Jako malí jsme je zbožňovali a dětství bez nich si neumíme představit. Podobně je ale na tom
i generace dnešních dětí. Pojďme zavzpomínat, jaké hračky jsou už léta stálicí na seznamu dětských přání a s kterými si občas rádi hrajeme i my dospělí.
Hezky si hraj s Lege
Jako malí jsme je zbožňovali a dětství bez nich si neumíme představit. Podobně je ale na tom
i generace dnešních dětí. Pojďme zavzpomínat, jaké hračky jsou už léta stálicí na seznamu dětských přání a s kterými si občas rádi hrajeme i my dospělí.
Hezky si hraj s Legem
První kostička dnes už kultovní stavebnice Lego spatřila světlo světa krátce po druhé světové válce,
a to v dílně chudého dánského tesaře. Ten také stavebnici, se kterou si stále hrají miliony dětí po celém světě, pojmenoval. Název Lego vymyslel zkrácením slovního spojení
Leg godt, což v překladu znamená
Hezky si hraj. A že si s Legem jde skutečně hezky hrát, dokazuje i fakt, že z něj v současnosti můžete postavit celý paralelní svět a dokonce
i vesmír. V letošním roce se navíc firma chystá prolomit jedno ze společenských tabu – na trh poprvé uvede edici s figurkou na vozíku a s asistenčním psem.
Mončičák z Japonska
Nesmrtelná klasika, to je roztomilý plyšový mončičák s prstem v puse. V růžovém, hnědém nebo bleděmodrém provedení ho měl doma snad každý z nás. Největší boom v Česku zažíval tento plyšák v osmdesátých letech. Nenechte se ale mýlit, mončičák se nenarodil v tehdejším Československu, kolébkou plyšáků, kteří okupují dětské pokojíčky i v současnosti, je daleké Japonsko.
Ani pár kilo navíc Barbie nerozhází
Mořská panna, indiánka, policistka nebo sportovkyně – Barbie toho za skoro šedesát let prožila opravdu hodně. Účesy i šaty měnila jako na běžícím pásu a ráda nakupovala. Postupně si pořídila dvoupatrový dům, kabriolet, psa i kočku, poníka nebo třeba surfařské prkno. Zamilovala se do Kena a procestovala s ním půlku světa. Hlavně se ale za ta léta stala nejznámější a nejprodávanější panenkou vůbec. V letošním roce se Barbie bude muset poprvé smířit i s pár kily navíc. Do hračkářstvích po celé Americe míří totiž oblejší varianta oblíbené plastové panenky. Na konci března to Barbie navíc roztočí v novém muzikálovém seriálu Barbie in Rock ´n Royals, který můžete sledovat na stanici Minimax.
Co spojuje Merkur a kontaktní čočky?
Vzpomínáte, jak jste vysypali celou krabici nejrůznějších kovových součástek, matiček a šroubků na zem
a pod vašima rukama vznikaly vlaky, vesmírné stanice i rozhledny? Merkur je zkrátka legendární stavebnice, ze které není možné něco nepostavit. Potvrzuje to i fakt, že pomocí stavebnice Merkur sestavil český vynálezce Otto Wichterle čočkostroj, který významně přispěl k objevu kontaktních čoček. Dnes se z Merkuru staví celá ocelová města, jedno takové mají například v muzeu v Polici nad Metují.
Igráček gurmánem
Vůbec první Igráček se narodil v roce 1976 a vyučil se zedníkem. Každý rok pak přibyly na trh přibližně čtyři nové modely Igráčků a celá sbírka má dnes asi padesát různých figurek. Igráček se postupně proměnil v kuchaře, kominíka nebo mámu s dětmi.
V 90. letech se socialistický duch vytratil a z Igráčka se stal mimo jiné gurmánský sýrař, fotbalový fanoušek či fanynka. Co ale na jednoduché figurce fascinuje už několikátou generaci dětí je to, že můžou Igráčkovi otáčet hlavu kolem dokola o 360°.
Doufáme, že jste si s námi zavzpomínali na nestárnoucí hračky a našli zde třeba i inspiraci pro nákup nových přírůstků pro vaše nejmenší. : -)
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)