Co si počít s hyperaktivním školáčkem?

Co si počít s hyperaktivním školáčkem?


Je jen o něco temperamentnější, nebo trpí poruchou pozornosti?

Neposednost, hlučnost, roztěkanost, impulzivní jednání, špatné udržení pozornosti a potíže s koordinací jemné motoriky. To jsou nejčastější projevy syndromu ADHD, který patří mezi hyperkinetické poruchy. Podle posledních výzkumů se tato porucha projevuje až u šesti procent dětí, přičemž častěji u chlapců. Hyperaktivní děti mají problém dokončit rozdělanou práci, často zapomínají, dělá jim problém dodržovat dohodnutá společenská pravidla, jsou neobratní v komunikaci.


čtyři písmenka

Poruchy ADHD se rozlišují podle projevů. První je AD – typ nepozornosti. Dítě s touto poruchou dělá často chyby z nepozornosti, není schopné se soustředit při hře, má organizační problémy, neposlouchá instrukce, protiřečí si, ztrácí věci, ruší ho vnější stimuly, zapomíná, je citově labilní a impulzivní.
Druhým typem je HD – tedy hyperaktivní typ. Takové dítě není schopné se soustředit při klidových aktivitách, vykazuje samostimulující pohyby, nekoordinované rychlé pohyby v terénu navzdory překážkám, je netrpělivé, vyrušuje, vykřikuje, mívá poruchy spánku a je impulzivní.

Je jen temperamentní, nebo  nemocné?

Na syndrom ADHD se v posledních letech svádí kdeco. Stačí, aby dítě bylo divočejší, a už se spekuluje o tom, že je hyperaktivní a že „za své chování nemůže.“ Rodiče pak touto diagnózou často omlouvají svá selhání ve výchově. V diagnostice je klíčové, aby se potvrdilo alespoň šest symptomů poruchy během minimálně jednoho roku. Pokud se poruchy skutečně potvrdí, je třeba, aby si především rodiče uvědomili, že dítě za tyto problémy nemůže a že slabší prospěch ve škole není ničí vina ani ostuda. Zároveň je důležité nezaměňovat děti s ADHD s dětmi emocionálně a sociálně nedostatečně stimulovanými a s neurotickými symptomy!

Důležité kyseliny

V souvislosti s ADHD se často mluví o výživě a životním stylu dětí. Lékaři připomínají, že významnou roli hraje kyselina DHA (kyselina dokosahexaenová), která má zásadní vliv na správný vývoj mozku a mentálních schopností dítěte. Tato látka vytváří až 20 procent šedé kůry mozkové. Pokud má této látky mozek dostatek, jsou děti pozornější, soustředěnější, lépe se učí a pamatují si. A to platí jak pro batolata, tak i pro školáky i vysokoškoláky.


Více ovoce, zeleniny a ryb

Kde vzít DHA? To je ta nejdůležitější otázka. Naše tělo si tuto kyselinu totiž neumí samo vyrobit. Proto ji musíme přijímat ve stravě, a v tom bývá většinou háček. Nejbohatším přírodním zdrojem DHA je rybí tuk. A dostatečný přísun zajistí dětem alespoň dvě porce tučné ryby týdně. Dříve se podával rybí tuk po lžičkách, dnes zajistíte dětem dostatečný přísun DHA díky Hvězdíkům. Jde o doplněk stravy vyráběný z přírodního rybího tuku, ale chuť a zápach ryby nahrazuje příjemná chuť sladkých pomerančů. Jedna tobolka denně významným způsobem přispěje ke správnému duševnímu vývoji dítěte.

 

 

 

 

(dž)