Pilatesova metoda aneb cvičíme pro zdraví, krásu i psychickou pohodu
Co je Pilatesova metoda? Metoda pilates vznikla na počátku 20. století v Německu. Josef Pilates tenkrát přišel na unikátní techniku posilování hloubkového svalstva. Sám trpěl častými nemocemi, depresemi i bolestmi zad. Pilates všechny potíže rychle vyřešilo. Rychle viditelné
Co je Pilatesova metoda?
Metoda pilates vznikla na počátku 20. století v Německu. Josef Pilates tenkrát přišel na unikátní techniku posilování hloubkového svalstva. Sám trpěl častými nemocemi, depresemi i bolestmi zad. Pilates všechny potíže rychle vyřešilo. Rychle viditelné výsledky byly také jedním z hlavních důvodů, proč pilates masově ovládlo celý svět.
Čtěte také: Jak ve cvičení dosáhnout svých cílů
Tři pilíře
Abyste správně zapojila hloubkové svalstvo, je třeba při cvičení neustále myslet na tři zásady. První z nich je „zasunout lopatky do kapes“ (zatnout svaly mezi lopatkami), „rozsvítit dálková světla“ (napnout svalstvo hrudního koše) a „zapnout zip“ (zatnout hloubkové svalstvo v podbřišku).
Mějte na paměti...
Neustále myslete na správnou techniku dýchání. Výdech vždycky musí doprovázet záběr. Tedy pokud stahujete sval, vždy vydýchněte a při návratu do výchozí polohy se nadechněte. Chvilku vám bude trvat, než si na to zvyknete, ale uvidíte sama, že za krátký čas už dýchání nebudete vůbec vnímat a půjde vám zcela přirozeně. Stejně důležité je nepodsazovat pánev! Poloha, kdy podsadíte pánev, je pro vaši páteř nepřirozená. Z takového cvičení vás mohou akorát tak bolet záda. Má negativní dopad i na bederní páteř a ve finále byste si mohla dokonce i ublížit.
Čtěte také: Svaly, které na vás muži milují!
Pro zdraví i pohodu
Nejedná se jen o posilování, kde záleží na rychlosti, zátěži nebo počtu opakování. Pilates je také jakousi meditací. Při cvičení je totiž důležité uvědomovat si každý pohyb. Jakýkoli úkon musí vycházet se středu mysli a musí být na něj vynaložena maximální soustředěnost. Je také prokázáno, že pravidelné cvičení pilates má pozitivní dopad na zdraví člověka. Krom toho, že harmonizuje mysl, posiluje zádové svalstvo, čímž zamezuje bolestem, nesprávnému držení těla nebo nepřirozené poloze páteře. Další sférou, kde může pilates pomoci je formování hloubkového břišního svalstva. Proto se také pilates doporučuje cvičit při potížích s inkontinencí či jako alternativa jak těmto obtížím předcházet. Službu organismu prokazuje také správné hluboké dýchání.
Čtěte také: Nejčastější chyby při posilování vybraných svalových partií
Když chcete začít...
Základem úspěchu je naučit se správné technice. Jinak je cvičení kontraproduktivní a stává je tak pouhým plýtváním času. Vhodnou alternativou je ze začátku chodit na soukromé hodiny pilates, kdy má lektor čas se věnovat pouze jednomu klientovi a teprve potom se vydat na komerční hodiny. Naučit se technice pilates je nyní možné i z pohodlí domova. V prodeji je totiž od 15. 1. ve většině trafik či na www.codi.cz instruktážní DVD Dopni zip – Pilates s Ivanou Davidovou, které jednoduchou formou vysvětluje jednotlivé úkony, ukazuje nejčastější chyby a učí třem základním pravidlům důležitým pro správný průběh efektivního cvičení. V druhé části je pak ukázková hodina pilatek, podle které je možné doma pravidelně cvičit a konečně dopnout zip!
Text: Jana Tobrmanová
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)