Věčná otázka: co je lepší? Běhat na páse, nebo zvedat železo a jiné zátěže? Tady je pět nejčastějších otázek o kardiu a posilování, na které byste měli znát odpovědi.
Co je lepší na hubnutí? Kardio, nebo činky?
Kardio. Obecná zásada je taková: kardio hubne, pos
Věčná otázka: co je lepší? Běhat na páse, nebo zvedat železo a jiné zátěže? Tady je pět nejčastějších otázek o kardiu a posilování, na které byste měli znát odpovědi.
Co je lepší na hubnutí? Kardio, nebo činky?
Kardio. Obecná zásada je taková: kardio hubne, posilování formuje. Kardio je jakákoliv vytrvalostní pohybová aktivita, která vás donutí zadýchat se a přiměje tělo k tomu, aby začalo spalovat tuky. Ale! „Aby se tak skutečně stalo a tělo sáhlo do tukových zásob, měli byste vydržet cvičit alespoň čtyřicet minut a hlídat si správnou tepovou frekvenci, která je ohraničená 65 – 75 procenty z maximální tepové frekvence,“ říká Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz a projektu Česko se hýbe, který chce rozhýbat český národ.
Správnou tepovou frekvenci si můžete vypočítat, když od čísla 220 odečtete číslo vašeho věku a pak ho vydělíte číslem 0,65 a poté číslem 0,75 – dostanete tak dolní a horní hranici TF. Co se samotné aktivity týká, je celkem jedno, jestli se budete hýbat venku, ve fitku nebo doma. Jen kolektivní sporty pro kardio příliš vhodné nejsou, protože při nich dochází k nepravidelným výbušným pohybům a tepová frekvence se málokdy drží ve správné hranici pro spalování tuků. A také je dobré nedržet se pouze jednoho sportu, aby se tělo mělo kam rozvíjet a nepřetěžovali jste pořád tytéž svalové skupiny.
Co dělat první? Kardio, nebo činky?
To záleží na tom, jaký máte cíl. Jestli je vaší prioritou zhubnout, Jana Havrdová doporučuje řídit se režimem, který nejspíš znáte z hodin aerobiku: zahřátí, delší kardio, kratší posilování. Pokud chcete hlavně tvarovat tělo, krátce se zahřejte a pak přejděte na stroje nebo vezměte do ruky činky. Poté si na závěr dejte 15 minut kardio tréninku.
Co si vybrat, když mám čas jenom na jedno? Kardio, nebo činky?
Ideální je samozřejmě kombinace obojího. Ale pokud nemáte čas, zkuste to takto: Pokud je vaším cílem zhubnout, pak kardio. Pokud shazovat nepotřebujete, nová studie zveřejněná nedávno v americkém časopise Journal of Experimental Biology doporučuje vybrat si silový trénink. Pokud mezi sériemi nebudete příliš dlouho odpočívat a cvičení bude zahrnovat například dřepy, výskoky a jiné podobné prvky, plní takové posilování podle vědců zároveň funkci kardio tréninku. Srdce a plíce podle nich v takovém případě posílíte dokonce ještě lépe než třeba chůzí na páse. Silovým tréninkem také naberete svalovou hmotu, která na rozdíl od tukové tkáně spotřebovává víc energie.
Co je lepší na rozvoj kondice? Kardio, nebo činky?
Kardio. Pokud jste momentálně v situaci,
že nedoběhnete ani tramvaj nebo nevyjedete na kole mírný kopec, zvedání činek vám s tímhle moc nepomůže. Když chcete zlepšit kondici, základ je podle Jany Havrdové naučit se aktivně přemýšlet, a to na zbytek života. To znamená: začít víc chodit, méně používat výtah a tak dál. Co se samotného sportování pro rozvoj kondice týká, je potřeba zařadit kardio aspoň dvakrát, ideálně třikrát týdně. Zase platí, že hýbat byste se měli aspoň čtyřicet minut a zvolit byste si měli sport, při kterém se tepová frekvence drží po celou dobu relativně na stejné úrovni.
Co je lepší? Kardio, nebo činky?
Takhle se ptá spousta lidí, hlavně začátečníků. Jenže to je ošidná otázka. Kardio je obecně jednodušší. K mnoha cvičením nepotřebujete pomůcky ani trenéra, poradíte si sami. Také je prokázáno, že kardio snadněji vyplavuje endorfiny. Pokud se správně stravujete, díky kardiu zhubnete a podle typu cvičení zpevníte buď celou, nebo různé části postavy. Ale. Ke skvělým výsledkům jenom kardio nestačí. Pokud chcete mít tělo jako z obálky časopisu, dvakrát týdně hodinovou chůzí na páse ho nedostáhnete. Budete muset skloubit kardio a posilování. Stejně tak pokud chcete natrénovat na triatlon, delší běžecké závody nebo cokoliv dalšího, silový trénink by měl být vaším důležitým společníkem. Ideální je obojí kombinovat, tedy cvičit kardio i silový trénink. „Ideální moderní formou propojení kardia a posilování je funkční trénink. Ten je každým rokem populárnější a ve většině kvalitních fitness center už zóna funkčního tréninku nechybí,“ říká Jana Havrdová.
Někteří odborníci tvrdí, že obojí by se mělo vejít do jednoho dne, jiní, že trénink obden – jeden den kardio, jeden den silový, přináší nejlepší výsledky. Protože to je pro spoustu lidí časově nereálné, Jana Havrdová k tomu dodává: „Pokud nejste profesionální atlet, řiďte se hlavně selským rozumem a dobrými pocity: co vám vyhovuje, na co máte čas a co vám dělá radost. Protože o tom by cvičení mělo být především. Spoustu zajímavých fitness novinek, kterými se můžete inspirovat, najdete například na webu nezávislé iniciativy
Česko se hýbe.
Zdroj: Česko se hýbe
Zdroj foto: Imagio.cz
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)