Když „TO“ bolí

Když „TO“ bolí


Plísně a další super nadělení

Bakterie dělíme na ty hodné, které nám pomáhají udržovat přirozené mírně kyselé prostředí a zlé, které jsou příčinou vzniku bakteriálních vaginóz. Bolest je jedním z jejích oblíbených projevů. S těmito bakteriemi si poradíte sama pomocí přípravků volně dostupných v lékárnách. Pro jistotu je však naordinujte i partnerovi, který přestože nemusí pociťovat příznaky, může být paradoxně přenašečem tohoto onemocnění. O to větší problém může být s genitálním oparem, dalším symptomem bolestivého sexu. Jeho léčbu je však třeba konzultovat
s lékařem.

A zase ty kvasinky

Kvasinková infekce se nemusí vždy projevovat pouze chronicky známými příznaky. Až u třetiny žen se výtok doprovázený svěděním vůbec nevyskytuje. Kvasinky tak o sobě dávají znát bolestí při milování. Příčinou může být nedostatečná hygiena (kterou však u dokonalé ženy nepředpokládáme), střídání sexuálních partnerů (a to nejen z té vaší strany), oslabení imunity, narušení rovnováhy pH nebo hormonální výkyvy. Kvasinek se jednoduše zbavíte pomocí vkládacích tabletek, které se běžně prodávají v lékárnách. Pokud je zánět rozšířenější, je třeba nasadit širokospektrální antibiotika. Některými přípravky můžete dokonce předcházet vzniku dalších infekcí tohoto charakteru (např. VITAgyn C.)

Estrogen pod bodem mrazu

Estrogen je pohlavním hormonem, který žena při sexuálním vzrušení vylučuje. Jeho úloha je víc než jednoduchá. Připravit takové prostředí, které by usnadňovalo bezbolestné vniknutí penisu. Jeho nedostatek se dá napravit pomocí speciálních léků či pomocí hormonální antikoncepce.

Další možné příčiny

Příčinou bolesti při pohlavním styku může být také nádorový nález v děloze či na vaječnících. Bolestivost se zvyšuje s pohybem penisu v pochvě. Tyto komplikace by měly odhalit pravidelné lékařské prohlídky, pokud však máte v pravidelnosti prevence mezery, navštivte pro jistotu křeslo svého gynekologa.

 

 

 

 

Připravila: Jana Tobrmanová