projeví druhý den ráno namoženými svaly, v tom horším bolestmi zad, kolen, či jiných částí těla. Dobrý úmysl začít cvičit a třeba i zhubnout pak nezřídka končí u lékaře,“ varuje Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness a přidává několik rad jak vybrat skutečně dobrého trenéra:
Pekáč buchet ani sympatie nejsou zárukou kvality
Vyrýsovaná postava hrající svaly nemusí být nutně zárukou profesionálního přístupu a dostatečné kvalifikace instruktora. Je pochopitelné, že se raději budete potit pod dohledem osoby, která je vám příjemná. Přesto by ani sympatie neměly být při výběru trenéra určující.
Než se pro konkrétního člověka rozhodnete, prověřte si jeho znalosti a dovednosti. Kvalifikovaný trenér se musí orientovat v oblasti anatomie, fyziologie, výživy, zdravovědy a dalších oborů. Fitness se vyučuje v podstatě pouze na VOŠ a VŠ tělovýchovného směru, kde je většinou pouze součástí širších osnov. Na trhu sice funguje velké množství akreditovaných i neakreditovaných center, ovšem výstupy absolventů se často výrazně liší. Jediné ucelené standardy znalostí a dovedností nabízí Národní soustava kvalifikací. Ta zájemcům umožňuje absolvovat kurz zakončený zkouškou z profesní kvalifikace, která zajistí, že budou ovládat nejméně to, co předepisují standardy. „Tato zkouška má přesný obsah, který je veřejně přístupný. Každý se tedy může podívat, co má instruktor či trenér, který kurz absolvoval, umět,“ dodává Jana Havrdová s tím, že za standardy kvality stojí i Česká komora fitness, která se stará o fungování a propagaci tohoto oboru.
Nebojte se zeptat
Pokud informace o vzdělání a kvalifikaci trenéra nenaleznete přímo ve fitness centru či v jeho profilu na webových stránkách zařízení, nebojte se ho zeptat přímo. Kromě peněz za lekce mu budete svěřovat také své zdraví, a proto je zcela na místě, že se chcete ujistit o jeho odbornosti. Napovědět může i cena za poskytované služby – pokud je podezřele nízká, buďte na pozoru. Je-li naopak ve srovnání s kolegy nepřiměřeně vysoká, opět se nebojte pátrat po důvodu. „Pomoci by také mohly informace v Českém registru fitness profesionálů, v němž je aktuálně více než 2 300 subjektů. Každý z nich má svůj profil, kde může uvést místa, kde působí, své specializace a prokázat, jaké má vzdělání,“ upozorňuje Jana Havrdová.
Trenér je tu pro vás
Trenér vám musí ochotně poskytnout dostatečné informace o cvičení a dohlížet na to, abyste cviky vykonávali správně a efektivně. Jestliže se fitness instruktor během vaší lekce více věnuje dění v posilovně, svému mobilnímu telefonu nebo hovorům s dalšími návštěvníky a známými, nezajímají ho pravděpodobně vaše výsledky a kondice, ale spíše suma, jíž mu dodáte do kapsy. To je špatně, proto neprofesionálního trenéra, který se vám dostatečně nevěnuje, bez milosti vyměňte, ohromujících výsledků pod jeho vedením pravděpodobně nedosáhnete.
Dny fitness: Vyberte si trenéra na 3 dnech plných sportu po celé ČR zdarma!
Jedinečnou příležitost vyzkoušet si zdarma téměř 200 sportovních aktivit a cvičení a především se seznámit s velkým množstvím instruktorů a trenérů mohou lidé z celé České republiky od 1. do 3. října, kdy své brány veřejnosti otevřou stovky fitness center a sportovních areálů. Pořadatelé pátého ročníku doufají, že touto akcí znovu „rozpohybují“ český národ. Jednotlivá centra příchozím nabízejí volný vstup do posiloven, tělocvičen, na skupinové lekce a připravují také doprovodný program v podobě konzultací s trenéry, poradenství s lékaři, výživovými poradci, měření tuku a další aktivity spojené se zdravým životním stylem. Pořadatelé mysleli i na děti, pro které vybraná centra pořádají 1. října druhý ročník Dětského dne fitness. Více informací a seznam zapojených sportovišť:
www.dnyfitness.cz.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)